Dlaczego kocioł na pellet drzewny się opłaca?

czwartek, 10.6.2021 20:54 350

Dzięki nowym przepisom dotyczącym zanieczyszczenia kotły opalane pelletem drzewnym stają się bodaj najciekawszą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych wykorzystujących węgiel i drewno.

W Polsce stosunkowo powoli upowszechniają się kotły opalane pelletem drzewnym. W pewnej mierze także ze względu na fakt utrwalonego i długo popieranego przez władze promowania węgla jako źródła energii. Węgiel wciąż jest tani i łatwo dostępny, a ze względu na duże zalesienie jest też stosunkowo duża podaż relatywnie niedrogiego drewna opałowego.

Bardzo wolne odchodzenie od szkodliwych dla środowiska i sprzyjających powstawaniu smogu źródeł ogrzewania pozostaje w wyraźnym kontraście z innymi krajami europejskimi, takimi jak Wielka Brytania, Niemcy, czy nawet Włochy, gdzie udział bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania rośnie w znacznie szybszym tempie.

Dziś alternatywne, nowoczesne i ekologiczne technologie grzewcze najszybciej rozwijają się w ośrodkach miejskich, a rozwój ten napędzany jest w dużej mierze zwiększeniem ograniczeń emisji ograniczających korzystanie z konwencjonalnych pieców opalanych węglem i drewnem wprowadzanych przez władze samorządowe, rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa i malejące koszty alternatywnych źródeł energii.

Przepisy wprowadzane przez Unię Europejską nakładają znacznie wyższe normy efektywności energetycznej i emisji cząstek stałych dla nowych urządzeń. Problem w tym, że wykorzystywane w milionach polskich domów kotły na węgiel i drewno nie są objęte tymi przepisami. Dotyczą one tylko urządzeń wyprodukowanych po 2020 roku.

Większość polskich producentów kotłów CO z konieczności dostosowania się do nowych norm, które w Polsce zaczęły obowiązywać wcześniej niż w części innych krajów unijnych już dziś ma w ofercie wyłącznie kotły spełniające europejskie normy dla urządzeń klasy V. Dzięki temu kotły na pellet stają się powoli bardziej interesującą opcją dla konsumentów.

Czym są kotły na pellet drzewny?

Kotły opalane pelletem wykorzystują jako paliwo sprasowane i granulowane odpady drzewne lub materiał pochodzący z biomasy.

Granulowany opał jest ładowany do zbiornika i automatycznie wprowadzany do komory spalania. Szybkość podawania zależy od wymagań dotyczących mocy cieplnej.

Ciepło jest następnie konwekcyjnie lub przy wspomaganiu wentylatorem rozprowadzane po instalacji.

Jakie są zalety kotłów na pellet drzewny?

Nowoczesny kocioł opalany wysokiej jakości pelletem emituje bardzo niewielką ilość zanieczyszczeń do środowiska. Pellet wydziela znacznie mniej cząstek do atmosfery niż konwencjonalne kotły.

Nowoczesny kocioł na pellet drzewny jest bardzo wydajny. Nowoczesne systemy zapewniają nawet około 90% konwersji ciepła, w porównaniu do 60% - 80% w tradycyjnych kotłach na węgiel lub drewno. Kotły na pellet zapewniaja też znacznie wyższy poziom kontroli temperatury niż w przypadku tradycyjnych pieców.

Kotły na pellet drzewny są opłacaln. Najnowsze dane wskazują, że koszty ogrzewania kotłem na pellet są niemal trzykrotnie niższe niż w przypadku zastosowania energii elektrycznej, o około 20 procent niższe niż przy użyciu gazu ziemnego, o około 30 procent niższe niż w przypadku oleju opałowego. Tradycyjne „kopciuchy” opalane węglem lub drewnem opałowym są teoretycznie o 20 procent tańsze w eksplloatacji, w praktyce efektywność energetyczna kotłów na pellet niweluje jednak różnicę w cenie opału.

W porównaniu do tradycyjnych pieców opalanych drewnem lub węglem, kotły na pellet trzeba znaczne rzadziej zasilać paliwem. Znacznie rzadziej także trzeba opróżniać zbiornik na popiół, gdyż spalanie pelletu wytwarza go znacznie mniej niż inne paliwa stałe. Spalanie w kotłach na pellet jest też dużo czystsze niż w piecach na węgiel lub drewno.

Jaki kocioł wybrać?

Należy zadbać o to, aby dobrać odpowiednią moc wyjściową do potrzeb. Moc kotłów może wahać się od 3kW do 20kW lub więcej, a większe modele mają zdolność ogrzewania ponad 200m3 powierzchni.

Kwota inwestycji może być również uwarunkowana przewidywanym sposobem użytkowania. Co do zasady, kocioł na pellet ma większy sens dla regularnego, bardziej intensywnego użytkowania. Podobnie jak w przypadku instalacji każdego nowego systemu grzewczego, instalując kocioł na pellet trzeba również wziąć pod uwagę wydajność energetyczną oraz poziom izolacji budynku, której modernizacja może okazać się koniecznością.

Czy są dostępne dotacje?

Instalując nowoczesny kocioł na pellet można liczyć na dotację w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, a dodatkowo także na dopłaty oferowane przez samorządy lokalne. Aby zakwalifikować instalację do refundacji kocioł musi spełniać minimalną specyfikację wydajności i emisji szkodliwych substancji. Takie kotły opalane pelletem drzewnym ma w swojej ofercie między innymi firma Stalmark