Dlaczego firmy decydują się na pożyczki pozabankowe?
Pożyczki pozabankowe są dobrze znane klientom indywidualnym. Jednak wiele firm pożyczkowych otwiera się również na klientów biznesowych. Dlaczego pożyczki dla firm spoza systemu bankowego cieszą się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców? Czy taka pożyczka może być rozwiązaniem również dla Twojego biznesu?
Co przekonuje przedsiębiorców do pożyczek pozabankowych?
W biznesie liczy się czas. Firmy pożyczkowe doskonale o tym wiedzą i dlatego wnioski o pożyczki są rozpatrywane szybko. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu formalności do minimum. Przedsiębiorca, który wnioskuje o pożyczkę z sektora pozabankowego dla firmy, nie musi martwić się koniecznością dostarczenia szeregu dokumentów. Mowa tu m.in. o zaświadczeniach z urzędu skarbowego i ZUS-u, z których będzie wynikać, że nie zalega on z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia.
Inne powody, dla których pożyczki dla firm cieszą się popularnością, to:
- brak konieczności prowadzenia działalności przez co najmniej 6 czy 12 miesięcy – pożyczki są dostępne dla firm o krótkiej historii na rynku;
- wysokie kwoty – nawet do 100 000 zł, dzięki czemu pożyczki pozabankowe są atrakcyjną alternatywą dla oferty banków;
- dłuższy okres spłaty niż w przypadku pożyczek skierowanych do konsumentów – co łączy się bezpośrednio z poprzednim punktem;
- brak ograniczeń co do formy prowadzenia działalności gospodarczej – pożyczki pozabankowe są dostępne m.in. dla JDG i spółek.
Na co można przeznaczyć środki z pożyczki pozabankowej?
Pożyczki pozabankowe można przeznaczać na dowolne cele. Ta zasada obowiązuje również w przypadku pożyczek dla firm. Najczęściej przedsiębiorcy korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, aby pozyskać środki na rozwój działalności – inwestują w sprzęt, marketing czy szkolenia pracowników, które są pierwszym etapem do rozszerzenia oferty. Ale nie tylko. Pożyczki pozabankowe można wykorzystać na:
- zatowarowanie – nowe firmy często nie mogą liczyć na kredyt kupiecki, w konsekwencji czego muszą we własnym zakresie pozyskać środki na zakup towaru;
- spłatę firmowych zobowiązań – przedsiębiorcy wystawiający faktury z długim terminem zapłaty lub uczestniczący w zatorze płatniczym często postrzegają produkty finansowe dostępne w sektorze pozabankowym jako szybki sposób rozwiązania bieżących problemów;
- zapewnienie sobie bieżącej płynności – niekiedy pozabankowe pożyczki dla firm mogą być alternatywą dla kredytu obrotowego.
Jak złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową?
To bardzo proste – większość firm pożyczkowych umożliwia klientom złożenie wniosku o pożyczkę przez internet. Wówczas wystarczy przejść na stronę internetową pożyczkodawcy i wypełnić krótki formularz. Ale niektóre firmy dodatkowo posiadają stacjonarne punkty kredytowe. Decydując się na współpracę z takim pożyczkodawcą, przedsiębiorca ma wybór – może np. złożyć wniosek online, a pozostałych formalności dopełnić w punkcie kredytowym.
Jeżeli wniosek o pożyczkę dla firmy jest składany online, przedsiębiorca musi potwierdzić swoją tożsamość. Najczęściej wiąże się to z koniecznością wykonania drobnego przelewu z firmowego rachunku. Później pozostaje już tylko oczekiwać na decyzję pożyczkodawcy. Jeżeli jest ona pozytywna, to kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy.