Dioda prostownicza – budowa, rodzaje, zastosowanie

wtorek, 8.9.2020 20:50 21241

Zadaniem diody prostowniczej, tak jak sama jej nazwa wskazuje, jest prostowanie prądu przemiennego oraz bezpieczne dostarczenie prądu o dużym natężeniu. Jednym z najpopularniejszych zastosowań, jakie ma dioda prostownicza, to prostowanie napięcia o częstotliwości sieciowej. Jak zbudowane są diody prostownicze i jakie mamy ich rodzaje?

Budowa diody prostowniczej

Z technicznego punktu widzenia dioda prostownicza (https://www.micros.com.pl/diody-i-mostki-prostownicze/diody-prostownicze/) to dioda półprzewodnikowa, która charakteryzuje się głównie tym, że umożliwia przepływ prądu w jedną stronę. Diody prostownicze pozwalają zmienić prąd zmienny, jaki mamy w gniazdkach, na stały prąd pulsujący, który używany jest we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Dlatego diody prostownicze stanowią nieodłączny element współczesnej elektroniki, ponieważ są montowane praktycznie we wszystkich urządzeniach korzystających z zasilania!

Budowa diody prostowniczej może być różna zarówno pod kątem kształtu i rodzaju konstrukcji, jak i materiałów wykorzystanych do jej produkcji. Do wytwarzania diod prostowniczych zazwyczaj wykorzystuje się krzem, ze względu na jego wartość przewodzenia prądu, która wynosi 0,7 V. Rzadziej już spotykane są diody wykonane z germanu.

Konstrukcja diod prostowniczych jest wielowarstwowa i odznacza się niewielką rezystencją w kierunku przewodzenia, co daje wysoką sprawność prostowania. Obudowy diody skonstruowane są zazwyczaj w sposób ułatwiający odprowadzenie ciepła. Diody prostownicze pracujące z dużą mocą są również wyposażane w systemy chłodzenia lub zespoły radiatorów.

Dioda prostownicza – symbol – co nam mówi?

Na każdej diodzie prostowniczej powinien być naniesiony symbol, który wskazuje nam zakres jej pracy podany zazwyczaj poprzez wartość natężenia prądu wyrażoną w amperach (symbol A) oraz wartość napięcia podanego w voltach (symbol V). Dla przykładu dioda prostownicza 10a dedykowana jest do pracy z natężeniem prądu wynoszącym 10 amperów, a dioda prostownicza 12v będzie sprawnie działać z napięciem 12 voltów.

Na diodach półprzewodnikowych znajdziemy również symbole typu 1N4002, 1N4007, BA159, BAT 43 czy 1N4148. Mówią one nam głównie o zastosowaniu poszczególnych diod ze względu na ich parametry. Dla przykładu dioda prostownicza 1n4007 ze względu na wszystkie swoje parametry może być ona stosowana do pracy w zakresie 1A-1000V.

Przy czym ważnymi parametrami diody prostowniczej są: napięcie wsteczne, maksymalny prąd przewodzenia oraz maksymalny prąd chwilowy, parametr określający maksymalną moc traconą czy dopuszczalną temperaturę złącza.