Dekoracyjne panele akustyczne pomogą urządzić studio w domu

wtorek, 2.8.2022 13:37

Zajmujesz się tworzeniem muzyki? A może nagrywaniem filmów na YT? Jeżeli tak, na pewno doskonale wiesz jak ważna jest jakość dźwięku. Im jest on czystszy i bardziej wyraźny, tym lepsze oceny od Twoich widzów. Jeżeli nie jesteś zadowolony z dotychczasowych wyników, pomóc ci mogą panele akustyczne dekoracyjne. Są to sprawdzone, gotowe rozwiązania akustyczne, przeznaczone do montażu na ścianach pomieszczeń. Panele dźwiękochłonne w zdecydowany sposób poprawiają akustykę, dzięki czemu każde Twoje nagranie brzmi lepiej. Polecane są również osobom, które bardzo lubią słuchać muzykę i zależy im na poprawieniu walorów dźwiękowych.

Jak montuje się panele dźwiękochłonne na ścianie?

Każda osoba, która zdecyduje się na panele dźwiękochłonne, bez trudu poradzi sobie z ich samodzielnym montażem. Nie jest to nic trudnego, szczególnie kiedy korzystamy z dobrej jakości klejów montażowych. Nakładamy je wężykiem na tylną stronę paneli, a następnie  dociskamy do ściany. Jej powierzchnia powinna być oczyszczona i wolna od zabrudzeń. Jeżeli są na niej jakieś nierówności i ubytki, należy je uzupełnić, zanim przykleimy panele akustyczne na ścianę. Nieco inaczej wygląda sposób montażu lameli na filcu.

Panele wygłuszające na filcu

Wykonane z filcu dyfuzory akustyczne mają bardzo dobre właściwości akustyczne. Na zakup takich paneli akustycznych decydują się zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne studia nagraniowe. Lamele na filcu to pionowe listwy z możliwością docięcia na dowolny wymiar oklejone filcem w wielu różnych kolorach. Oprócz walorów stricte estetycznych, mają one również duże walory akustyczne. Pozwalają rozproszyć niechciane dźwięki, poprawiając krystaliczność brzmienia. W tym przypadku lamele drewniane mocowane są do dedykowanych prowadnic. One z kolei instalowane są do ściany przy pomocy kołków, sprawiając że sam montaż jest niewidoczny, a przy tym bardzo estetyczny.

Pułapka basowa z gąbki

Jeszcze jeden ciekawy element mocowany na ścianach to pianka akustyczna, tak zwane pułapki basowe. Są one wskazane do montowania w pomieszczeniach, w których będzie rozchodzić się echo i pojawia się tzw. efekt dudnienia. Aby wyeliminować to niekorzystne zjawisko, w równych odstępach powinno się mocować właśnie pułapki basowe z pianki. W bardziej budżetowych wersjach jako pułapki basowe stosowano... wytłoczki na jajka. Oczywiście nie zapewniały one takich efektów jak profesjonalne elementy akustyczne o dużej sprężystości, przeznaczone dla profesjonalistów i amatorów.