Czym zajmuje się proktolog?

poniedziałek, 19.8.2024 16:06 212

Proktologia to dziedzina medycyny skupiająca się na schorzeniach związanych z końcowym odcinkiem układu pokarmowego, czyli z odbytnicą, kanałem odbytu oraz samym odbytem. Wizyta u lekarza proktologa dla wielu osób może być bardzo niekomfortowa, co często skutkuje unikaniem tego typu konsultacji. Jednakże ignorowanie problemów z końcowym odcinkiem układu pokarmowego może prowadzić do ich pogłębienia.

Lekarz proktolog – zakres jego działań

Lekarz od chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego to właśnie proktolog. Specjalista w tej dziedzinie medycyny zajmuje się przede wszystkim diagnozą i leczeniem chorób odbytu i jelita grubego, a także nowotworów okrężnicy i odbytu. Wśród schorzeń leczonych przez lekarza proktologa należy wymienić:

  • nowotwór jelita grubego,
  • nietrzymanie stolca, 
  • wypadanie błony śluzowego kanału odbytu, 
  • ropień okołoodbytniczy, 
  • zakrzepicę odbytu, 
  • kłykciny kończyste, 
  • uchyłki jelita grubego,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Te choroby bywają często bagatelizowane i lekceważone przez pacjentów. Dopiero ich pogłębienie, objawiające się silnym bólem czy krwawieniem, zmusza do konsultacji z lekarzem proktologiem. Jeśli szukasz pomocy z zakresu proktologii, to koniecznie sprawdź ofertę Flebetica.  

Proktolog wykonuje badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu palca do odbytu pacjenta w celu oceny stanu jelit, a także badania anoskopowe i rektoskopię, które umożliwiają dokładniejszą diagnozę problemów z odbytem. 

Proktolog – hemoroidy stanowią wskazanie do wizyty 

Proktolog to przysłowiowy specjalista od leczenia hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Do tego lekarza niezwłocznie powinno się zgłosić po zaobserwowaniu pierwszych objawów hemoroidów, do których należą m.in.: pieczenie odbytu, ostry ból podczas oddawania stolca czy obecność krwi wokół wydalonego stolca. 

Do skutecznego usuwania chorób okolicy odbytu, często wykorzystuje się diagnostykę ultrasonograficzną i nowoczesne techniki zabiegowe. Proktologia w Klinice Flebetica obejmuje laserowe leczenie hemoroidów i skleroterapię hemoroidów. 

Kiedy warto skonsultować się z proktologiem

Do lekarza proktologa należy się udać tuż po zaobserwowaniu u siebie objawów, takich jak:

  • świąd odbytu – to dolegliwość dotykająca około 5% społeczeństwa, wymagająca dokładnej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny, często związanej z niedoborami witamin lub aspektami psychologicznymi, 
  • zaparcia – regularne problemy z wypróżnianiem mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń, dlatego ważne jest ich odpowiednie leczenie,
  • ból odbytu – pojawiający się ból w okolicach odbytu może być sygnałem poważnych schorzeń, takich jak: zapalenie odbytu, czy choroby jelit,
  • krwawienie odbytu – jest ono często wynikiem hemoroidów, ale może być także oznaką nowotworu jelita grubego, 
  • ropień w okolicach odbytu – jest on najczęściej objawem infekcji, która wymaga interwencji lekarskiej. Ropień można leczyć poprzez jego nacięcie przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. 

Niezależnie od tego, czy doświadcza się świądu, bólu, krwawienia czy problemów z wypróżnianiem, wizyta u proktologa może być kluczowa dla uzyskania trafnej diagnozy i skutecznego leczenia. Ignorowanie problemów z odbytem może znacznie pogorszyć komfort życia, a także stan zdrowia.