Czym jest i jakie zalety ma oświetlenie szynowe?

środa, 17.3.2021 15:25 138

To rozwiązanie nie jest jeszcze szeroko znane, ale szybko się to zmienia. Oświetlenie szynowe ze względu na swoją prostotę i zalety staje się coraz częściej wykorzystywanym elementem wyposażenia domu. Warto zapoznać się z jego cechami.

Oświetlenie szynowe, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z użyciem szyny, której zadaniem jest schowanie przewodów elektrycznych. Jednocześnie taka szyna zawieszona pod sufitem umożliwia umieszczenie lamp w różnych miejscach i w takiej ilości, jaka jest w danym miejscu potrzebna (nie muszą to być takie same lampy). Są to oczywiście różne potrzeby, zależą od przeznaczenia pomieszczeń.

Zalety oświetlenia szynowego

Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet jest brak konieczności kucia długich rowków w ścianach i suficie. Poprowadzenie kabli na zewnątrz rzadko udaje się wykonać estetycznie i wkomponować w wystrój pomieszczenia. Chowanie ich pod tynkiem jest czasochłonne, pracochłonne i kosztochłonne. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zmianę rozmieszczenia punktów oświetlenia, trzeba kable wyrywać ze ścian i powtarzać czynność od nowa. Zna to każdy, kto przebudowywał instalację elektryczną po kupieniu domu/ mieszkania lub podczas remontu. Oświetlenie szynowe likwiduje nam te wszystkie problemy. Przewody są więc w dużej części ich długości prowadzone na zewnątrz (oczywiście nie całe, a część sufitowa). Nie psują jednak estetyki pomieszczenia, gdyż schowane są w elegancko zaprojektowanej szynie.

Inną zaletą dobrze skonstruowanych szyn oświetleniowych jest możliwość zapalania zarówno wszystkich lamp, jak i wybranych. Zależnie od rodzaju i wielkości pomieszczenia można to różnie skonfigurować Dzięki temu lampy umieszczone na szynie spełniają zadania nie tylko praktyczne, ale ozdobne. Dobrze przemyślane rozmieszczenie gwarantuje stworzenie odpowiedniego nastroju także w pomieszczeniach takich jak salon.

Oświetlenie praktyczne i piękne

Oświetlenie szynowe nie jest jeszcze spotykane jako standard, co z pewnością nadaje mu aurę nowoczesności. Taka szyna sama w sobie może być ozdobą, jeśli dobrze ją skomponować z pozostałym wystrojem i wyposażeniem. Warto dodać, że wbrew pozorom mamy tu sporo wariantów estetycznych. Samo rozmieszczenie lamp może służyć ogólnemu oświetleniu pomieszczeń, jak i wspomagać precyzyjnym snopem światła miejsca, w których wykonujemy prace domowe. I pomimo prostoty tego rozwiązania wybór modeli, różniących się kolorystyką i kształtem jest naprawdę spory. Nawet jeśli preferujemy styl tradycyjny lub retro, projektanci pomyśleli i o tym – zależy to głównie od typu opraw lamp, ale też kolorystyki. Dla zwolenników tradycyjnego wyglądu stworzono także szyny podtynkowe, które spełniają większość zadań szyn nadtynkowych, po prostu ich nie widać. Długość szyny można dobrać zależnie od potrzeb od 1 do 4 metrów i nie muszą biec przez całą długość ściany bądź sufitu. Jeśli trafimy do sklepu, w którym jest większy wybór, z pewnością znajdziemy coś, co spełni nasze wymagania zarówno praktyczne, jak i estetyczne.