Czy warto malować dach z papy lub gontu bitumicznego?

wtorek, 6.10.2020 12:57 4344

Na pytanie, czy warto malować dach z papy lub gontu, można by odpowiedzieć krótko, że tak, jednak zdajemy sobie sprawę, że u wielu osób wywołałoby to kpiący uśmiech. Bo po co malować coś, co z definicji nie musi dobrze wyglądać? Otóż nie należy zapominać, że dach - z papy bądź innego materiału - oprócz funkcji estetycznej, ma także zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Profesjonalna farba do gontu bitumicznego pozwoli zapobiec niszczeniu dachu, a tym samym wydłuży jego żywotność. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego warto malować dach z papy lub gontu?

Jeśli Twój dach z papy lub gontu bitumicznego stracił dawny wygląd, nie warto go od razu zrywać i zakładać nowy. Papa jest bowiem materiałem z jednej strony lekkim (w porównaniu do innych rodzajów pokryć dachowych), a z drugiej niezwykle wytrzymałym i odpornym na warunki zewnętrzne. Pomalowana specjalistyczną farbą zyskuje nie tylko świetny wygląd, ale także przedłuża się jej żywotność. Jak to możliwe? Otóż farba do gontu bitumicznego wspiera jego właściwości i jeszcze lepiej chroni dach. Pamiętaj, że niedbałość o dach może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia i będziesz musiał wydać znacznie więcej pieniędzy na nowe pokrycie. Nie mówiąc już o względach estetycznych złuszczonej lub popękanej papy. Brzydki dach negatywnie wpłynie na wygląd całego budynku i podwórka.

Wybieramy farbę do papy i gontu bitumicznego

Dobra farba do papy to taka, która sprawi, że nawet tak skromne pokrycie, nabierze niepowtarzalnego wyglądu i będzie skutecznie chronione przed czynnikami zewnętrznymi.
Jeśli chodzi o farby do gontu bitumicznego, to dzielą się one na:
farby bazowe, które “przygotowują” grunt dla farby nawierzchniowej, zwiększając jej przyczepność; mają również silne właściwości kryjące oraz są wysoce elastyczne, przez co pracują razem z podłożem i zapobiegają pękaniu oraz łuszczeniu się dachówki; zapobiegają także zielenieniu dachu;
farby nawierzchniowe (półmatowe lub z połyskiem), które tworzą niezniszczalną powłokę, są elastyczne i chronią dach przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych; wyróżniają się także długą żywotnością koloru - dzięki specjalnym właściwościom odbijającym promienie UV, sprawiają, że odcień nie blaknie i dłużej wygląda jak świeżo po malowaniu.

Etapy malowania dachu z papy

Zanim pomalujesz dach, pamiętaj, że najpierw musisz go dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń oraz luźnych elementów starej powłoki. Cały proces powinien wyglądać następująco:
Etap 1 - przy pomocy myjki ciśnieniowej dokładnie spłucz dach wodą pod ciśnieniem 220 barów. Gdy to zrobisz, odczekaj aż dach wyschnie. To bardzo ważny etap, ponieważ nałożenie farby na mech albo popękaną powłokę nie załatwi problemu, a w dodatku preparat nie będzie się trzymał.
Etap 2 - zabezpiecz okna, kominy i inne newralgiczne miejsca, które są narażone na działanie farby. Możesz to zrobić jeszcze zanim zaczniesz czyścić dach, niemniej teraz jest to etap obowiązkowy.
Etap 3 - nałóż na dach środek głęboko penetrujący, który blokuje powstawanie nowych zarodników oraz służy jako głęboko penetrujący grunt wzmacniający przyczepność farby.
Etap 4 - nałóż farbę podkładową, a kiedy wyschnie farbę nawierzchniową i poczekaj na efekt końcowy.

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu jesteś przekonany, że warto malować dach z papy lub gontu bitumicznego. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wymiana całego pokrycia, zwłaszcza, że obecnie produkuje się papę zdecydowanie lepszej jakości. Dawniej robiono ją z tektury nasączonej masą asfaltową lub smołową. Dziś papa ma w swoim składzie więcej masy asfaltowej i jest produkowana na osnowie poliestrowej lub szklanej, dzięki czemu jest trwalsza i lepiej się prezentuje.