Czy stać Cię na architekta wnętrz? Ile kosztuje profesjonalny projekt?

czwartek, 30.7.2020 20:48 2377

Architekt wnętrz może zaproponować rozwiązania, na które nie wpadniesz samodzielnie. Doskonale wykorzysta dostępną przestrzeń, weźmie pod uwagę tryb życia wszystkich mieszkańców i dostosuje wyposażenie w taki sposób, by wygodnie się z niego korzystało. Jest też specjalistą od stylu. W urządzonych przez niego pomieszczeniach Twój zmysł estetyki będzie w pełni zaspokojony. Mieszkanie lub dom zaprojektowany przez architekta zyska też na wartości.

Po tych wszystkich korzyściach przychodzi jednak czas na twarde zderzenie z rzeczywistością. Cena. Zwykle owiana tajemnicą i schowana za sformułowaniem “koszt ustalamy indywidualnie”. Warto wiedzieć, jak kształtują się obecnie stawki i jakie czynniki mogą wpłynąć na ich obniżenie.

Architekt wnętrz dyktuje cenę w zależności od rodzaju usługi.

Architekt może wykonać dla Ciebie projekty różniące się między sobą stopniem skomplikowania. Najmniej zapłacisz za projekt koncepcyjny. Zazwyczaj ma on formę rzutów i prostych rysunków izometrycznych przedstawiających umiejscowienie poszczególnych mebli. Jeśli zależy Ci na liście elementów wyposażenia i materiałów budowlanych wraz z ich ceną i miejscem zakupu, musisz zdecydować się na droższy projekt wykonawczy. Kompleksowa usługa oznacza stworzenie projektu wykonawczego i profesjonalny nadzór nad ekipą remontową.

Za projekt koncepcyjny zapłacisz obecnie 100-180 zł/m2 w zależności od regionu Polski, w którym znajduje się aranżowana przestrzeń. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić za ewentualne rysunki techniczne dla podwykonawców. Projekt wykonawczy wraz z nadzorem kosztuje z kolei 200-250 zł/m2. Decydując się na niego, kupujesz jednak spokój i pewność, że zostanie on zrealizowany zgodnie ze wszystkimi kanonami sztuki architektonicznej.

Cena aranżacji wnętrz zależy od metrażu i początkowego stanu obiektu.

Im większa powierzchnia, tym mniejszą stawkę może zaproponować architekt wnętrz za pojedynczy metr kwadratowy. Jest to podyktowane tym, że podczas projektowania należy wykonać pewne powtarzalne czynności, jak chociażby wstępna rozmowa i ustalenie wymagań klienta co do projektu. 

Nie należy jednak z góry zakładać, że aranżacja wnętrz w domu o powierzchni 150 m2 będzie się wiązała z mniejszą stawką, niż zaprojektowanie 50 m2 mieszkania. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się dany obiekt. Projekt wnętrz domu w stanie surowym, w którym trzeba zaplanować wszystkie niezbędne instalacje i systemy, będzie droższy w przeliczeniu na m2 od projektu mieszkania w stanie deweloperskim. 

Koszt projektu może być uzależniony od Twojego przygotowania i odległości, jaka dzieli Cię od architekta wnętrz.

Architekci wnętrz są doskonale przygotowani do tego, by zaprezentować Ci różnorodne style aranżacji przestrzeni. Z przyjemnością pokażą Ci wnętrza typowe dla stylu nowojorskiego, skandynawskiego, glamour i industrialnego. Współpraca może być jednak sprawniejsza, jeśli masz sprecyzowane oczekiwania stylistyczne i przygotujesz uprzednio zdjęcia wnętrz, które Cię inspirują.

Cena zależy także od województwa. Tradycyjnie w województwie mazowieckim stawki są najwyższe, szczególnie gdy chodzi o projektowanie wnętrz w samej stolicy. Architekt może także preferować osobisty kontakt z klientem i nie być zainteresowany długimi dojazdami. W takim wypadku zdarza się, że podyktuje wyższą stawkę, ponieważ w cenę usługi wpisze koszt dotarcia na miejsce.

Właściwie postawione pytanie brzmi: czy stać Cię na błędy, które popełnisz bez architekta?

Powyższe rozważania nieuchronnie prowadzą do spostrzeżenia, że profesjonalne projektowanie wnętrz nie jest usługą, która kosztuje zaledwie kilkaset złotych. Kiedy jednak mowa o aranżacji całej przestrzeni mieszkalnej, warto się na nią zdecydować. Architekt nie przekroczy ustalonego budżetu, co niejednokrotnie zdarza się osobom, które nie zajmują się urządzaniem wnętrz zawodowo. Z architektem nie popełnisz też błędów, które będą Cię drażnić przez kolejne lata.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz