Czy orzeczenie o winie ma wpływ na podział majątku?

poniedziałek, 8.7.2024 10:11 124

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad zakończeniem swojego małżeństwa? Nie masz jednak pewności, czy rozwód z orzeczeniem o winie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie? Sprawdź, co możesz zyskać w przypadku orzeczenia winy małżonka.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu]

Rozwód z orzeczeniem o winie – na czym polega?

Istnieją dwa rodzaje rozwodu – rozwód za porozumieniem stron oraz rozwód z orzeczeniem o winie. Choć to rozwód bez orzekania o winie jest częściej wybierany przez osoby, które chcą zakończyć swoje małżeństwa, wiele osób nadal decyduje się na rozwód z orzekaniem o winie. Takie postępowanie pozwala na udowodnienie winy małżonka. W tym celu gromadzony jest materiał dowodowy, a także przesłuchiwani są świadkowie. Wina może być różna – od zdrady, poprzez przemoc, aż po różnego rodzaju uzależnienia.

Przed podjęciem decyzji o tym, czy warto decydować się na rozwód z orzeczeniem o winie, warto rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Z jednej strony, postępowanie może być bardziej skomplikowane i czasochłonne. Z drugiej jednak, udowodnienie winy przed sądem może być dla małżonka źródłem pewnej satysfakcji i poczucia sprawiedliwości, co z psychologicznego punktu widzenia może mieć znaczenie, szczególnie jeśli osoba taka została skrzywdzona. Jednocześnie rozwód z orzeczeniem o winie może nieść ze sobą pewne korzyści majątkowe dla takiej osoby.

Czy orzeczenie o winie ma wpływ na podział majątku?

Wiele osób wychodzi z założenia, że w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie małżonek winny otrzymuje mniejszą część majątku wspólnego. Ma to być swego rodzaju kara za to, że na skutek jego czynów doszło do rozpadu małżeństwa. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą. Orzeczenie o winie nie ma żadnego wpływu na podział majątku. W sprawie o podział majątku wspólnego sąd nie uwzględnia tego, że do rozpadu związku doszło z winy któregoś z małżonków. Nie można więc liczyć na to, że małżonek niewinny otrzyma większą część majątku.

Nie oznacza to jednak, że małżonek, który nie ponosi winy za rozpad małżeństwa, nie może liczyć na żadne korzyści majątkowe. Co prawda sam rodzaj rozwodu nie wpływa na podział majątku, jednak osoba taka może ubiegać się o alimenty od małżonka winnego. Chodzi tutaj nie o alimenty na dziecko, a na małżonka niewinnego. Innymi słowy, małżonek winny zakończenia małżeństwa może zostać zobowiązany przez sąd do płacenia alimentów drugiemu małżonkowi. Sytuacja ta trwa to momentu, gdy małżonek niewinny wejdzie w iny związek małżeński. A zatem może okazać się, że alimenty będą wypłacane aż do końca życia, o ile niewinny małżonek nie zdecyduje się na kolejny sformalizowany związek.

Czy rozwód z orzeczeniem o winie to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie?

Każda osoba powinna sama odpowiedzieć sobie na to pytanie. Wiele zależy od tego, co jest przyczyną zakończenia małżeństwa. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie, czy też nie, jedno jest pewne – wsparcie doświadczonego prawnika może okazać się nieocenione. Dzięki pomocy adwokata łatwiej będzie Ci podjąć tę trudną decyzję, a sama sprawa rozwodowa nie będzie tak trudnym doświadczeniem. Nie bez powodu osoby, które chcą udowodnić w sądzie winę małżonka, na ogół decydują się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Może Cię również zainteresować: Jak uzasadnić wniosek o podwyższenie alimentów na dziecko?