Czy kobiety są bardziej zmęczone od mężczyzn?

poniedziałek, 30.9.2024 15:52 203

Czy płeć może wpływać na większe lub mniejsze odczuwanie zmęczenia? Okazuje się, że tak - kobiety statystycznie bywają bardziej zmęczone i potrzebują więcej regeneracji niż mężczyźni. Potwierdzają to nawet badania naukowe. Jak to możliwe? Stoją za tym różne czynniki, z których największą rolę odgrywają uwarunkowania biologiczne i hormonalne, ale też społeczne.

Aktywność mózgu

Nie od dziś wiadomo, że mózgi kobiet i mężczyzn działają nieco inaczej. Okazuje się jednak, że jest to właśnie jeden z powodów, dla których panie szybciej się męczą. Ich mózgi są biologicznie zaprogramowane na większą aktywność poznawczą. Znacznie częściej pracują z wykorzystaniem obu półkul, a cykl aktywności jest bardziej złożony niż u mężczyzn. W codziennym życiu przekłada się to na słynną już, kobiecą wielozadaniowość, która bywa niezbędna w wielu sytuacjach, jednak jest znacznie bardziej wyczerpująca niż skupianie się na jednym zadaniu równocześnie.

Wahania hormonalne

Kolejnym, ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na kobiece zmęczenie i wzmaga potrzebę regeneracji są zmiany hormonalne. O ile męskie hormony są w miarę stabilne, o tyle u kobiet ulegają one ciągłym wahaniom - podczas comiesięcznych cykli, okresu ciąży, karmienia piersią czy w późniejszym wieku menopauzy. Wszystko to powoduje spadki energii i okresowe pogorszenie samopoczucia. Mając to na uwadze, można się zastanawiać czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni? Badania naukowe potwierdzają, że dokładnie tak jest. Panie powinny spać średnio o 20-30 minut więcej niż panowie, aby osiągnąć podobny poziom regeneracji.

Społeczne role

Na większe zmęczenie kobiet wpływ często mają również codzienne wyzwania, narzucane przez społeczeństwo. Łączenie pracy zawodowej z rolą żony i matki, zarządzanie domem, a nierzadko również opieka nad starszymi rodzicami, to jak się okazuje bardzo obciążające, zarówno fizycznie, jak i psychicznie kwestie. Statystycznie to kobiety znacznie bardziej angażują się w tego typu sprawy, a ich ogrom sprawia, że liczba obowiązków jest nieskończona, a doba zdaje się mieć za mało godzin.

Skutki przemęczenia

Chroniczne przemęczenie i brak odpowiedniej regeneracji może mieć poważne konsekwencje zdrowotne - prowadzi do większego ryzyka chorób serca, otyłości czy osłabienia układu odpornościowego. Nie pozostaje też bez wpływu na kondycję psychiczną. Powoduje spadki nastroju, uczucie rozdrażnienia, a w poważniejszych przypadkach może nawet prowadzić do zaburzeń lękowych czy depresji.

Jak sobie radzić?

Kobiety powinny mieć na uwadze zwiększoną potrzebę regeneracji. Trzeba wiedzieć, co jest priorytetem i nie brać na siebie zbyt dużo zadań. Warto w niektórych kwestiach wziąć też przykład z mężczyzn - jeśli to możliwe skupiać się na jednym zadaniu na raz. Ważnym aspektem skutecznej regeneracji jest dbanie o odpowiednią ilość snu. Nie należy zapominać też o aktywności fizycznej - badania pokazują, że często z powodu braku czasu, panie częściej odpuszczają regularne uprawianie sportu, a ruch jest jednym z lepszych sposobów na utrzymanie wysokiego poziomu energii na co dzień.

Większe zmęczenie występujące wśród kobiet jest faktem. Wynika ono z różnych, często niezależnych czynników i wymaga nieco większej ilości snu i ogólnego zadbania o regenerację, niż u mężczyzn. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ zaniedbania w tym obszarze na dłuższą metę mogą mieć poważne skutki.