Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z programowaniem?

czwartek, 23.11.2023 08:00 134

Niniejszy artykuł jest przewodnikiem dla tych, którzy chcą uczyć się programowania, a jednocześnie czują się nieco zagubieni w gąszczu różnych technologii i narzędzi. W kolejnych częściach artykułu odkryjemy, dlaczego warto zainteresować się programowaniem, jakiego języka programowania się uczyć oraz jakie umiejętności warto rozwijać na początkowym etapie nauki. Zostań z nami i dowiedz się, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.

Od czego zacząć naukę programowania i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki?

Rozpoczęcie nauki programowania jest trochę jak wejście na nieznane terytorium, ale z odpowiednim wyposażeniem i planem podróży można sprawić, że podróż ta stanie się ciekawą przygodą. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego chciałbyś zacząć programować. Określenie celów pomoże Ci wybrać właściwą ścieżkę i język programowania. Przykładowo możesz rozwijać się w poniższych obszarach:

  • tworzenie stron internetowych - wówczas warto zacząć naukę od języków HTML i CSS

  • programowanie aplikacji i automatyzowanie zadań - możesz zacząć naukę podstaw programowania od języka Python

  • odczytywanie danych z baz - przyda Ci się znajomość języka SQL

  • analiza danych - warto, abyś poznał język Python, a w szczególności bibliotekę Pandas

  • tworzenie modeli uczenia maszynowego - rozpocznij naukę od języka Python.

Jeśli nie wiesz jakie ścieżki kariery Cię interesują, ale chcesz wybrać konkretny język do nauki, naucz się pisać kod w Pythonie. Python jest uznawany za najprostszy z języków programowania. Na jego podstawie łatwiej Ci będzie opanować podstawowe koncepcje programistyczne, takie jak zmienne, pętle, funkcje i instrukcje warunkowe. 

Poza tym Python jest niezwykle popularnym językiem programowania, co oznacza, że jest on używany w wielu firmach. Jego znajomość ułatwi Ci znalezienie pierwszej pracy w branży IT na stanowisku np. Junior Developera.

Jak najlepiej poznawać absolutne podstawy - samodzielnie czy na kursie programowania?

Decyzja o tym, czy lepiej jest samodzielnie poznawać podstawy programowania, czy też skorzystać z kursu, zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji i stylu nauki. Aby od zera nauczyć się programowania, potrzebujesz systematycznego podejścia do nauki. Jeśli masz wystarczająco dużo samodyscypliny, aby systematycznie kodować rozwiązując ćwiczenia, jak najbardziej możesz samodzielnie zacząć uczyć się programowania.

Wielu programistów rozpoczynało swoją przygodę z programowaniem samodzielnie ucząc się z zasobów dostępnych online, takich jak dokumentacje języków programowania, tutoriale czy fora dyskusyjne. Taka metoda pozwala na elastyczność w dostosowaniu tempa nauki do własnych potrzeb i do własnego harmonogramu.

Kursy z programowania oferują uporządkowane podejście do nauki programowania. Uczysz się na nich nie tylko składni wybranego języka, ale także metod testowania programu i znajdowania w nim błędów. W trakcie szkolenia masz możliwość interakcji z innymi studentami, wymiany doświadczeń oraz pracy nad praktycznymi projektami.

Optymalne jest połączenie obydwu podejść do nauki. Jeśli jesteś na początku swojej kariery programistycznej i nie wiesz od czego rozpocząć naukę programowania, skorzystaj ze szkolenia i w międzyczasie poszerzaj wiedzę w trakcie samodzielnej nauki.

Jak zacząć programować od zera oraz jaki język programowania wybrać na początek? 

To, jaki język wybrać na początek zależy od celów, które przed sobą stawiasz. Jeśli chcesz pracować jako web developer, rozpocznij od technologii związanych z tworzeniem stron internetowych np. języków HTML i CSS.

Jeśli interesują Cię wyłącznie bazy danych, najlepszym językiem programowania będzie dla Ciebie SQL. Z kolei, jeśli po prostu, bez określonego jeszcze celu, chcesz się nauczyć programowania, wybierz do nauki język Python.

Python jest jednym z najpopularniejszych języków polecanych dla początkujących. Jego czytelna i przejrzysta składnia czyni go przyjaznym dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Dodatkowo jest on językiem niezwykle popularnym w firmach, co sprawia, że jest duże zainteresowanie specjalistami umiejącymi pisać programy w Pythonie.

Aby rozpocząć naukę, zaplanuj czego po kolei chcesz się uczyć i przygotuj harmonogram, zgodnie z którym będziesz realizował swój plan. Przygotowując plan szkolenia spróbuj ułożyć tematy od najprostszych do bardziej zaawansowanych. Pomogą Ci w tym książki i bezpłatne tutoriale. 

Jeśli chcesz szybko zdobyć solidne podstawy programowania, w uporządkowany sposób, możesz skorzystać ze zorganizowanych szkoleń. Kursy, takie jak Python podstawy koncentrują się na przedstawieniu języka krok po kroku. Na nich zaczniesz naukę od absolutnych podstaw programowania.  

Jeśli kompletnie nie wiesz, jaki język programowania wybrać, skorzystaj z opinii w Internecie lub porozmawiaj z programistami, którzy mają już dłuższe doświadczenie w obszarze IT. Szkoła programowania Avendi oferuje bezpłatne konsultacje, w trakcie których możesz porozmawiać, w jakim kierunku najlepiej się rozwijać, jak najszybciej poznać podstawy danego języka oraz jaki język wybrać na początek.

Czy warto poznać podstawy kilku języków i uczyć się jednocześnie języków takich jak Python, Java czy JavaScript?

Każdy język programowania ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Znajomość różnych języków umożliwia programistom m.in. łatwiejsze dostosowywanie się do różnych projektów w środowisku pracy. 

Docelowo warto znać więcej niż jeden język programowania. Jednak na początek, gdy dopiero zaczynasz się uczyć programowania, warto zacząć od jednego języka, który jest w miarę prosty dla osób początkujących. Jeśli wybierzesz tylko jeden język, szybciej będziesz robił postępy i szybciej opanujesz podstawowe struktury. Ucząc się kilku języków jednocześnie musisz poświęcić na naukę więcej czasu i energii. 

Jeśli bardzo dobrze poznasz podstawy jednego języka, łatwiej Ci będzie opanować każdy kolejny język, gdyż logika działania podstawowych struktur programistycznych typu pętle, czy instrukcje warunkowe jest w różnych językach podobna. 

Jaka nauka jest najbardziej efektywna - z książek, na kursie online czy na kursie stacjonarnym? 

Efektywność nauki programowania zależy głównie od preferencji i stylu uczenia się każdej osoby. Książki, kursy online i kursy stacjonarne mają swoje zalety i wady.

Zarówno w książkach, jak i na kursach materiał ułożony jest w takiej kolejności, w jakiej najłatwiej jest go przyswoić. Autorzy książek często sięgają głębiej w teorię, co pozwala na lepsze zrozumienie działania języków programowania i koncepcji programistycznych. Z drugiej jednak strony, jeśli czytając książkę, nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, przeważnie nie masz możliwości omówienia go z autorem.

Na początku nauki programowania od podstaw nie masz potrzeby nadmiernego zagłębiania się w teorię. Potrzebujesz opanować składnię języka w takim stopniu, który umożliwi Ci pisanie swoich własnych prostych programów. Pisząc programy, nauczysz się najszybciej. 

Kursy programowania, niezależnie od tego, czy są w formie online czy stacjonarnej, umożliwiają interakcję z trenerem, któremu możesz przez cały czas trwania szkolenia zadawać pytania. Ilość materiału, szczególnie na szkoleniach z programowania dla początkujących, będzie zazwyczaj mniejsza niż ta przedstawiona w książce, ale i tak otrzymasz wiedzę na temat wszystkich struktur języka, których potrzebujesz do samodzielnego pisania prostych programów. 

Forma szkolenia - online lub stacjonarna - nie przekłada się na jakość wiedzy, którą otrzymujesz. Niezależnie od tego, na jakim kursie jesteś, masz przez cały czas możliwość rozwiązywania ćwiczeń i zadawania na bieżąco pytań. 

Prawdopodobnie dla początkujących programistów, którzy jeszcze nie sprecyzowali czego chcą się uczyć i w jakiej kolejności oraz którzy mają dużo pytań, kursy z programowania będą bardziej efektywne niż czytanie książek na temat programowania. 

Najlepszym rozwiązaniem może być udział w szkoleniu i uzupełnienie zdobytej na nim wiedzy dodatkowymi informacjami z książek.

Czy trzeba zostać programistą, aby rozpocząć karierę w IT?

Obecnie trwa boom na naukę programowania i trzeba przyznać, że programowanie daje wiele satysfakcji i różnych możliwości zawodowych, ale nie trzeba być programistą, aby rozpocząć karierę w IT. 

Sektor IT oferuje różnorodne ścieżki zawodowe, a umiejętności techniczne to tylko jedna z wielu możliwości. Chcąc rozpocząć pracę w IT możesz wybrać np. jedną z poniższych ścieżek kariery:

  • administrator systemów lub sieci - administratorzy zarządzają infrastrukturą IT, utrzymują serwery, sieci komputerowe i dbają o bezpieczeństwo oraz stabilność systemów

  • inżynier ds. bezpieczeństwa cybernetycznego - skupia się na zapobieganiu atakom cybernetycznym i zabezpieczaniu systemów przed zagrożeniami. Jego zadaniem jest również reagowanie na ewentualne incydenty bezpieczeństwa

  • analityk danych - analizuje dane, wyciąga z nich informacje, tworzy raporty i wspiera procesy decyzyjne w firmie

  • analityk biznesowy - zajmuje się analizą procesów biznesowych, zbieraniem i interpretacją danych oraz dostarczaniem rozwiązań mających na celu usprawnienie działalności firmy

  • ekspert ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego - pracuje nad projektami z obszaru sztucznej inteligencji tworząc algorytmy i modele uczenia maszynowego

  • project manager - zarządza projektami informatycznymi od planowania po wdrożenie, dba o terminy, zasoby i komunikację

  • specjalista ds. wsparcia technicznego - udziela użytkownikom wsparcia technicznego w rozwiązywaniu problemów związanych z oprogramowaniem, sprzętem czy siecią.

Branża IT oferuje zróżnicowane ścieżki kariery, począwszy od roli programisty, przez administratorów systemów, analityków danych, specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, aż po projekt managerów i projektantów UX/UI. Nie trzeba być programistą, aby pracować w obszarze IT, ponieważ istnieje szereg innych możliwości.

Czy sztuczna inteligencja nie zmniejszy zapotrzebowania na umiejętności programistyczne na rynku pracy?

Wprowadzenie sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI) do różnych obszarów gospodarki budzi pytania dotyczące przyszłości programistów na rynku pracy. Choć rozwój technologii AI może automatyzować niektóre zadania programistyczne, to jednocześnie otwiera on nowe możliwości i zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane kompetencje.

Wraz z rozwojem AI, coraz bardziej potrzebne stają się umiejętności projektowania i optymalizacji algorytmów, doskonalenia modeli uczenia maszynowego oraz integracji nowoczesnych technologii z posiadanymi przez firmy aplikacjami. 

Dodatkowo, w miarę jak AI staje się integralną częścią różnych sektorów, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią zrozumieć, interpretować i dostosowywać technologie AI do konkretnej dziedziny. Rozwój sztucznej inteligencji stwarza nowe możliwości i nie wygląda na to, aby umiejętności programistyczne przestały być cenione i poszukiwane na rynku pracy.