Co to jest TPR i kogo dotyczy?

piątek, 26.4.2024 16:23

Transakcje zawierane pomiędzy podmiotami działającymi w ramach jednej grupy kapitałowej są opłacalne ze względów organizacyjnych i ekonomicznych. Jednocześnie istnieje duże ryzyko uszczuplenia dochodów budżetowych państwa, jeśli podmioty powiązane dojdą do porozumienia o zastosowaniu warunków transakcji niezgodnych z rynkowymi, co doprowadzi do odprowadzenia niższych podatków, niż wynikałoby to ze specyfiki transakcji. W celu utrudnienia dokonywania oszustw podatkowych albo nieświadomego działania firm niezgodnie z prawem, wiele krajów wprowadziło do swoich przepisów podatkowych obowiązek stosowania cen transferowych oraz ich raportowania.

Co to jest TPR?

Samo TP to skrót od angielskiego określenia transfer pricing, oznaczającego ceny transferowe. TPR odnosi się z kolei do informacji o cenach transferowych (transfer pricing report). TPR stanowi źródło informacji o wartości oraz sposobie ustalania cen transferowych przez podatników, których dotyczą te regulacje. Dzięki temu organy podatkowe posiadają narzędzie do dokonywania analiz i weryfikowania zgodności transakcji z prawem.

Przepisy na temat TPR znajdują się w Ustawie z dn. 23. października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2193), natomiast w skrótowej i przystępnej formie kluczowe informacje o TPR znaleźć można pod tym linkiem: https://cenytransferowe.org/baza-wiedzy/tpr/.

W jaki sposób składa się TPR?

Składanie TPR odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Stanowi to usprawnienie zarówno dla podmiotów zobowiązanych do składania informacji, jak i dla urzędników, dokonujących ich weryfikacji. Służy do tego formularz TPR- P/C, którego odbiorcą jest naczelnik Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca rejestracji firmy.

Granicznym terminem złożenia TPR jest 11. miesiąc po zakończeniu roku podatkowego, dla którego deklaracja jest składana. Co ważne, obowiązek składania TPR dotyczy również tych podmiotów, które korzystają ze zwolnienia ze sporządzania dokumentacji.

Jakie podmioty są zobowiązane do składania TPR?

Składanie TPR wynika bezpośrednio z obowiązku dokumentacyjnego cen transferowych. Sytuacja ta dotyczy podmiotów powiązanych, pomiędzy którymi zachodzą różnego rodzaju transakcje. Za podmioty powiązane uznaje się przedsiębiorstwa, pomiędzy którymi zachodzi zależność kapitałowa, osobowa lub decyzyjna. Mogą to zatem być np. dwie firmy, w których zarządach zasiadają te same osoby albo podmioty, w przypadku których jeden posiada min. 25% udziałów w drugim.

Wspomniany nieformalny charakter zależności dotyczy specyficznych sytuacji, gdy co prawda oficjalnie związek między podmiotami nie zachodzi, ale z pewnych powodów spełniają one kryteria podmiotów powiązanych (np. prezes jednej z firm ma decydujący głos w drugiej, z uwagi na osobiste relacje z członkami zarządu).

Co musi się znaleźć w TPR?

TPR stanowi przede wszystkim informację dla organów podatkowych. Trzeba wykazać zatem przede wszystkim to, co z ich perspektywy jest istotne. W TPR muszą się znaleźć dane o przeprowadzonych transakcjach kontrolowanych oraz o ewentualnych relacjach biznesowych z podmiotami znajdującymi się na terenie rajów podatkowych.

Dodatkowo w TPR trzeba zawrzeć podstawowe informacje o podmiocie, takie jak jego identyfikacja, informacja finansowa oraz metody weryfikacji cen transferowych.

Jaki jest cel składania TPR?

Osoby zasiadające w zarządach podmiotów powiązanych, zobowiązanych do stosowania cen transferowych, mogą mieć poczucie, że państwo traktuje ich zbyt podejrzliwie. W rzeczywistości wszystkie przepisy podatkowe można by jednak zinterpretować w ten sposób. Ustawodawstwo w tym zakresie ma na celu ochronę interesów państwa i nie jest wymierzone bezpośrednio w konkretne osoby fizyczne i prawne. Aby mieć pewność, że  działania przedsiębiorstwa są zgodne z obowiązującym prawem, warto skorzystać ze wsparcia firmy profesjonalnie zajmującej się cenami transferowymi, dysponującej rozległym doświadczeniem w tym zakresie.