komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Co to jest rekuperacja?

czwartek, 6.8.2020 11:49 , odsłony: 125
kategorie artykułu:

Energooszczędna wentylacja pomieszczeń, a co za tym idzie czyste powietrze niezależnie od pory roku, to marzenie niejednego właściciela domu czy mieszkania. Obecnie najnowocześniejsze rozwiązania dają możliwość sprowadzenia takiego systemu do budynku mieszkalnego.

Najkorzystniejszym dla każdego mieszkańca domu produktem jest w dzisiejszych czasach rekuperacja. Jest to mechaniczna wentylacja powietrza z możliwością odzyskania ciepła. Do pomieszczeń przedostaje się czyste, dobrze nawilżone powietrze zewnątrz, a wypuszczane jest to, które zawiera szkodliwe dla organizmu mające w swoim składzie dwutlenek węgla. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna staje się coraz bardziej nieprzydatna, dostrzega się bowiem wiele wad w jej działaniu. Jest ona niepomocna w odzyskiwaniu ciepła czy przywracaniu prawidłowej wilgotności w powietrzu. Decydując się na nowoczesny system wentylacyjny, właściciel mieszkania ma do czynienia z urządzeniem, które kontroluje przepływ nawiewanego powietrza, czyli rekuperatorem.

Zalety sprowadzenia do domu

Osoby, które szukają skutecznych sposobów na zaoszczędzenie na ogrzewaniu, z pewnością mogą zainteresować się takim systemem wentylacyjnym jak rekuperacja. Biorąc to urządzenie pod uwagę, można obniżyć wydatki nawet o 30 procent. Zastosowanie dodatkowych punktów, takich jak dobra izolacja okien, drzwi, zastosowanie dywanów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy jedwab pozwala na jeszcze większą oszczędność. Pomieszczenia bowiem są wtedy tak przygotowane, że nagromadzone ciepło nie ucieka przez różne szczeliny. Zamontowanie tej maszyny widoczne jest w poprawnie zdrowia mieszkańców. Szczególnie alergicy, osoby, które mają problemy z układem oddechowym, mogą wynieść wiele korzyści z założenia tego wygodnego systemu. Obecnie trudno znaleźć czyste powietrze, funkcjonowanie w mieście może być szkodliwe dla osób wrażliwych, prawidłowe przefiltrowanie powietrza to szansa na zachowanie układu oddechowego i całego ciała na dobrym poziomie.

Dodatkowe korzyści

Filtracja powietrza jest przydatna, gdy trzeba ochronić alergika przed przedostaniem się niebezpiecznych dla niego pyłków do mieszkania. Rekuperacja umożliwia na otrzymanie powietrza pozbawionego tych niedogodności. W wentylowanych pomieszczeniach nie gromadzi się też nadmiar wilgoci, zapobiega to powstaniu pleśni i grzyba. Nie trzeba otwierać okien wiosną i latem, żeby móc otrzymać chłonne, wartościowe powietrze. Jest to skuteczna ochrona przed nadmiarem hałasu, który dokucza zwłaszcza w tych intensywnych, głośnych porach roku. Latem można liczyć na przyjemne ochłodzenie pokoi, zimą na ogrzewanie, które nie szkodzi układowi oddechowemu. Taki system jest w pełni automatyczny, dlatego nie trzeba martwić się o jego funkcjonowanie, wystarczy zadbać o to, żeby przechodził on kontrole, wówczas zapobiega się powstaniu awarii. Bez trudu podłącza się także takie urządzenie do innych inteligentnych potrzebnych w nowoczesnych domach systemów ochrony całego budynku mieszkalnego. Podnosi się wówczas standard życia.

Rekuperacja w wielu miastach zdaje się być idealnym pomysłem. Popatrzmy na Kraków i jego zanieczyszczone powietrze. Czy rekuperacja w Krakowie niebyłą by idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców? Problem jest taki że w blokach się nie instaluje tego typu rozwiązań, jedynie w domach jedno lub wielorodzinnych. Można pokusić się o instalacje klimatyzacji, przy połączeniu tego rozwiązania z rekuperacją osiągamy wspaniałe rezultaty zimnego chłodnego powietrza w gorące dni, oraz ciepłego w zimie.

 
czwartek, 24.9.2020 13:40
wtorek, 22.9.2020 10:14
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele