Co możesz zrobić samodzielnie, aby ograniczyć emisję smogu? Poznaj patenty!

środa, 28.7.2021 20:00 307

Żyjemy w czasach, w których zanieczyszczenie powietrza nieustannie wzrasta, przez co w praktyce zmniejsza się komfort codziennego życia. Czy są jakieś proste sposoby na to, by samodzielnie mieć wpływ na ograniczenie emisji smogu? Jak się okazuje - to nie jest wcale takie trudne. Wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań i emisja ta może zostać znacznie zmniejszona. Jak tego dokonać? Warto poznać nasze sprawdzone sposoby. Zapraszamy do lektury!

Skąd się bierze smog?

Większość zanieczyszczeń występujących w środowisku naturalnym swoją przyczynę ma w tzw. niskiej emisji. Tą zaś jest wykorzystywanie kotłów, kominków i pieców w gospodarstwach domowych. Wbrew pozorom takie wykorzystanie obecnie wciąż jest bardzo duże! Do powstawania smogu dodatkowo przyczyniają się również takie praktyki jak palenie niskiej jakości węglem czy odpadami. Czy jest jakiś sposób na to, by do atmosfery nie dostawały się szkodliwe substancje, które ostatecznie trafiają do naszych płuc? Jak zmniejszyć smog? Z pewnością dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się nowoczesnymi systemami grzewczymi. A tych obecnie nie brakuje. Na jakie rozwiązania branżowe warto zwrócić szczególną uwagę?

Dobra praktyka - wymiana pieca

Jak poprawić jakość powietrza w kontekście rozwiązań grzewczych? Okazuje się, że to nie jest wcale takie trudne. Wystarczy powszechnie stosowane niegdyś w gospodarstwach domowych piece wymienić na nowocześniejsze, a przez to i bardziej ekologiczne systemy grzewcze. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Doskonałym pomysłem będzie decyzja o zakupie i montażu pompy ciepła. Dobrze byłoby też zdecydować się na takie rozwiązanie, w którym liczne funkcjonalności pompy ciepła łączą się z funkcjonalnościami fotowoltaiki. Jedną z największych zalet rozwiązania tego rodzaju będzie nie tylko niska emisyjność, ale i duże oszczędności w kosztach eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem.

Duet pompa ciepła i fotowoltaika - same korzyści

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć smog? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej: wymienić piec i zdecydować się na funkcjonalne i bardzo efektywne połączenie funkcjonalności pompy ciepła oraz systemu fotowoltaicznego. Co można zyskać, decydując się na takie właśnie rozwiązanie? Przede wszystkim otrzymać można dostęp do licznych korzyści, z których najważniejszą będzie samodzielne wytwarzanie prądu i ciepła, a niskoemisyjność będzie dodatkowym, bardzo ważnym bonusem. Brzmi ciekawie? Tak też jest w praktyce. Do tego decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, można na stałe uniezależnić się od nieustannie rosnących cen prądu, gazu, ropy oraz innych surowców wykorzystywanych w procesie grzewczym.

Dodatkowo wykorzystanie pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką pozwoli nie tylko na skuteczne ogrzewanie domu, ale umożliwiać będzie również dostęp do niedrogo podgrzanej wody użytkowej. Mając na myśli koszty eksploatacyjne ponoszone przez kilkuosobową rodzinę - oszczędności finansowe na tym polu w skali roku mogą być naprawdę bardzo duże.

Będąc w temacie duetu pompy ciepła i fotowoltaiki warto też dodać, że najlepsze parametry takiego układu można osiągnąć wówczas, gdy stosuje się produkty od jednego producenta. Zaletą takiego rozwiązania będzie opcja wyposażenia układu w doskonale działający moduł komunikacyjny. Dzięki temu możliwe staje się jeszcze lepsze dopasowanie parametrów technicznych tych urządzeń, a co za tym idzie - zwiększa się także wydajność całego systemu. Więcej o możliwościach instalacyjnych dostępnych aktualnie na rynku branżowym przeczytać można na stronie: https://n-energia.pl/oferta/dla-domu/

Odnawialne źródła energii sposobem na czystsze powietrze i nie tylko

Decyzja o wyborze i montażu nowoczesnych systemów grzewczych bazujących na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii z pewnością będzie decyzją bardzo przyszłościową i pro ekonomiczną. Do tego pozwoli dodatkowo także na zwiększenie ogólnego komfortu życia oraz przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Postawienie na system łączący w sobie właściwości pompy ciepła i fotowoltaiki można nie tylko przyczynić się do zmniejszenia emisji smogu, ale również maksymalnie dopasować układ do zapotrzebowania energii w danym budynku mieszkalnym. Do tego znacznie zmniejszą się także koszty energii oraz przygotowania ciepłej wody.

Warto podkreślić też, że wybór tego hybrydowego systemu grzewczego pozwala na spore oszczędności związane z uniknięciem kosztów wynikających z konieczności zagospodarowania przestrzeni na kotłownię. W tym wszystkim nie warto zapominać też o tym, że taki wybór będzie miał wpływ na wzrost wartości nieruchomości.