Co dalej po czarnym poniedziałku?

piątek, 14.10.2016 09:10 594 0

Debata organizowana przez wrocławskie koło Partii Zieloni odbędzie się w piątek, 14 października 2016 r., w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej, ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu. Wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie swojego udziału w wydarzeniu T U T A J.

W debacie wezmą udział:

  • Rebecca Harms – współprzewodnicząca frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim 
  • Małgorzata Tracz – przewodnicząca Partia Zieloni
  • Magdalena Tuła – członkini Zarządu wrocławskiego okręgu Razem 
  • Bartłomiej Ciążyński – przewodniczący wrocławskiego SLD
  • Monika Wielichowska – posłanka Platformy Obywatelskiej z okręgu wałbrzyskiego 
  • Krzysztof Bryłka – przewodniczący wrocławskiego koła .Nowoczesna
  • Małgorzata Lech-Krawczyk – koordynatorka dolnośląskiego Komitetu Obrony Demokracji, członkini Zarządu KOD
  • Paulina Konstancja Maciejewska – członkini grupy Dziewuchy Dziewuchom Wrocław, jedna z organizatorek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Pytamy liderki i liderów partii politycznych i ruchów społecznych, co zmieniło się po czarnym poniedziałku i jakie wspólne działania można podjąć w kwestii ustawy antyaborcyjnej.

Rebecca Harms, szefowa frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego (Greens/EFA), opowie, jak temat aborcji przedstawia się z perspektywy Parlamentu Europejskiego i jak wygląda sytuacja praw reprodukcyjnych w krajach unijnych.

Polska przed 3 października i Polska po 3 października to nie jest już ten sam kraj. Prosimy naszych gości o odpowiedzi na bardzo ważne pytania:

1. W jaki sposób czarny poniedziałek zmienił polskie i europejskie społeczeństwo?
2. Czy nadszedł czas, by walczyć o liberalizację prawa antyaborcyjnego, czy lepiej zachować „kompromis”? Czy opozycja potrafi się porozumieć w tej kwestii?
3. Jakie konkretne działania można podjąć w ramach kolejnej społecznej akcji „Nie składamy parasolek”? Co mogą zrobić politycy i polityczki, a co aktywiści i aktywistki?
Tak wielkiej mobilizacji w obronie podstawowych praw człowieka nie było u nas od dawna. Chcemy się dowiedzieć, co mogą zrobić politycy i polityczki. Co planują kobiece ruchy społeczne? Gdzie różne środowiska mogą się spotkać i wspólnie zadbać o to, by kobiety nie były pozbawiane podstawowych praw człowieka i odzyskały podmiotowość?

3 października 2016 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym tysiące Polek i wspierających je Polaków wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko barbarzyńskiemu projektowi zaostrzającemu i tak restrykcyjne prawo aborcyjne. Odkąd organizacja Ordo Iuris ogłosiła zamiar złożenia w ramach inicjatywy ustawodawczej projektu, którego założenia opierały się na całkowitym zakazie aborcji i karaniu więzieniem kobiet dokonujących aborcji oraz przeprowadzających zabieg lekarzy, pojawił się wyraźny sprzeciw społeczny. Powstał spontaniczny ruch oddolny Dziewuchy Dziewuchom, który w ciągu kilku dni zgromadził wiele osób sprzeciwiających się pozbawianiu kobiet ich podstawowych praw do decydowania o swoim życiu i zdrowiu, przez Polskę przetoczyła się fala „wieszakowych” protestów, przez Warszawę przeszedł wielotysięczny Marsz Godności. Inicjatywa Polska, Partia Zieloni, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz środowiska od lat działające na rzecz praw kobiet utworzyły Komitet „Ratujmy Kobiety”, który zgłosił projekt liberalizujący prawo aborcyjne, wprowadzający powszechną edukację seksualną w szkołach oraz dostęp do bezpłatnej antykoncepcji – projekt odrzucony w pierwszym czytaniu w polskim Sejmie. Tysiące Polek i Polaków dołączyło do czarnych protestów organizowanych przez Partię Razem i uczestniczyło w manifestacjach pod Sejmem „Ani kroku dalej” i „Żarty się skończyły”.

Kulminacją tych działań był Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października, gdy Polki brały wolne w pracy, ubierały się na czarno i broniły swoich praw na ulicach dużych polskich miast i małych miasteczek. Posłowie i posłanki partii rządzącej ugięli się pod presją społeczną i zaprzestali dalszych prac nad projektem pozbawiającym kobiety resztki ich praw i godności. To jednak nie koniec walki o prawa kobiet, parasolek nie składamy, bo premier Szydło jasno zapowiedziała, że rząd będzie dalej dążył do zwiększenia „ochrony życia poczętego”.

Godzina 18:00 w piątek, 14 października 2016 r. Dolnośląska Izba Lekarska, 50-077 Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 45 Wstęp wolny

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)