Chcesz utrzymać dobrą kondycję także zimą? Sprawdź jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku

piątek, 27.9.2019 21:43 2126

Orbitrek to niewielkich rozmiarów urządzenie pozwalające wykonywać trening różnych partii mięśniowych. Łączy w sobie rower, stepper i bieżnię, a ruchome uchwyty pozwalają ćwiczyć także ramiona. Jest to sprzęt, dzięki któremu można z powodzeniem kontynuować jesienią i zimą treningi, nie będąc narażonym na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Orbitreki dostępne są na siłowniach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić sobie takie urządzenie i korzystać z niego w domu, o ile tylko jest gdzie je ustawić. W sklepie internetowym https://prosportowy.pl/ dostępne są modele w cenie od kilkuset złotych. Przy takim wydatku wysyłka jest darmowa. 

Co dają ćwiczenia na orbitreku? 

Jest to sprzęt uniwersalny, nadający się zarówno do treningów wytrzymałościowych, jak i siłowych. Wszystko zależy od ustawienia obciążenia oraz tempa ćwiczeń. Ćwicząc na orbitreku, odchudzamy się i wyrabiamy kondycję, modelując całe ciało. Pracują przede wszystkim nogi, wraz z nimi pośladki, ale także ręce dzięki ruchomym drążkom, które trzeba pchać i ciągnąć. 

Orbitrek, nazywany też rowerem eliptycznym, znakomicie nadaje się do walki z nadwagą. Jego wielkim atutem jest nieprzeciążanie stawów, co skutecznie chroni przed kontuzją nawet osoby tyleż niedoświadczone, co i nieprzyzwyczajone do aktywności fizycznej. Ćwiczyć mogą nawet użytkownicy mający problemy z kolanami, stawami i ścięgnami. 

Półgodzinny trening na orbitreku może odpowiadać godzinie na rowerze stacjonarnym, a więc oznaczać spalenie kilkuset kilokalorii. Warunek: przekroczenie granicy 20 minut, bo dopiero wtedy organizm zaczyna sięgać po energię zgromadzoną w tkance tłuszczowej. 

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Podstawową zasadą jest oczywiście rozgrzewka przed zasadniczym treningiem. Można więc wykonać najpierw kilka podstawowych ćwiczeń gimnastycznych, a następnie wejść na maszynę i przez pięć minut ćwiczyć na minimalnym obciążeniu, w niezbyt szybkim tempie. Dopiero kiedy mięśnie i stawy rozgrzeją się i wejdą w tryb wysiłkowy, można zaczynać poważniejszy trening. 

Bardzo ważna jest prawidłowa sylwetka. Orbitrek sam ułatwia do pewnego stopnia trzymanie się prosto, ale trzeba też samodzielnie tego pilnować. Plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty, spojrzenie przed siebie – można ruszać. 

Byle oczywiście nie przesadzić. Rozsądną dawką będą trzy lub cztery treningi w tygodniu po pół godziny. Gdy okażą się za mało intensywne, można wydłużyć czas. Optymalne obciążenie trzeba dobrać tak, by pobudzało do pracy jak najwięcej mięśni, a zarazem nie ograniczało prędkości. Dobrze jest przy tym kontrolować tętno: powinno wynosić od 70% do 80% maksymalnego. Ułatwi to pulsometr zamontowany w większości orbitreków. 

Trening interwałowy

Na rowerze eliptycznym można skutecznie przeprowadzać treningi interwałowe, a więc takie, w których krótkie okresy maksymalnego wysiłku przeplatane są dłuższymi odpoczynkami, które pozwalają na uspokojenie tętna i oddechu. Na początek można ustalić na przykład 15 sekund wysiłku i minutę relaksu, a po tygodniu lub dwóch zwiększyć długość fazy wysiłkowej do 30 sekund. 

Kto odczuje już poprawę kondycji, może potem skrócić fazę odpoczynku do 30 sekund, a za jakiś czas do piętnastu. Będzie wtedy mógł powiedzieć, że osiągnął jeden z założonych celów, a więc rozruszał się, nabrał sił i przyzwyczaił serce do wzmożonego wysiłku. 

Trening interwałowy łączy w sobie elementy wytrzymałościowe z siłowymi, toteż po pewnym czasie efekty powinny być widoczne także w lustrze. 

Po treningu – rozciąganie

Aby pozwolić mięśniom na łagodne, stopniowe przejście w stan bliższy spoczynkowi, należy po treningu wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Nie zaszkodzi również umiarkowana porcja brzuszków lub przysiadów.