Budowanie pozytywnej atmosfery na spotkaniach firmowych - Jak ją osiągnąć?

poniedziałek, 17.7.2023 16:20 170

Spotkania firmowe stanowią spoiwo współpracy w organizacji. To właśnie od ich przebiegu oraz atmosfery zależy, czy założone cele zostaną osiągnięte, a pracownicy będą mogli czuć skuteczność swoich działań. Pozytywna atmosfera sprzyja kreatywności, wymianie spostrzeżeń, zaangażowaniu uczestników oraz budowaniu silnych trwałych relacji w zespole.

 

W tym artykule omówimy kilka skutecznych strategii, na wprowadzenie odpowiedniej atmosfery na spotkaniach firmowych.

Zanim przejdziemy do tych pozytywnych elementów, zastanówmy się, jakie aspekty uprzykrzają spotkania i psują ich klimat. Tu z pomocą przychodzą badania, w których pracownicy podzielili się tym, co najsilniej irytuje ich podczas spotkań firmowych. Poniżej znajdziesz najczęstsze odpowiedzi:

  • 55% uważa, że ​​odbieranie telefonów lub wysyłanie SMS-ów jest najbardziej irytujące.

  • 50%: myśli, że klimat spotkań psują ludzie, którzy przeszkadzają innym.

  • 50% złości się na problemy związane z dźwiękiem.

  • 49%: pracowników irytuje przerywanie spotkań przez spóźnialskich.

  • 49%: problemów generują ludzie, którzy nie słuchają innych.

  • 46%: pracowników uważa, że za złą atmosferę odpowiedzialni są ci, którzy rozmawiają o niczym przez długi czas.

Spotkania firmowe w dobrym klimacie

Pozytywna atmosfera na spotkaniu firmowym jest istotna dla skutecznej komunikacji, utrzymania motywacji i zaangażowania, a także samopoczucia uczestników. Sprzyjająca atmosfera tworzy warunki dla owocnej współpracy, zwiększonej innowacyjności, kreatywności i efektywności wypracowanych rozwiązań. Jak zatem o nią zadbać?

  • Ustal jasne cele i agendę spotkania

Jak podkreślam w autorskiej koncepcji prowadzenia spotkań PRO MEETING TOOLS, jednym z kluczowych elementów budowania pozytywnej atmosfery na spotkaniach firmowych powinien być klarowny cel i konkretna agenda spotkania. Pozwoli to pracownikom zrozumieć wizję końca, jaką należy osiągnąć podczas spotkania, zminimalizuje chaos i da poczucie sensu i bezpieczeństwa. Sporządzenie szczegółowej agendy z określonym czasem na każdy punkt, pozwoli na płynne przejście przez tematy i osiągniecie celu.

  • Zachęcaj do aktywnego udziału

Aby to osiągnąć staraj się zapewnić przyjazne i komfortowe środowisko, w którym uczestnicy mogą czuć się swobodnie. Poczucie bezpieczeństwa jest tym elementem, bez którego nie da się stworzyć pozytywnej atmosfery na spotkaniu firmowym. Zachęcaj do wyrażania opinii, zgłaszania wątpliwości lub niejasności i dzielenia się pomysłami. Twórz przestrzeń, w której każdy głos jest tak samo ważny, czyli zostaje usłyszany i uszanowany. Unikaj negatywnego krytykowania czy lekceważenia wypowiedzi innych pracowników. Nie zapominaj o docenianiu i uznawaniu osiągnięć uczestników spotkań firmowych.

  • Monitoruj przebieg spotkania i reaguj na konflikty

Organizując spotkanie firmowe w dobrej atmosferze, musisz mieć oczy dookoła głowy i obserwować jego przebieg. I tutaj ważna uwaga! Nie zamiataj emocji lub trudnych tematów pod dywan. Niezgodność zdań lub konflikty są nieodłącznym elementem życia firmowego, dlatego musisz odpowiednio na nie reagować i rozwiązywać problematyczne sytuacje. Ta transparentność i dbanie o otwartą komunikację pozwoli wprowadzić pozytywną atmosferę na spotkaniu. Skupiaj się na dialogu, a nie na różnicach. Stawiaj na współpracę i otwartą komunikację, opartą na zaufaniu i szacunku.

Podsumowanie

Budowanie pozytywnej atmosfery na spotkaniach firmowych jest kluczowe dla skutecznej współpracy i osiągania celów biznesowych. Dobra atmosfera sprzyja zaangażowaniu, generowaniu lepszych rozwiązań na zaistniałe problemy i budowaniu silnych relacji w zespole. Gdy pracownicy doświadczają miłej i sprzyjającej atmosfery, czują się pewniej w swojej roli, są bardziej skłonni reprezentować firmę w pozytywny sposób zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. To ma znaczenie dla budowania reputacji i przyciągania nowych talentów. Pamiętajmy, że spotkania firmowe są nie tylko okazją do omówienia spraw biznesowych, ale również do budowania wspólnoty i działania na rzecz wspólnego sukcesu.