Budowa i rozbudowa wrocławskich szkół i przedszkoli

poniedziałek, 11.3.2024 11:32 279 0

We wrześniu we Wrocławiu uruchomione zostaną trzy nowe placówki oświatowe. W planie budowa przynajmniej kolejnych trzech oraz rozbudowa kilkunastu już istniejących. Miasto chce też inwestować w przyszkolną infrastrukturę sportową oraz tworzyć i rozwijać placówki z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami.

Od 2019 r. na największe inwestycje związane z budową i rozbudową placówek oświatowych blisko 160 mln złotych. Dzięki temu oraz współpracy z inwestorami zewnętrznymi utworzonych zostało tysiące nowych miejsc w szkołach i przedszkolach. A będzie ich jeszcze więcej. We wrześniu otwarte zostaną trzy nowe placówki, kolejne trzy powstaną w najbliższych latach. Dodatkowo kilkanaście szkół i przedszkoli zostanie rozbudowanych.

– Od wielu lat największa część miejskiego budżetu Wrocławia przeznaczana jest na edukację. Wszystko po to, by wrocławskie szkoły i przedszkola w jak największym stopniu odpowiadały na bieżące oczekiwania młodych wrocławian i ich rodzin. Także pod względem infrastruktury. Budujemy placówki nowoczesne, przestronne oraz dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Przykładem takim jest Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej, jak i przedszkole przy al. Hallera czy ul. Dębickiej. O najwyższych standardach będzie też nowa placówka przy ul. Cynamonowej, w której pierwszy dzwonek usłyszymy we wrześniu czy placówka przy ul. Zwycięskiej, która zostanie oddana do użytku w 2026 r. – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Trzy nowoczesne placówki od września:

·        Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej dla 1200 uczniów i przedszkolaków,
·        Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej dla 1000 uczniów i przedszkolaków (buduje inwestor zewnętrzny w ścisłej współpracy z miastem),
·        Przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej dla 280 przedszkolaków i maluchów (buduje inwestor zewnętrzny w ścisłej współpracy z miastem).

W sobotę (9 marca) wrocławianie mogli po raz pierwszy zobaczyć, jak powstaje i na jakim etapie budowy jest Zespół Szkolno-Przedszkolny na Lipie Piotrowskiej. Już trwa nabór do wszystkich klas (I-VIII) w szkole podstawowej. Elektroniczna rekrutacja do przedszkola rusza 20 marca.

– Elewacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej ma już docelowy kolor. Prawie gotowe są też zewnętrzne boiska i place zabaw. W sumie inwestycja jest już w 80% zrealizowana – wymienia Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji miejskich UMW. – Obecnie trwają prace wykończeniowe, w tym brukarskie. Montowane jest też ogrodzenie oraz układane są tarasy zewnętrzne. Z kolei wewnątrz malowane i wyposażane są sale lekcyjne i pomieszczenia gospodarcze. Z kolei w sali gimnastycznej układana jest podłoga sportowa – wymienia.

- Jest co oglądać, bo placówka jest jasna i przestronna. Bardzo fajnie, że mogliśmy zobaczyć ją od środka. Mamy teraz jakieś wyobrażenie o tej szkole. Myślę, że dzieci będą zadowolone chodząc do nowej placówki przy ul. Cynamonowej - mówi Dominika Ozimek, która z całą rodziną przyszła na dzień otwarty. – Najbardziej podobały mi się boiska i sale gimnastyczne, bo są bardzo duże – dodaje jej córka Alicja, która bierze udział w rekrutacji do tej placówki.

W budynku szkoły przy ul. Cynamonowej znajdą się m.in.: 32 klimatyzowane sale lekcyjne, 4 sale komputerowe, 2 sale do nauki języków obcych, pracownie: przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną, 3 świetlice, bibliotekę z czytelnią, węzeł żywienia z jadalnią. W przedszkolu m.in.: 8 sal - każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem.

Obiekt dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków będzie ekologiczny i klimatyzowany. Placówka będzie miała m.in. zielone dachy, instalację fotowoltaiczną oraz instalację do odzysku ciepła. Będzie także parking dla samochodów na 52 miejsca (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami) oraz stojaki na rowery (ok. 200 szt.). Nie zabraknie też zieleni, która zdobić będzie placówkę.

Koszt inwestycji ok. 87 mln złotych.

Planowane nowe placówki
W najbliższych latach planowane jest także powstanie przynajmniej trzech kolejnych placówek edukacyjnych we Wrocławiu.
Wybrany został już wykonawca Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Placówka dla 1200 dzieci zostanie otwarta we wrześniu 2026 r. Trwają też rozmowy z KOWR-em dotyczące przejęcia należącego do niego gruntu (na terenie Zielonego Klina) pod budowę nowej placówki na Jagodnie dla 1200 dzieci. Z kolei na Nowych Żernikach (na terenie WUWA II ) planowana jest budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, także dla 1200 uczniów i przedszkolaków. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad jej powstaniem.

Rozbudowa szkół i przedszkoli
Najbliższe lata to nie tylko budowa nowych wrocławskich placówek oświatowych. To także rozbudowa już istniejących szkół i przedszkoli, przez co będą one bardziej przestronne i komfortowe.
– Organizując infrastrukturę wychowawczo-edukacyjną, która ma być realnym wsparciem dla wrocławskich rodzin, nie zapomnimy też o istniejących placówkach – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW. – W planach mamy m.in. przeniesienie czterech "szkieletowych przedszkoli" do tradycyjnych budynków. Także rozbudowę kilkunastu placówek, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Przykładem tego są szczególnie szkoły ponadpodstawowe, które w większości są przepełnione. Dwa lata z rzędu przyjmowaliśmy do nich półtora rocznika, co wiązało się z tworzeniem większej liczby klas – dodaje.

Planowane rozbudowy:
·        Rozbudowa Przedszkola nr 148 przy ul. Rogowskiej,
·        Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 61 przy ul. Skarbowców,  
·        Rozbudowa Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Gorlickiej,
·        Blok sportowy w Szkole Podstawowej nr 97 przy ul. Prostej,
·        Rozbudowa Przedszkola nr 149 przy ul. Obornickiej,
·        Rozbudowa Elektronicznych Zakładów Naukowych przy ul. Braniborskiej,
·        Rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego nr. III przy ul. Składowej,
·        Rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego nr. VI przy ul. Hutniczej,
·        Rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego nr. VIII ul. Zaporowskiej,
·        Remont siedziby Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Piotra Skarg,
·        Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Nyskiej,
·        Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Kowalskiej,
·        Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Koszykarskiej.

Rozbudowywana ma zostać także przyszkolna infrastruktura sportowa. Od 2019 r. miasto przeznaczyło na to ok. 120 mln złotych (m.in.: budowa nowej hali sportowej przy LO nr XIII, remont części sportowej przy I LO, przebudowa boiska sportowego w SP nr 67, przebudowa boiska w SP nr 4). W najbliższych latach tego typu inwestycji też nie zabraknie. Realizowane będą one m.in. w:
·        SP 34 w ZSP nr 6 przy ul. Gałczyńskiego (m.in. renowacja boiska i bieżni),
·        ZSP nr 12 przy ul. Suwalskiej (m.in. renowacja boiska),
·        SP nr 50 przy ul. Czeskiej (m.in. przebudowa boiska oraz bieżni),
·        SP nr 46 przy ul. Ścinawskiej (m.in. budowa boiska do piłki siatkowej i badmintona, rzutni do pchnięcia kulą i skoczni w dal, przebudowa bieżni),
·        SP nr 43 przy ul. Grochowej (m.in. remont boiska i bieżni),
·        SP nr 97 przy ul. Prostej (m.in. budowa bloku sportowego).

Szkoła otwarta, kreatywna, rozumiejąca, czyli nadążająca za potrzebami dzieci
Nowoczesna szkoła to nie tylko mury i infrastruktura wokół placówki. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, opieki oraz potrzeb edukacyjnych - także dzieciom ze specjalnymi potrzebami. Pod koniec 2022 r. m.in. rozbudowany został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 10 przy ul. Parkowej. W nowopowstałej 3-kondygnacyjnej części placówki powstało m.in.: 7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii (koszt ponad 6,6 mln złotych). W najbliższych latach miasto planuje kolejne tego typu inwestycje.

– Chcemy zapewniać wrocławianom coraz lepszy dostęp do edukacji i pełnej opieki uczniom z niepełnosprawnościami. Szczególną opieką chcemy objąć dzieci w spektrum autyzmu. Dlatego planujemy zacieśnić współpracę z wyspecjalizowanymi w tej tematyce organizacjami pozarządowymi, jak i utworzyć gabinety integracji sensorycznej w przedszkolach, szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Chcemy też wybudować Centrum Wsparcia Dzieci ze specjalnymi potrzebami i Centrum Edukacji Dzieci z Autyzmem. W planach jest mamy również rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Kamiennej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Realizowane będą też działania w zakresie bezpieczeństwa i opieki nad uczniami. Tworzone w placówkach mają być m.in. strefy relaksu dla uczniów oraz kontynuowany program „szkoła w mieście”, który zakłada realizowanie zajęć szkolnych poza placówką - w różnych instytucjach i miejskich obiektach (np. w domach kultury, teatrach, muzeach, boiska sportowe). Większy nacisk będzie również na praktyczną edukację w zakresie: ratownictwa i pierwszej pomocy, zachowania się w sytuacjach kryzysowych czy przeciwdziałania cyfrowej przemocy.

W tym roku wydatki na oświatę wynosić będą ok. 2,33 mld złotych, z czego subwencja rządowa stanowi niewiele ponad 50% tej kwoty. A to oznacza, że miasto z własnych środków dołoży ok. 1 mld złotych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)