Budowa dróg - poznaj proces od podszewki!

wtorek, 7.11.2023 15:50 190

Wszystkim uczestnikom ruchu roboty drogowe kojarzą się z uciążliwą przeszkodą na drodze - zarówno pieszym, jak i rowerzystom oraz kierowcom. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że zarówno budowa dróg, jak i ich modernizacja, to złożony i odpowiedzialny proces, który wymaga bardzo dużo czasu i pracy. Z czego się składa i jak przebiega? Kto jest w niego zaangażowany? Czytaj dalej, aby poznać i zrozumieć remonty dróg!

Planowanie i projektowanie sieci dróg

Pierwszym krokiem w procesie budowy drogi lub całej sieci ulic jest czas planowania całej infrastruktury. Podczas projektowania, inżynierzy muszą nie tylko wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, lecz także przeanalizować funkcjonalność, połączenia z innymi ulicami oraz ochronę środowiska i naturalnych ekosystemów znajdujących się w pobliżu. To właśnie ten etap najbardziej wpływa na wygląd oraz trwałość drogi, dlatego ważne jest to, aby został przemyślany i skonsultowany zarówno z architektami, budowlańcami, a często także i ekologami. Jest to odpowiedzialny proces, który, w przypadku autostrad, może rozpocząć się nawet kilka lat przed rozpoczęciem budowy!

Nabywanie terenu pod budowę

Gdy projekt drogi zostanie zatwierdzony, przychodzi czas na nabycie terenu pod budowę drogi. Często zdarza się, że ziemie należące do prywatnych właścicieli mają zostać przecięte przez nowe konstrukcje drogowe. W takim wypadku konieczne jest wykupienie gruntu lub uzyskanie praw na korzystanie z nich. Wymaga to między innymi wyceny wartości rynkowej ziemi, która zależna jest od lokalizacji, przeznaczenia i jakości.

Etap ten zostaje pominięty, gdy w grę wchodzą konstrukcje powierzchni przemysłowych. Wtedy po zatwierdzeniu planów i projektów na terenie danego przedsiębiorstwa przechodzi się do budowy infrastruktury.

Proces budowy infrastruktury drogowej

Jest to etap, w którym w końcu przychodzi czas na rozpoczęcie prac budowlanych. Kluczową rolę odgrywają tu firmy, których główną branżą jest budownictwo drogowe, takie jak https://rad-pol.pl. Budowa jest ciężkim i długotrwałym procesem, podczas którego nie ma miejsca na zaniedbania i pominięcia, dlatego też potrafi ciągnąć się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Konieczne jest nie tylko oczyszczenie terenu, lecz także jego wyrównanie i przygotowanie systemów melioracyjnych.

Często zdarza się, że do działania wkraczają też archeolodzy, a w przypadku potencjalnych znalezisk prace muszą zostać wstrzymane. Po wylaniu asfaltu konieczne jest również podłączenie oświetlenia, świateł drogowych, a także przygotowanie infrastruktury towarzyszącej: chodników, przejść dla pieszych, parkingów i ścieżek rowerowych.

Na budowie się nie kończy, czyli o utrzymaniu dróg w dobrym stanie

Po ukończeniu budowy i otwarciu ruchu droga pozostaje pod stałą opieką - konieczne jest nie tylko regularne sprawdzanie jej stanu, lecz także oczyszczanie i regularne remonty oraz modernizacje, pozwalające na ciągłe zwiększanie funkcjonalności i bezpieczeństwa.