Botoks bez tajemnic – co musisz wiedzieć przed zapisaniem się na pierwszy zabieg

środa, 28.2.2024 13:21

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Kiedyś ostrzykiwanie toksyną botulinową budziło w nas lęk i niepewność. Na szczęście świadomość społeczeństwa stale rośnie i dziś botoks jest traktowany jako normalny oraz bezpieczny zabieg. Zobacz, co warto wiedzieć o jadzie kiełbasianym.

Czy po botoksie będę wyglądać nienaturalnie?

Botoks to prosta, szybka i bezpieczna metoda na wygładzenie zmarszczek, jednak w ciągu minionych lat wokół tego zabiegu narosło sporo mitów. Niektórzy klienci kliniki kosmetologii estetycznej obawiają się, że toksyna botulinowa może spowodować przerysowany efekt, który doprowadzi do zaniku naturalnych odruchów i stworzy wrażenie maski na twarzy. Te obiekcje nie wzięły się znikąd, ponieważ zablokowanie mimiki jest powikłaniem, które zdarza się w przypadku nieprawidłowego przeszkolenia osoby wykonującej zabieg. To bardzo ważne, by oddawać się w ręce specjalistów, którzy dobrze znają anatomię twarzy i opanowali technikę precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej – dzięki temu zyskamy gwarancję, że botoks będzie wyglądał naturalnie.

Największe korzyści wynikające ze stosowania toksyny botulinowej

Jad kiełbasiany rozluźnia mięśnie znajdujące się pod skórą, co przyczynia się do wygładzenia zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa jest wykorzystywana także do unoszenia kącików ust, podnoszenia brwi, czy wyszczuplania twarzy. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem botoksu możemy pozbyć się m.in.:

  • Zmarszczek poprzecznych czoła,
  • Lwiej zmarszczki,
  • Zmarszczki nosa,
  • Kurzych łapek,
  • Zmarszczek palacza.

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest bezpieczne – tę substancję wykorzystuje się również w medycynie, na przykład w neurologii i okulistyce. Jad kiełbasiany został dokładnie przebadany klinicznie, a naukowcy udowodnili, że nie jest on szkodliwy dla organizmu człowieka.

Kto powinien zdecydować na zabieg z wykorzystaniem botoksu?

Chociaż botoks jest bezpieczną substancją, to nie każdy powinien ją stosować. Botulina hamuje przewodnictwo impulsów nerwowych w mięśniach, a podczas zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, dlatego iniekcja kwasu nie może być przeprowadzana u kobiet w ciąży oraz klientek karmiących piersią. Na liście przeciwwskazań znajdują się również niektóre schorzenia neurologiczne. Należy pamiętać, że botoksu nie stosuje się profilaktycznie – pierwsze zmarszczki mimiczne uwidaczniają się po 25. roku życia i dopiero wtedy warto pomyśleć o swoim pierwszym zabiegu.

Czy wstrzykiwanie botoksu jest bolesne?

Wiele kobiet i mężczyzn chciałoby zapisać się na zabieg z wykorzystaniem botuliny, jednak powstrzymuje ich lęk przed bólem. Takie obiekcje są normalne, lecz niepotrzebne, ponieważ ukłucia igłą są bardzo płytkie – iniekcja powoduje lekki dyskomfort, ale nie jest to silny ból. Każdy, kto obawia się nieprzyjemnego uczucia, może poprosić o maść znieczulającą. Sama procedura ostrzykiwania trwa zaledwie kilka minut i już po paru chwilach na skórze nie widać żadnych śladów. Pierwsze efekty iniekcji będą widoczne po 24 godzinach i mogą się utrzymywać nawet przez pół roku.