Ból kręgosłupa – cichy zabójca radości z życia

wtorek, 14.11.2023 13:38 290

Ból kręgosłupa to bardzo powszechna dolegliwość, która jest niestety często bagatelizowana, co nierzadko prowadzi do poważnych następstw. Choć przyczyny bólu pleców są zróżnicowane, to konsekwencje prowadzą do podobnych problemów: utrudnionego funkcjonowania na co dzień, braku pełnej sprawności i ograniczonej możliwości wykonywania poszczególnych aktywności. W klinice fizjoterapeutycznej Profizjoclinic we Wrocławiu wspieramy pacjentów, którym dolegają różnorodne bóle, a te zlokalizowane na plecach, należą do jednych z częstszych. Wykorzystaj więc naszą wiedzę oraz doświadczenie, i czytając dalej, dowiedz się, dlaczego boli Cię kręgosłup i co możesz z tym zrobić!

Zrozum swój kręgosłup!

Niewiele osób wie, że problemy z kręgosłupem mogą objawiać się bólem kolan, nóg, bioder, stóp lub rąk. Każdy segment ruchowy kręgosłupa jest bowiem unerwiony, co może prowadzić do bólów promieniujących na pozostałe części ciała. W rezultacie wystarczy sprawdzić, gdzie przebiega nerw kulszowy, aby zrozumieć, dlaczego przy występowaniu rwy kulszowej, dochodzi do bólu uda, łydki lub stopy.

Nie ulega wątpliwości, że kręgosłup to jedna z najważniejszych struktur w ludzkim organizmie. Do jego zadań należy m.in.: utrzymywanie ciężaru całego ciała, amortyzowanie wstrząsów, ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych, a także zachowanie równowagi ciała. Dlatego jakiekolwiek więc urazy, schorzenia, skrzywienia i bóle są tak niebezpieczne dla zdrowia oraz codziennego funkcjonowania. Choć ludzki kręgosłup potrafi znieść naprawdę gigantyczne przeciążenia (co udowadniają, chociażby sportowcy), to długotrwały brak dbałości o niego może skończyć się poważnymi i nieodwracalnymi problemami.

Ból krzyża czy kręgosłupa?

Ciekawostką jest, że w praktyce fizjoterapeutycznej spotykamy się z określeniem: ból krzyża. Warto jednak wiedzieć, że jest to nazwa potoczna, ponieważ kość krzyżowa znajduje się pod lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. W rezultacie popularny „ból krzyża” jest tak naprawdę bólem kręgosłupa. W mowie potocznej często stosuje się także określenie: wypadania dysku. W rzeczywistości jednak dochodzi do przesunięcia dysku. Gdyby bowiem dysk naprawdę „wypadł”(co jest niemożliwe), wówczas skończyłoby się to natychmiastowym paraliżem lub nawet utratą życia.

Dlaczego bolą Cię plecy?

Pewne problemy, związane z kręgosłupem, są charakterystyczne i typowe dla określonej grupy społecznej (np. osoby starsze mogą borykać się z chorobami zwyrodnieniowymi, natomiast sztangiści z przepukliną krążka międzykręgowego). Niemniej pierwszą oznaką jakichkolwiek problemów jest zwykle ból. To wiadomość, którą otrzymujemy od organizmu, informującego nas, że w ciele dzieje się coś niepokojącego.

W naszej klinice fizjoterapeutycznej Profizjoclinic najczęściej pomagamy więc pacjentom, którzy zmagają się z bólem kręgosłupa, wynikającym z m.in.:

  • wad postawy,

  • skrzywień,

  • chorób zwyrodnieniowych,

  • dyskopatii,

  • przeciążeń,

  • przepukliny krążka międzykręgowego,

  • stanów ostrych.

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, dużo osób spędza większość dnia przed ekranem komputera lub laptopa. Tym samym wielu naszych pacjentów to osoby, wykonujące siedzącą pracę biurową. Niestety nie wszystkie biurka do pracy są ergonomiczne, co prowadzi do powstawania napięć, wywołujących ból kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym i krzyżowym. Często pomagamy również sportowcom, którzy zmagają się z bólem pleców, wynikającym ze specyfiki danej aktywności fizycznej (np. podnoszenie ciężarów, rugby). Co jednak ważne, ból pleców to bardzo szeroka i powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku, prowadzonego stylu życia czy wykonywanego zawodu. W rezultacie dbanie o kręgosłup powinno dotyczyć każdego z nas!

Jak skutecznie leczymy ból kręgosłupa w Profizjoclinic?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak pozbyć się bólu kręgosłupa, ponieważ techniki leczenia powinny być ściśle dostosowane do konkretnego pacjenta i jego dolegliwości. Właśnie dlatego w Profizjoclinic, podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad, w trakcie którego poznajemy historię pacjenta, jego aktywność, pracę i styl życia, a także rodzaj bólu, który mu doskwiera. Aby pogłębić wywiad, zadajemy pytania uszczegóławiające, które mogą dotyczyć ewentualnych bólów promieniujących na kolana lub stopy. Po przeprowadzonym wywiadzie, za pomocą technik fizjoterapeutycznych sprawdzamy segmenty ruchowe w kręgosłupie pacjenta. Weryfikujemy, gdzie są zlokalizowane największe napięcia, a także sprawdzamy ewentualne przebarwienia skóry, które również mogą wskazywać na konkretne problemy zdrowotne.

W leczeniu stosujemy natomiast techniki powięziowe, znane metody terapii manualnej, techniki relaksacyjne oraz pozostałe sposoby, które zawsze są dobierane indywidualnie do konkretnego pacjenta. Nie możemy bowiem stosować takich samych technik w przypadku sportowca, który poczuł ból pleców podczas treningu i 75-letniego mężczyzny, który zmaga się z bólem kręgosłupa od 10 lat, prawda?

Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga innych metod terapeutycznych, dlatego zachęcamy do konsultacji ze specjalistami, zamiast samodzielnego wyszukiwania informacji w internecie na temat leczenia. Oczywiście, wiedza anatomiczna jest zawsze przydatna, ale nic nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty, który rozpozna źródło dolegliwości, postawi diagnozę i wykona pracę, która zaowocuje poprawą sprawności i zdrowia, a także życiem bez bólu.

Profilaktyka bólu pleców pod okiem fizjoterapeutów

Z doświadczenia wiemy, że wiele osób bagatelizuje bóle kręgosłupa, mówiąc: „Samo przejdzie”. Niekiedy faktycznie dolegliwości ustają, ale to nie oznacza, że źródło bólu zostało rozpoznane i wyleczone. W takiej sytuacji ból pleców zazwyczaj powraca i jest jeszcze bardziej dokuczliwy oraz zagrażający zdrowiu. Niestety większość ludzi reaguje za późno i zgłasza się do fizjoterapeuty w chwili, kiedy nie może już normalnie funkcjonować na co dzień (np. chodzić do pracy, bawić się z dziećmi). W takim przypadku zazwyczaj doszło już do dużego stanu zapalnego i konieczne jest zastosowanie długotrwałej terapii. Zdarza się również, że w wyniku poważnego zaniedbania kręgosłupa, pojawiły się nieodwracalne zmiany, których nie da się wyleczyć, a jedynie można zniwelować nieprzyjemne skutki.

Nikt nie chce utracić sprawności ciała, radości z dnia codziennego i jakości życia. Do tego prowadzi jednak brak dbałości o kręgosłup i swój organizm. Właśnie dlatego tak kluczowe jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie pierwszych sygnałów ostrzegawczych, które wysyła ciało poprzez dolegliwości bólowe. Nieodzowna jest pomoc specjalisty, który poprawnie zdiagnozuje problem, a następnie wykona pracę, mającą na celu przywrócenie pełnej sprawności i zlikwidowanie bólu. W ten sposób możliwe jest pozbycie się problemów lub ich części na jednej albo dwóch wizytach u fizjoterapeuty. Warto o tym pomyśleć, kiedy następnym razem znów zlekceważysz ból kręgosłupa…

Jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Odpowiednia profilaktyka to jednak nie tylko wizyta u specjalisty, ale przede wszystkim codzienne zachowania i nawyki. Fizjoterapeuta jest nieodzownym wsparciem w leczeniu bólu pleców i wielu dolegliwości, ale to codzienne wybory i aktywności decydują o stanie ludzkiego organizmu. Tym samym warto pamiętać, że w dbaniu o sprawny, silny i zdrowy kręgosłup, bez wątpienia pomaga:

  • prawidłowa masa ciała,

  • regularna aktywność fizyczna,

  • unikanie przebywania w tej samej pozycji przez dłuższy czas,

  • dobrej jakości materac do spania,

  • odpowiednie obuwie do chodzenia,

  • zdrowa dieta,

  • nawodnienie organizmu,

  • unikanie silnego i przewlekłego stresu.

W kontekście zdrowego kręgosłupa znaczenie mają także takie niuanse, jak wstawanie z łóżka! Zazwyczaj w ogóle o tym nie myślimy, tylko budzimy się, podnosimy i zaczynamy nowy dzień. Prawidłowe wstawanie polega natomiast na całej sekwencji zaplanowanych ruchów:

  • przetoczenia się na bok,

  • odepchnięcia się rękoma,

  • przejścia do pozycji siedzącej,

  • podniesienia się z łóżka.

Innym przykładem dbania o kręgosłup w codziennych sytuacjach, jest podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłoża. Zamiast ukucnąć, chwycić przedmiot i podnieść go poprzez prostowanie kolan, większość osób schyla się i podnosi ciężar całą długością kręgosłupa. Takie zachowanie sprawia natomiast, że na kręgosłup działają przeciążenia o masie, wynoszącej nawet ponad 700 kg!

Pozbądź się bólu pleców, dzięki fizjoterapeutom Profizjoclinic!

Choć powiedzenie: „Dbaj o kręgosłup, drugiego mieć nie będziesz” brzmi jak truizm, to jednak wiernie oddaje, dlaczego należy to robić. Jeśli bowiem poważnie uszkodzisz kręgosłup, nabawisz się nieodwracalnych konsekwencji, które wpłyną negatywnie na całe Twoje życie. Nie ryzykuj, tylko zadbaj o siebie odpowiednio wcześniej, aby przeciwdziałać poważnym następstwom. Fizjoterapia we Wrocławiu w gabinecie Profizjoclinic to jedna z opcji, dzięki której zadbasz nie tylko o kręgosłup, ale również pozostałe struktury organizmu, zlokalizowane na plecach i pozostałych częściach ciała. Holistyczne i kompleksowe leczenie w Profizjoclinic pozwoli Ci żyć bez bólu w pełnym zdrowiu oraz sprawności. Skorzystasz z takiej okazji?