komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 29 listopada 2020

Blazeja, Saturnina

Biokominek- ekologiczna alternatywa dla kominka tradycyjnego

czwartek, 22.10.2020 15:27 , odsłony: 151
kategorie artykułu:

Czy możesz wyobrazić sobie coś bardziej przyjemnego od kubka gorącej herbaty, ciepłego koca i fotela tuż przy kominku w zimowy wieczór? To scena jak z bajki. Kominek pozostaje w sferze marzeń wielu z nas i nie chodzi wcale o jego koszt. Aby możliwe było zamontowanie tradycyjnego kominka, pomieszczenie musi spełniać cały szereg norm, a to często bariera nie do przejścia. Na szczęście technika idzie do przodu. Istnieją alternatywy dostępne dla każdego. Mowa tutaj o biokominkach. Czym są i co dają biokominki? Czy warto zainstalować taki kominek w swoim domu?

Biokominek – co to takiego?

Biokominek jest doskonałą alternatywą dla kominka tradycyjnego. W wersji bio, zamiast drewna stosuje się paliwo w płynie lub żelu. Jest ono bezwonne i bezdymne, co pozwala na stosowanie nawet w blokach. Nie jest konieczne spełnienie żadnych norm przez pomieszczenie, biokominka można używać wszędzie. Co więcej, nie jest potrzebny także przewód dymowy. Jedyne, o co należy zadbać to dobra wentylacja pomieszczenia.

Co daje biokominek?

Przede wszystkim, biokominek daje żywy ogień, o którym wielu z nas marzy. Nie każdy może sobie pozwolić na tradycyjny kominek, wersja bio jest więc świetną alternatywą. Biokominek stanowi piękną i efektowną dekorację wnętrza. Jak każde źródło ognia, dają także ciepło, jednak trzeba pamiętać, że biokominki absolutnie nie nadają się do ogrzewania domu, a stosuje się je jedynie w celach dekoracyjnych, we wnętrzach, ale też na tarasach i balkonach. Biokominki pozwalają na przyjemne, romantyczne wieczory z kubkiem herbaty przy cieple ognia, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na kominek w tradycyjnej wersji.

Zaletą biokominków jest ich ekologia. Prawo szybko się zmienia, zmieniają się także wymogi dotyczące standardów ogrzewania domów, poziomu spalin. W przypadku biokominków nie musisz martwić się, że Twój salon nie spełnia standardów. W przypadku kominków na biopaliwa nie istnieją żadne specjalne wymogi, co sprawia, że jest to rozwiązanie dla każdego. Kominek na biopaliwo to doskonała równowaga pomiędzy spełnieniem marzenia o żywym ogniu w domu, a ekologicznym podejściem i troską o nasze środowisko i czystość powietrza.

Jakie są rodzaje biokominków?

Biokominki zasadniczo dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są biokominki do zabudowy. Dają one możliwość wkomponowania kominka we wnękę, co tworzy niezwykle efektowną imitację zwykłego kominka. Wkład biokominka możesz zabudować w dowolny sposób, dopasowując zabudowę do całości aranżacji. Istnieją także biokominki narożne, które mogą być zainstalowane w rogu pokoju.

Kolejnym rodzajem biokominków są biokominki wolnostojące. Ich zaletą jest zupełny brak montażu- możemy taki kominek postawić na stole, na półce czy gdziekolwiek tylko chcemy. Różnią się międz sobą kształtami i rozmiarami, ale ich cel jest jeden- stworzenie we wnętrzu przyjemnego, przytulnego klimatu.

Ostatnim rodzajem biokominków są kominki wiszące. Aby zamontować taki model na ścianie, wystarczy jedynie nawiercić otwory i użyć specjalnych zaczepów, które znajdują się w komplecie z biokominkiem.Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca we wnętrzu, co ma spore znaczenie w przypadku niewielkiego metrażu salonu.

Kominki na biopaliwo różnią się między sobą również, jak już wcześniej wspominaliśmy, rodzajem paliwa. Kominek bio już z założenia jest rozwiązaniem ekologicznym, takie też jest używane z do niego paliwo. Najczęściej występuje ono w postaci płynnej lub żelowej. Jeśli kominek posiada palenisko, przed użyciem wystarczy tylko polać go obficie paliwem i rozpalić. Niektóre kominki zamiast paleniska posiadają wkłady na biopaliwo i olejki eteryczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tu: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/wklady-i-piece-kominkowe/biokominki.html

Biokominek – co trzeba wiedzieć przed jego zakupem?

Wybierając biokominek, należy pamiętać, że pomimo najwyższych norm bezpieczeństwa, generuje on zwyczajny, w gruncie rzeczy niebezpieczny ogień. Musisz więc upewnić się, że dany model został wykonany z właściwego materiału odpornego na wysoką temperaturę. Istotny jest także rodzaj paliwa. Możesz wybrać model na żelowe wkłady bądź z paleniskiem, które polewa się płynnym paliwem. Istnieją także modele z wbudowanym na stałe zbiornikiem przeznaczonym na olejek eteryczny. Dzięki takiej opcji kominek wygeneruje nie tylko przyjemne płomienie ognia, ale także wspaniały zapach utrzymujący się we wnętrzu przez długi czas.

Montując biokominek, pamiętaj, że każde źródło ognia może być niebezpieczne. Zawsze zachowaj właściwą odległość pomiędzy elementami łatwopalnymi, a biokominkiem. Montaż powinien być stabilny, bez możliwości przewrócenia kominka np. przez kota czy dziecko. Pamiętaj, że mimo pełnego bezpieczeństwa, biokominek pali się prawdziwym ogniem, zdrowy rozsądek jest więc nieodzowny.

Piękne modele kominków na biopaliwa znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/. Dostępne w ofercie kominki sprawdzą się w każdym wnętrzu, tworząc nietuzinkową dekorację robiącą ogromne wrażenie.

 

 
piątek, 27.11.2020 21:28
piątek, 27.11.2020 14:57
piątek, 27.11.2020 11:22
czwartek, 26.11.2020 10:23
czwartek, 26.11.2020 10:21
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele