Bezpieczne zakupy w sieci

niedziela, 18.12.2016 17:49 840 0

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż  nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami… Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.

 

Przykłady oszustw, metody i sposoby działania sprawców przestępstw, zgłoszonych w 2016 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu:

Oszustwo przy sprzedaży telefonów i innego sprzętu RTV

Schemat działania sprawcy:

Sprawca kontaktuje się mailowo (najczęściej przy użyciu translatora) z osobą, która wystawiła ogłoszenie, oferując wyższą kwotę zakupu niż żąda w pierwszej chwili pokrzywdzony. Następnie nakłania pokrzywdzonego do wysłania towaru za pośrednictwem firmy kurierskiej na teren Wielkiej Brytanii (lub innego państwa) jednocześnie zapewnia, że pieniądze za towar znajdują się w banku i  po przesłaniu potwierdzenia nadania paczki zostaną przelane na konto bankowe pokrzywdzonego. Do przelewu pieniędzy nigdy nie dochodzi.

 

Oszustwo przy sprzedaży samochodów lub maszyn rolniczych

Schemat działania sprawcy

Sprawca wystawia ogłoszenie o sprzedaży pojazdu na internetowym portalu. Przeważnie koszty zakupu są dużo niższe niż oferty z rynku krajowego. W trakcie kontaktu informuje, iż  pojazd znajduje się na terenie innego państwa, a on zajmuje się transportem. Następnie uzależnia wykonanie transportu  od wpłaty zaliczki i podaje termin dostawy. Po upływie tego terminu telefon sprawcy jest wyłączony.

 

Wyłudzenie danych bankowych

Schemat działania sprawcy

Sprawca wysyła maila o treści wskazującej np. o niezapłaconej fakturze. W wiadomości znajduje się link do strony internetowej banku lub zainfekowany wirusem plik. Następnie sprawca wykorzystuje dostęp do bankowości internetowej dokonując kradzieży pieniędzy.

Inne oszustwa

  • Ogłoszenia o sprzedaży telefonów, laptopów oraz innego sprzętu  na internetowych portalach – ograniczone zaufanie do takich transakcji – czynniki podejrzane to niska cena, brak możliwości odbioru osobistego, brak przesyłki pobraniowej, sprzedawca nie chce wysłać innych zdjęć przedmiotu, zdjęcia skopiowane z innych ogłoszeń, sprzedawca nie odbiera telefon, kontakt tylko mailowy.

 

Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

• Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. 

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. 

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. 

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. 

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. 

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. 

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"  

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)