Bezpieczeństwo w czasie wakacji

wtorek, 1.8.2017 10:55 1455 0

Wakacje w pełni, a do powrotu do szkoły pozostał jeszcze cały długi miesiąc. Co zrobić, aby ten szczęśliwy wakacyjny czas nie zakończył się żadnym niemiłym zdarzeniem – o tym rozmawiali z dziećmi policjanci z Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Funkcjonariusze zostali zaproszeni na spotkanie z podopiecznymi fundacji Omnileda do Szkoły Podstawowej nr 76 przy ul. Wandy 13, przebywającymi na półkoloniach.

Głównym tematem spotkania z kolonistami było bezpieczeństwo podczas wakacji. Pogoda zachęca do szukania ochłody i wypoczywania nad wodą, czyli tam gdzie trzeba być szczególnie ostrożnym. Policjanci rozmawiali z dziećmi o tym jak poradzić sobie z upałem oraz jak należy bezpiecznie bawić się na kąpielisku. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kąpiel na basenie różni się od kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym. Trzeba mieć świadomość różnych niebezpieczeństw, na przykład tego, że na jeziorze dno najczęściej jest nieregularne, a podwodna roślinność może się zaplątać w nasze nogi. Wszystko to może nieprzygotowanego pływaka zaskoczyć i przestraszyć. Stąd tylko krok do zachłyśnięcia się wodą i tragedii.

Prowadzący spotkanie apelowali również o zwrócenie uwagi na potrzeby naszych najmniejszych przyjaciół. Psy i koty tak samo źle znoszą wysokie temperatury i im też trzeba pomóc je przetrwać. Odpoczynek w cieniu i dodatkowa porcja wody to niezbędne minimum. Każdorazowo jeśli zauważymy w nagrzanym samochodzie słabnące zwierzę, trzeba powiadomić służby ratunkowe. Podczas upału, temperatura wewnątrz nagrzanego samochodu może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza, dlatego wszyscy powinniśmy błyskawicznie reagować na takie sytuacje.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał od policjantów odblaskową kamizelkę, którą można zakładać na wycieczki rowerowe, na rolki albo hulajnogę. Dzieci usłyszały od funkcjonariuszy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkania poznali wybrane znaki i sygnały drogowe oraz dowiedzieli się dlaczego nie wolno rowerem przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Ogromną atrakcją była możliwość wejścia do radiowozu i prezentacja wyposażenia służbowego policjanta.

 Źródło: KMP Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)