Badanie ogólne moczu w diagnostyce chorób - co pomoże wykryć?

czwartek, 16.11.2023 15:38

Podstawowa profilaktyka zdrowia obejmuje szereg badań laboratoryjnych, do których zalicza się m.in. badanie ogólne moczu. Dlaczego jest ważne i jakie schorzenia pomaga wykryć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszy artykule.

Czym jest badanie ogólne moczu i na czym polega?

Wśród podstawowych i najczęściej wykonywanych laboratoryjnych badań profilaktycznych znajduje się badanie ogólne moczu. Polega ono na analizie wybranych parametrów moczu, takich jak barwa, przejrzystość, ciężar, odczyn pH czy obecność elementów m.in. białka, ciał tłuszczowych, krwinek czerwonych i krwinek białych, glukozy, bakterii i innych mikroorganizmów, pasm śluzu czy ciał ketonowych.

Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w zakresie barwy, przejrzystości, odczynu pH, ciężaru właściwego lub stwierdzenia obecności krwi, glukozy, białka czy bakterii jest wskazaniem do wykonanie badania osadu moczu, czyli mikroskopowej oceny występujących w nim elementów. Badanie osadu moczu jest rutynowym postępowaniem w przypadku wykonywania badania ogólnego moczu u kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Badanie ogólne moczu można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.

Jakie choroby można wykryć dzięki wynikom badania ogólnego moczu?

Badanie ogólne moczu służy przede wszystkim do dokonania ogólnej oceny stanu zdrowia układu moczowego oraz nerek i wykrywania ewentualnych schorzeń występujących w tych obszarach. Należą do nich m.in. infekcje i niewydolność nerek. Badanie ogólne moczu pośrednio może pomóc w diagnostyce innych chorób, m.in. chorób wątroby, cukrzycy czy chorób metabolicznych.

Badanie ogólne moczu – wskazania

Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań profilaktycznych. Jego regularne wykonywanie (z częstotliwością raz do roku) powinny rozważyć wszystkie osoby dorosłe – niezależnie od wieku czy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Szczególnie uwzględnić powinny je osoby z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy zespołem metabolicznym.

Wskazaniem do wykonania badania ogólnego moczu są wszelkie objawy zakażeń dróg moczowych lub chorób nerek, takie jak np.:

  • bóle brzucha i podbrzusza;
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
  • zbyt rzadkie lub zbyt częste oddawanie moczu;
  • bóle w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
  • obecność krwi w moczu.

Badanie ogólne moczu jest rutynowym badaniem wykonywanym u kobiet w ciąży oraz u pacjentów przyjmowanych do szpitala i kwalifikowanych do zabiegów operacyjnych.

Jak przygotować próbkę moczu do badania?

Do przygotowania próbki moczu do badania niezbędny jest specjalny pojemnik z apteki lub zestaw, który dostępny jest w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Próbka moczu przeznaczona do analizy laboratoryjnej powinna pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą niewielką część moczu pacjent powinien oddać do toalety, kolejne 50–100 ml do pojemnika, a resztę ponownie do toalety.

Próbka powinna zostać niezwłocznie dostarczona do Punktu Pobrań. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas można przechowywać ją w lodówce przez czas nie dłuższy niż 2–3 godziny.

Należy pamiętać o tym, że na dzień przed badaniem pacjent powinien unikać intensywnej aktywności fizycznej i zbliżeń płciowych. Kobiety nie powinny wykonywać badania ogólnego moczu w okresie menstruacji.