Asystenci międzykulturowi wsparciem dla ukraińskich uczniów w Polsce

środa, 5.10.2022 16:31 449 0

Pomagają w lekcjach, tłumaczą na język ukraiński zadania domowe, zachęcają uczniów z Ukrainy do aktywnego udziału w życiu szkoły - mowa o asystentach międzykulturowych, którzy w ramach współpracy Wrocławia z UNICEF-em, wspierają dzieci uchodźców. W sumie we wrocławskich szkołach zatrudnionych będzie ponad 100 asystentów. Większość z nich już pracuje. 

Asystent międzykulturowy to osoba, która jest ogromnym wsparciem dla uczniów z zagranicy – szczególnie tych, którzy nie znają jeszcze języka polskiego. Pomagają także nauczycielom w komunikowaniu się z młodzieżą, ale i z rodzicami, którzy przychodzą z pytaniami, dotyczącymi funkcjonowania szkoły czy polskiej oświaty.

– Zatrudniając takie osoby chcemy wesprzeć młodzież z Ukrainy. Pomóc jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz sprawić, by nauka w języku polskim była dla nich jak najbardziej komfortowa – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Przy zatrudnianiu asystentów preferowane jest wykształcenie pedagogiczne, ale nie jest ono wymagane. Ważne, by taka osoba w stopniu komunikatywnym posługiwała się językiem polskim i ukraińskim – dodaje.

Co ważne, asystent międzykulturowy nie prowadzi lekcji, ale w trakcie zajęć na bieżąco tłumaczy i wyjaśnia niezrozumiałe dla obcokrajowców zagadnienia.

– Przede wszystkim zachęcamy uczniów, by nie bali się mówić i odpowiadać na zadane przez nauczyciela pytania. Nawet jeżeli nie powiedzą poprawnie po polsku. Ważne żeby się zgłaszali, bo wiedzę naprawdę mają sporą – podkreśla Olha Kovalenko, asystentka międzykulturowa w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kruczej we Wrocławiu. – A co nas bardzo cieszy, z tygodnia na tydzień, te osoby są coraz bardziej odważne i aktywne. Chętniej angażują się też w życie klasy czy szkoły – dodaje.

Wśród uczniów, którzy korzystają ze wsparcia asystenta jest m.in. Nataliia Makhnova z klasy 1 H.

– Sama świadomość, że w każdej chwili możemy do Pani asystentki podejść, zapytać się, i to nie tylko o przerabiany na lekcjach materiał, jest dla nas ogromnie ważne. Bardzo ułatwia nam to naukę oraz integrację z innymi uczniami. Ja ostatnio prosiłam o pomoc, gdy w szkolnej bibliotece chciałam wypożyczyć lekturę – opowiada uczennica.

Wrocław w ramach współpracy z UNICEF-em planuje zatrudnić (do grudnia) ponad 100 asystentów międzykulturowych, zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

Ukraińscy uczniowie
We wrocławskich szkołach podstawowych uczy się blisko 8 tys. ukraińskich uczniów, w szkołach ponadpodstawowych ponad 1,8 tys. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)