komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 lutego 2020

Gabriela, Anastazji

Archeolog na działce budowlanej. Czym jest nadzór archeologiczny?

poniedziałek, 10.2.2020 08:53 , odsłony: 118
kategorie artykułu:

Wybór działki budowlanej niesie za sobą wiele konsekwencji. Lokalizacja działki oraz związane z tym miejscowe przepisy dostarczają nam informacji jakie formalności i dokumenty należy zebrać, aby rozpocząć budowę domu. Jednym z najważniejszych dokumentów regulujących lokalne przepisy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak, decyzja o warunkach zabudowy. Dostarcza on wielu informacji między innymi na temat funkcjonalności powstających budynku oraz czy dany teren objęty jest szczególną ochroną np. przyrody, dziedzictwa kulturowego, krajobrazu i zabytków. Poniższy artykuł wyjaśnia czym jest nadzór archeologiczny na działce budowlane.

Czym jest nadzór archeologiczny?

Zgodnie z polskim prawem nadzór archeologiczny jest nakładany przez Konserwatora Zabytków. Konieczność sprawowania nadzoru zależy od lokalizacji działki. W zależności czy działka umiejscowiona jest na stanowisku czy obszarze archeologicznym, wymagane mogą być badania archeologiczne lub nadzór archeologiczny prac budowlanych. Instytucją podejmującą decyzję w sprawie konieczności wykonania badań lub nadzoru archeologicznego jest Wojewódzki Konserwator Zabytków. Badania archeologiczne wiążą się z kosztownymi pracami wykopaliskowymi oraz długim czasie ich realizacji. Nadzór archeologiczny wiąże się z zatrudnieniem archeologa, który jest obecny przy pracach ziemnych. Do jego zadań należy sporządzenie niezbędnej dokumentacji,  sprawozdania, zdjęć oraz  raportu dla konserwatora. W przypadku znalezienia zabytku archeologicznego powinien je odpowiednio zabezpieczyć. W większości przypadków nadzór ogranicza się do dokumentacji bez znalezienia zabytków archeologicznych. Nadzór archeologiczny jest zdecydowanie tańszy od badań i ogranicza się do czasu prowadzenia prac ziemnych.

Kiedy potrzebny jest archeolog?

 Jeżeli działka znajduje się obszarze archeologicznym wszystkie prace ziemne począwszy od wykopu pod fundamenty, po przyłącza np. prądu czy kanalizacyjne wymagają zatrudnienia archeologa w celu sporządzenia dokumentacji archeologicznej. Kiedy dany teren nie posiada kanalizacji sanitarnej, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. W przypadku gdy sytuacja dotyczy już zamieszkałego budynku, gdzie planowana jest np. wymiana szamba na budowę własnej oczyszczalni, również wymagany jest nadzór budowlany. Dlatego decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni, warto powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie. Tylko legalnie zamontowana oczyszczalnia, której budowa została zgłoszona w danym starostwie powiatowym jest trwałym rozwiązaniem gospodarki ściekowej w przypadku braku kanalizacji. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. od ponad 14 lat jest dostawcą przydomowych oczyszczalni ścieków NV na terenie całego kraju. Regionalna sieć autoryzowanych dystrybutorów świadczy usługi w zakresie projektu, montażu oraz serwisu przydomowych oczyszczalni. Już na etapie projektu domu, w przypadku braku kanalizacji sanitarnej warto podjąć decyzję o budowie własnej oczyszczalni, aby zaoszczędzić załatwiania późniejszych formalności. Specjaliści firmy Traidenis-Pol służą radą w zakresie formalności oraz montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

 

 
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki