Antykoncepcja awaryjna, a ta stosowana na co dzień - co warto wiedzieć?

wtorek, 21.3.2023 11:20 121

Kobiety, które nie chcą na danym etapie życia zajść w ciążę, mają obecnie dostępnych wiele opcji środków, które im w tym pomogą. W przypadku nieplanowanych sytuacji (pęknięcia prezerwatywy, pominięcia jednej z tabletek antykoncepcyjnych) dostępna jest też antykoncepcja awaryjna w postaci tabletek. Jakie są różnice pomiędzy tymi metodami?

Pigułka „dzień po” to pojedyncza pigułka zaprojektowana w celu zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia, podczas gdy pigułki antykoncepcyjne są przyjmowane codziennie, aby zapobiec nieplanowanym ciążom. Pigułki „dzień po” nie należy stosować też jako środka antykoncepcyjnego.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Pigułki „dzień po” mogą się nieco różnić składem, jednak ich działanie ma jeden cel: utrudnić plemnikowi zapłodnienie komórki jajowej. Plan B zawiera zazwyczaj lewonorgestrel. Jest to progestagen, hormon stosowany w wielu tabletkach antykoncepcyjnych. Chociaż lewonorgestrel i podobne pigułki do antykoncepcji awaryjnej zawierają wyższą dawkę lewonorgestrelu niż pigułki antykoncepcyjne, działają one w podobny sposób, zapobiegając ciąży, głównie poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej z jajnika. Ponadto lewonorgestrel może również zapobiegać zapłodnieniu komórki jajowej lub zapobiegać zagnieżdżeniu się (implantacji) zapłodnionego jajeczka w macicy.

EllaOne

Ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej zawiera octan uliprystalu, który hamuje normalne działanie progesteronu. Działa również poprzez zatrzymanie lub opóźnienie uwolnienia komórki jajowej. Aby zapobiec ciąży, EllaOne należy przyjąć w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego. Oczywiście im szybciej to zrobimy, tym większa będzie skuteczność tabletki. Na podobnej zasadzie i w tym samym czasie działa też tabletka Misstala.

Escapelle

Escapelle zapobiega ciąży, zatrzymując lub opóźniając uwolnienie komórki jajowej z jajnika poprzez zapobieganie owulacji za pomocą hormonu zwanego lewonorgestrelem, który występuje też w wielu zwykłych środkach antykoncepcyjnych. Oczywiście tabletka nie zadziała, jeśli doszło już do zapłodnienia i nie zaszkodzi zarodkowi. Chociaż tabletkę można zażyć do 72 godzin, to w tym przypadku również należy zrobić to jak najszybciej.

Jak działają środki antykoncepcyjne stosowane na co dzień?

Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne żeńskie hormony, estrogen i progesteron, które są naturalnie wytwarzane w jajnikach. Antykoncepcja w formie tabletek powstrzymuje plemnik przed dotarciem do komórki jajowej lub zatrzymuje uwalnianie komórki jajowej. Jak więc widać pigułki antykoncepcyjne działają w podobny sposób jak pigułka „dzień po”. Zapobiegają owulacji albo utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej, jeśli taka wystąpi. Tabletki antykoncepcyjne są jednak przyjmowane codziennie i zapewniają ciągłą ochronę przed ciążą.

Czy pigułka „dzień po” będzie działać jak antykoncepcja?

Pigułka „dzień po” nie zapewnia długotrwałej ochrony przed ciążą. Pomoże nam zapobiec ciąży w przypadku odbycia danego stosunku, ale nie zapewnia ochrony podczas współżycia w następnych dniach.

Tabletki antykoncepcyjne są też skuteczniejsze niż antykoncepcja awaryjna. Jeśli zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku, antykoncepcja awaryjna jest skuteczna w 95%. Prawidłowo przyjęta pigułka antykoncepcyjna jest skuteczna w 99%. Jeśli musisz zażywać pigułkę „dzień po” częściej niż dwa lub trzy razy w roku, możesz rozważyć zastosowanie antykoncepcji, ponieważ jest to bardziej opłacalna opcja.

Czy mogę wziąć tabletkę „dzień po”, równocześnie biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Zazwyczaj musisz odczekać pięć dni, zanim wznowisz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po zastosowaniu pigułki „dzień po”. Jest to zależne od rodzaju pigułki „ dzień po”, jednak zazwyczaj zaleca się odczekanie przynajmniej kilku dni.

Również skuteczność niektórych innych leków może ulec zmianie w dniach po zażyciu pigułki, więc jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Antykoncepcja i recepta online – czy można w ten sposób uzyskać tabletkę „dzień po”?

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne to nie wszystko, co możemy uzyskać od lekarza online. Może on nam też wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną. Jeżeli zastanawiacie się, czy w takiej sytuacji konieczny jest ginekolog, recepta online może być wystawiona przez medyka online po uzyskaniu odpowiedniego wywiadu. Ponieważ w przypadku antykoncepcji awaryjnej bardzo liczy się czas jej zażycia, to antykoncepcja online będzie w tym przypadku najłatwiejszym wyjściem. E-recepta na Escapelle lub inny podobny środek może być uzyskana już w godzinę.