Andrij Deszczycia, były ambasador Ukrainy w Polsce, nominowany do Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2023 roku

poniedziałek, 27.2.2023 10:07 330 0

Andrij Deszczycia – były ambasador Ukrainy w Polsce, wielki przyjaciel naszego kraju i Wrocławia, nominowany do tegorocznej Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego! Jest ona przyznawana od 2004 roku i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wyróżnienie będzie wręczone tradycyjnie podczas czerwcowej gali w ogrodach wrocławskiego Ossolineum.

- Andrij Deszczycia to wielki przyjaciel Polski i Wrocławia. Cieszę się, że możemy wyróżnić go Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną tym, którzy uosabiają „myślenie o państwie jako o dobru wspólnym”. Od ponad roku Ukraina myśli nie tylko o swojej, ale też o naszej, polskiej i europejskiej wspólnocie, z poświęceniem walcząc z rosyjskim najeźdźcą. Ambasador Deszczycia wielokrotnie udowodnił, że te wartości, którymi kierował się w swoim życiu i publicznej działalności Jan Nowak-Jeziorański, są mu niezwykle bliskie – komentuje decyzję Kapituły Nagrody Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Andrij Deszczycia od początku pełnienia swojej misji dyplomatycznej w Polsce wspierał i budował dobre relacje polsko-ukraińskie. Ambasadorem Ukrainy w Polsce został w 2014 roku. Przez ten czas aktywnie włączał się we wspólne polsko-ukraińskie inicjatywy. W październiku 2020 roku razem z  Jackiem Sutrykiem – prezydentem Wrocławia podpisał umowę o utworzeniu Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Jego kadencja w roli ambasadora została przedłużona w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ostatecznie obowiązki ambasadora Ukrainy w Polsce wypełniał do czerwca 2022 roku.

- To wielki zaszczyt i honor zostać laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Odbieram to jako gest wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców, którzy od przeszło roku dzielnie walczą z agresją rosyjską. To także wyraz wzmocnienia relacji polsko-ukraińskich, które po naszym wspólnym zwycięstwie zostaną platformą gwarancji bezpieczeństwa i rozwoju regionu– mówi o swojej nominacji Andrij Deszczycia.
Dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a jednocześnie członek Kapituły Nagrody: - Po 24 lutego wszystkie wysiłki całej ludzkości są skoncentrowane na tym, by zatrzymać wojnę na Ukrainie. Polska była, jest i będzie sojusznikiem Ukrainy w tym konflikcie. Bo to nasza racja stanu i obowiązek. Gratuluję Panu Andrijowi Deszcycii tego wyróżnienia. Jan Nowak-Jeziorański wiedział, jak ważna dla przyjaznych stosunków w Europie i jak ważna dla niepodległości Polski jest niepodległa Ukraina. Agresja Rosji na Ukrainę potwierdza, że się nie mylił.
----------------------------------------------------------------------------------
O NAGRODZIE JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest we Wrocławiu od 2004 roku, a wręczana zawsze
4 czerwca. Trafia w ręce postaci, które uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także do instytucji, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W skład Kapituły Nagrody wchodzą: Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), dr Łukasz Kamiński (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), dr Rafał Dutkiewicz (b. prezydent Wrocławia), Laurynas Vaiciunas (prezes Kolegium Europy Wschodniej), prof. Robert Olkiewicz (rektor Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Jerzy Zdrada (historyk) i Jan Malicki (historyk). Aż do śmierci członkiem Kapituły był też Władysław Bartoszewski.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego są między innymi:
§        2004 | Tadeusz Mazowiecki – pierwszy premier III RP (1989–1991)
§        2005 | George H. W. Bush – 41. prezydent Stanów Zjednoczonych (1989–1993)
§        2014 | Zbigniew Brzeziński – w latach 1977–1981 doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA
§        2021 | Swietłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa – walczące o demokratyczne standardy na Białorusi
§        2022 | Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”
-----------------------------------------------------------------------------------        
LAUREAT NAGRODY JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO 2023
Andrij Deszczycia
ur. 22 września 1965 roku w miejscowości Spasiw w obwodzie lwowskim, dyplomata, politolog

Wykształcenie:
1989 - ukończył wydział historyczny na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie
1995 - magister historii na Uniwersytecie Alberty (Edmonton, Kanada)  
1995 - obronił doktorat w dziedzinie nauk politycznych

Doświadczenie:
1996–1999 - sekretarz prasowy, pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce
1999–2001 - Starszy Koordynator Programu PAUCI (Polsko-Ukraińsko-Amerykańska Inicjatywa współpracy) w Ukrainie
2001–2004 - radca Ambasady Ukrainy w Republice Finlandii
2004 – 2006 - radca-minister Ambasady Ukrainy w Polsce
2006 –  2007 - rzecznik MSZ Ukrainy
2007 –  2012  - Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Finlandii
2008 –  2012 - Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Islandii
2012  –  2014 - Ambasador do spraw specjalnych MSZ Ukrainy
2013 – Specjalny Przedstawiciel Przewodniczącego OBWE ds. uregulowania konfliktów
2014 – 2022 - Ambasador Ukrainy w Polsce

Żonaty, ma córkę.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)