5 cech dobrego elektryka

czwartek, 13.10.2022 00:00

Jak znaleźć dobrego elektryka, by mieć pewność, że zapewni odpowiednią pomoc przy usuwaniu usterki czy wdrażaniu instalacji elektrycznej? Jakie przyjąć kryteria wyboru? Oto nasze podpowiedzi!

Odpowiednie kwalifikacje

Właściwie już sama specyfika świadczonej przez elektryka pracy, zmusza go do posiadania odpowiednich kwalifikacji. Praca przy instalacjach elektrycznych wymaga bowiem nie tylko umiejętności, ale też wiedzy potwierdzonej odpowiednimi uprawnieniami.

Dobrze jest, choć nie jest to wymogiem, kiedy elektryk posiada kierunkowe wykształcenie. Niemniej na rynku dostępne są różne kursy, prowadzone na przykład w ośrodkach egzaminacyjnych SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), które również gwarantują przygotowanie do tego zawodu na optymalnym poziomie. Decydując się na współpracę z fachowcem, warto dopytać o rodzaj posiadanych kwalifikacji oraz poprosić o potwierdzenie faktu zarejestrowania działalności gospodarczej.

Pod frazą: „elektryk + miasto”, np. „elektryk wrocław” czy „elektryk kraków” można znaleźć zarówno duże firmy elektryczne zatrudniające specjalistów, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze oraz tzw. „złote rączki”. To od inwestora zależy, na kogo usługi zdecyduje się ostatecznie. Jeśli jednak wykonawca nie może wykazać się odpowiednimi uprawnieniami, to trzeba mieć świadomość, że przy źle wykonanej usłudze, klient sam siebie pozbawia gwarancji.

Nieszablonowe myślenie

Choć brzmi to nieco marketingowo, ale przy nagłych awariach, kiedy liczy się czas i błyskawiczne podejmowanie decyzji, takie cechy są wręcz niezbędne. Również przy projektowaniu instalacji elektrycznych, projektant-elektryk niekiedy musi wyjść poza schematy, by zaproponować takie rozwiązania, które będą sprzyjać użytkownikom instalacji. W końcu instalacje elektryczne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb właścicieli i użytkowników nieruchomości. Dlatego warto wybierać takich elektryków, którzy oferują też konsultacje, podczas których zaproponują różne alternatywne rozwiązania oraz przedstawią wiążący cennik świadczonych usług elektrycznych.

Umiejętność wykorzystywania nowoczesnych technologii

Dobry elektryk perfekcyjnie łączy tradycyjne rozwiązania z innowacyjnymi technologiami, tak by klientom zapewniać usługi na możliwie najwyższym poziomie. Dziś instalacje elektryczne można bowiem z powodzeniem łączyć np. z elementami inteligentnego domu, co przekłada się na efektywne funkcjonowanie pomieszczeń, ale też bardziej ekonomiczne użytkowanie poszczególnych instalacji. To oznacza, że elektryk musi konsekwentnie podnosić swoje umiejętności i nadążać za technologicznymi nowinkami.

Przed ostateczną decyzją o wyborze elektryka, warto zerknąć na jego stronę internetową i przekonać się, czy oferuje on również inne usługi, w szczególności takie jak np. instalacje solarne lub instalacje fotowoltaiczne. Taki wykonawca z większą dozą pewności zapewni wsparcie na każdym etapie budowy i podpowie, jak optymalnie wykorzystać innowacyjne technologie, by cieszyć się większym komfortem i niższymi kosztami użytkowanej nieruchomości.

Szeroki pakiet usług

Choć mogłoby się wydawać, że dobry elektryk powinien specjalizować się w wąskiej dziedzinie, to w rzeczywistości tak nie jest. Aby być specjalistą w swoim fachu i móc rzetelnie świadczyć usługi na rynku instalacji elektrycznych, konieczna jest wszechstronność. W branży elektrycznej można praktycznie zawsze rozszerzyć zakres usług, ponieważ wiele instalacji jest zależnych od siebie lub uzupełnia się. Elektryk, który oferuje montaż instalacji elektrycznych z powodzeniem wykona więc również pomiary elektryczne albo przeprowadzi montaż instalacji alarmowych. Zakres ten może rozszerzyć się również o instalacje inteligentnego domu, choć tutaj konieczna jest wiedza na temat działania smart home, by np. wentylację, rolety czy monitoring podpiąć pod jedną, zsynchronizowaną sieć.

Pozytywne opinie w Internecie

O tym, czy danemu elektrykowi warto zaufać, najlepiej świadczą pozytywne opinie, pozostawione w sieci. W Internecie sporo jest stron, na których klienci dzielą się swoimi doświadczeniami z elektrykami. Warto też zajrzeć na strony firmowe, aby sprawdzić, co na swojej stronie zamieszcza sama firma. Z takich referencji można wyczytać m.in. to: jakie usługi firma wykonuje, dla jakich podmiotów i czy świadczy je sumiennie oraz w jakim tempie.