[FOTO] Tęczowy mural został odmalowany

piątek, 13.5.2022 18:03 486 0

W ciągu kilku dni udało się odmalować mural przy ulicy Opolskiej na Księżu Małym. Mural powstał z inicjatywy kilku organizacji i instytucji. Prace zostały zakłócone przez wandali, jednak dzięki zbiórce internetowej udało się doprowadzić malowidło do początkowej postaci.

Powstanie tęczowego muralu przy ul. Opolskiej 25 zainicjowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu wraz z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania i Stowarzyszeniem Kultura Równości. Okazją do realizacji projektu był Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, których obchodzony jest 17 maja.

Tolerancja i ekologia idą ze sobą w parze

Mural #KlimatNaRówność przedstawia drzewo na tle tęczy, symbolizując w ten sposób zarówno poparcie dla działań proekologicznych, jak i tolerancję oraz równość wobec społeczności nieheteronormatywnej. Co istotne, mural został wykonany przy użyciu farb antysmogowych, które pochłaniają zanieczyszczenia.

We Wrocławiu #KlimatNaRówność panuje nawet pomimo aktów nienawiści

Prace nad muralem #KlimatNaRówność zostały zakłócone w nocy z 9 na 10 maja, tuż przed jego uroczystym otwarciem. Grupa wandali zdewastowała go, malując na ścianie symbole nienawiści i znaki celtyckie. Reakcja była jednak natychmiastowa. Stowarzyszenie Kultura Równości zorganizowało zbiórkę na naprawę muralu, a internauci błyskawicznie zgromadzili potrzebną kwotę – 15 tys. zł.

Uroczyste otwarcie muralu #KlimatNaRówność zwieńczyło wspólne zamalowanie ostatniego fragmentu symboli namalowanych przez wandali.

Mural #KlimatNaRówność znajduje się przy ul. Opolskiej 25 we Wrocławiu, a jego autorkami są przedstawiciele agencji outdoorowej Red Sheels: Lucy Fidos, Anna Goszczyńska, Dorota Borowska, Dorota Wójcik, Agnieszka Zdonek, Marta Kozak i Grzegorz Waluś. Użyte podczas prac kolory mają konkretne znaczenie:

  • czerwony – światło,
  • pomarańczowy – ukojenie bólu i cierpienia,
  • żółty – słońce,
  • zielony – więź z naturą,
  • niebieski – sztukę,
  • fioletowy – duchowość.

Foto: DOBA.PL, źródło tekstu: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)