komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 15 stycznia 2021

Pawła, Arnolda

Dom bez pozwolenia na budowę. Czy budowa domu 35m2 naprawdę jest tak prosta?

poniedziałek, 30.11.2020 15:56 , odsłony: 358
kategorie artykułu:

Jakie zasady panują w systemie, od którego coraz więcej ludzi chce uciec? Musisz wziąć mieszkanie na kredyt, który będziesz spłacać około 30 lat. Twoja pozycja w społeczeństwie zależy od ilości rzeczy, które zdołasz zgromadzić. Najlepiej, by były to drogie przedmioty, które sfinansujesz z pożyczek bankowych. Należy mieszkać w mieście. Blisko marketu. I wydawać co miesiąc grube pieniądze na niezdrowe produkty, które bynajmniej nie wpływają dobrze na Twój organizm. W efekcie ludzie pracują bez końca i są wiecznie zmęczeni. A pod koniec swojego życia mają wrażenie, że nie osiągnęli niemal nic.

A przecież zdrowe jedzenie możesz wyhodować w przydomowym ogródku. Nie potrzebujesz co chwilę nowego telefonu. Możesz spokojnie obyć się bez większości modnych rzeczy. I postawić tani dom bez pozwolenia za uzbierane oszczędności.

Kiedy pozwolenie na budowę nie jest wymagane?

Masz własną działkę? W takim wypadku z powodzeniem możesz postawić na niej parterowy dom o powierzchni zabudowy do 35m2. Jeśli posiadasz ziemię o dużej powierzchni możesz zbudować nawet kilka takich domów, zapewniając osobną przestrzeń do wypoczynku kilku członkom rodziny. Budynki nie mogą się ze sobą stykać. Każdy z nich traktowany jest jak obiekt wolnostojący i podlega pod ograniczenia związane z odległością od krawędzi działki i sąsiadujących zabudowań.

Warunek jest jeden. Bez pozwolenia można stawiać jeden budynek na każde 500m2 działki.

Co jest wymagane do zgłoszenia projektu budowlanego domu bez pozwolenia na budowę?

Każda działka podlega pod konkretny urząd miasta lub starostwo powiatowe. To tam składasz wszystkie niezbędne papiery. Wbrew pozorom nie będziesz potrzebować ich wiele. Wystarczy dokumentacja projektowa domu, który chcesz postawić i pobrana z sieci mapa zasadnicza, na której umieścisz obrys planowanego obiektu. Prócz tego trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i odpowiedni wniosek. I tyle. Nic więcej. Formalności związane z budową domu na zgłoszenie są ograniczone do absolutnego minimum.

Potem trzeba jeszcze odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie będzie miał zastrzeżeń co do planowanej budowy, oznacza to, że wydał tak zwaną milczącą zgodę na jej realizację.

Czy domek bez pozwolenia o powierzchni zabudowy 35m2 może być wygodny?

Nie tylko wygodny, ale i zdrowy. Co więcej, przy dobrej organizacji taki obiekt można postawić, wykończyć i wyposażyć w miesiąc lub dwa. Budowa domu bez pozwolenia zajmuje najmniej czasu, jeśli zdecydujesz się na konstrukcję szkieletową wykonaną z naturalnych, drewnianych elementów. Wykorzystując tę technologię, możesz zapewnić sobie idealne warunki bytowe.

Ściany i więźbę dachową profesjonalna ekipa postawi w jeden dzień. Kolejną dobę przeznaczy na montaż drewnianych drzwi wejściowych i okien. Cały pozostały czas zajmą prace związane z ułożeniem instalacji i wykończeniem ścian. Na koniec wystarczy przywieźć dawno upatrzone meble i akcesoria. W tym momencie Twoja idealnie zaplanowana przestrzeń wypoczynkowa jest w pełni gotowa..

Dom o powierzchni zabudowy 35m2 zyskuje wrażenie przestronności dzięki dużym oknom. Spędzając czas wśród natury, większość dnia będziesz prawdopodobnie przebywać na świeżym powietrzu. Własny kąt, w którym można się schronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zawsze jest jednak na wagę złota. Warto pamiętać, że antresola nie jest traktowana przez polskie prawo jak poddasze. Nie jest osobną kondygnacją. Można więc zastosować ją w budynku i tym samym zyskać więcej przestrzeni.

Jak ograniczyć koszty budowy domu bez pozwolenia?

Fachowcy są potrzebni głównie do postawienia drewnianej konstrukcji i montażu okien. Inwestor może samodzielnie wykonać wszelkie prace wykończeniowe. Ocieplenie ścian wełną mineralną naprawdę nie jest wielką filozofią, a pozwoli stworzyć dom rekreacyjny ocieplony jak dom całoroczny zamiast typowego domku letniskowego. Dobry producent domów z gotowych modułów dostarczy Ci wszystkie elementy wykończenia, łącznie z kablami, rurami, gniazdkami elektrycznymi czy folią izolacyjną. Nie zawaha się także stworzyć szczegółowej i czytelnej instrukcji, która zamieni wykańczanie domu w zabawę podobną do układania klocków.

Wyrwanie się z systemu jest możliwe. Trzeba tylko znać dostępne opcje. Budowa szkieletowego domku na zgłoszenie może być ważnym krokiem w kierunku realizacji marzeń o zdrowych czasach blisko natury, pełnych wolności i piękna.

 

 
dzisiaj, 7 godz temu
czwartek, 14.1.2021 15:02
czwartek, 14.1.2021 12:49
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele