komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 18 lipca 2018

Erwina, Kamila

W gminie Nowa Ruda powstanie Podwodny Park Krajobrazowy?

środa, 30.3.2016 11:32 , komentarze: 9 , odsłony: 13246
kategorie artykułu:

Nietypowa atrakcja w gminie Nowa Ruda. Na terenie byłej kopalni kamienia w Świerkach może powstać Podwodny Park Krajobrazowy – czyli połączenie obiektu rekreacyjnego, z którego korzystanie połączone będzie z edukacją na temat środowiska podwodnego. Propozycja takiego projektu pojawiła się w wiosennej kampanii Fundacji Klubu Innowatora.

Jak twierdzi pomysłodawca projektu, prezes Fundacji Maciej Zarański, może to być jedyne miejsce w Polsce, gdzie bezpiecznie, w zimie, będzie można rano nurkować pod lodem, a później pojeździć na nartach lub desce. 

Głównymi partnerami przedsięwzięcia są wójt gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska i Centrum Nurkowe Atmosfera. W przedsięwzięciu może jednak uczestniczyć każdy.

- Żeby uczestniczyć w projekcie trzeba być otwartym i pracowitym człowiekiem bez względu na wiek, płeć, wyznanie, zawartość portfela. Trzeba też umieć rozmawiać, a na pewno słuchać się nawzajem. Nie chcemy zrobić z tego miejsca kiczu, w związku z tym na pewno część pomysłów (w tym być może naszych) nie będzie miała zastosowania, ale jak to jest przy kreatywnych projektach, mogą one stanowić zalążek kolejnych działań. W poprzednich projektach mieszkańcy albo pracowali z nami, albo użyczali sprzętu, materiałów budowlanych, wyżywienia itd. Skala współpracy jest więc dość duża. Powiedziałbym nawet nieograniczona - zaprasza do współpracy prezes fundacji.

Realizacja projektu może przynieść także spore korzyści dla mieszkańców.

- Trzymam mocno kciuki za powodzenie realizacji tego pomysłu – popiera pomysł wójt gminy Nowa Ruda, Adrianna Mierzejewska. - Okolica wzbogaciłaby się o nowy produkt turystyczny, w dodatku wyjątkowy na skalę całego kraju, co przełożyłoby się na wzrost dochodów mieszkańców. Pozytywny wpływ na rozwój naszej gminy miałby skutki długofalowe – dodaje.

W pierwszy weekend kwietnia planowane jest spotkanie z pomysłodawcą oraz władzami gminy i mieszkańcami.

- To miejsce ma potencjał. Nie tylko położone jest w malowniczym miejscu, ale posiada podstawowe zaplecze turystyczne. Na terenie gminy istnieją bowiem obiekty, głównie agroturystyczne, które obecnie mogą obsłużyć do pół tysiąca turystów. Ponawiam więc apel prezesa fundacji o przyłączenie się do współpracy i zwracam się zarówno inwestorów, jak i wszystkich, którzy chcieliby podzielić się doświadczeniem lub myślą - zachęca wójt gminy Nowa Ruda. 

Wszyscy, którzy chcą współtworzyć koncepcję, a następnie pozyskać środki i wdrożyć projekt proszeni są o wypełnienie ankiet.

- Jeśli chodzi o pieniądze i wdrożenie, to do tej pory wszystkie projekty były robione ze wsparciem samorządów, prywatnych przedsiębiorców lub funduszy własnych. Tym razem chcemy wspólnie sięgnąć po fundusze europejskie, ale również stworzyć możliwość zbiórki publicznej - informuje prezes, Maciej Zarański. 

W sprawie "Podwodnego Parku Krajobrazowego" odbyły już także pierwsze konsultacje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

          Na podst. gmina.nowaruda.pl

 

Wasze komentarze

Zarański - spoko gośc znam go z Uniwerku wrocławskiego z...
środa, 30.03.2016 16:15 autor: Michał
Dzięki! ;-) Zapraszam ;-)
poniedziałek, 04.04.2016 13:27 autor: MZ
Monisia zrobi!
czwartek, 31.03.2016 11:53 autor: xyz
bedzie park jak i powstała nowa kopalnia
środa, 30.03.2016 22:36 autor: starorudzianin
wczoraj, 12 godz temu
poniedziałek, 16.7.2018 14:50
poniedziałek, 16.7.2018 13:31
1
niedziela, 10.6.2018 10:40
środa, 6.6.2018 12:58
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO