komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 24 czerwca 2018

Jana, Danuty

Zgubiłeś dokumenty - zastrzeż je w banku!

wtorek, 13.3.2018 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 297
kategorie artykułu:

Oszuści coraz częściej próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Zgubiłeś dokument lub został on Ci ukradziony? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś jego utratę w banku.

Jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank o takim zdarzeniu. Oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług. 

Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić? 

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości osobiście zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić w najbliższej jednostce policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu. 

Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:
- dowód osobisty
- paszport
- prawo jazdy
- książeczka wojskowa
- książeczka żeglarska
- dowód rejestracyjny
- karta pobytu

Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także wszystkie utracone karty płatnicze. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych w kwocie nieprzekraczającej 50 zł. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym.  Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej http://www.dokumentyzastrzezone.pl. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 21.6.2018 12:28
środa, 20.6.2018 11:04
wtorek, 19.6.2018 10:21
poniedziałek, 18.6.2018 11:31
piątek, 15.6.2018 13:47
środa, 13.6.2018 12:00
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Miral
Miral
przewozy międzynarodowe piątka bus
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele