komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

piątek, 25 maja 2018

Grzegorza, Urbana

Boso po zmysłowym ogrodzie „Piętnastki”

poniedziałek, 12.2.2018 10:16 , komentarze: 0 , odsłony: 282
kategorie artykułu:

Pamiętasz głośny śmiech ukochanej osoby? Wiesz jak pachną święta Bożego Narodzenia, albo powietrze zaraz po letnim deszczu? Obserwowałeś płynące po niebie obłoki? Zaskoczyła Cię kiedyś szorstkość języka Twojego czworonoga? Próbowałeś zamknąć w garści ciepły nadmorski piasek? Niesamowite ile cudownych doznań dostarczają nam nasze zmysły. Dzięki zmysłom mamy bezpośredni kontakt z otaczającym nas światem. Odgrywają one ogromne znaczenie w naszym życiu, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z ich wagi.

Właśnie możliwość wykorzystania zmysłów do poznawania świata przyczyniła się do powstania projektu „Ogródek sensoryczny”, który będzie realizowany w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, w ramach VIII edycji Funduszu Toyoty - Dobre pomysły zmieniają nasz świat. Projekt zakłada stworzenie miejsca, w którym uczniowie będą mogli dokładniej i dogłębniej poznać swoje zmysły. Powstanie „ścieżka bosych stóp”, dotykowa ściana, zakątek smaku, zapachu, koloru i miejsce do ćwiczenia równowagi. Uczniowie obcując na co dzień z przyrodą, założą hodowlę roślin, przeprowadzą różnorodne doświadczenia i obserwacje. Ponadto młodzi przyrodnicy uczyć się będą ekologii, wykorzystają materiały z recyklingu do tworzenia nowych przedmiotów i dekoracji ogrodowych, będą mogli odpocząć i zrelaksować się w pięknym otoczeniu.

Realizacji projektu towarzyszyć będzie wiele działań o charakterze edukacyjnym, m.in. warsztaty przyrodnicze i artystyczne, na których skorzystają zarówno uczniowie PSP 15 jak i zainteresowani integracją sensoryczną nauczyciele wałbrzyskich placówek oświatowych.

Projekt powstał przy współpracy z ZSZ nr 5 w Wałbrzychu. Uczennica z klasy trzeciej architektury krajobrazuw porozumieniu z nauczycielami PSP 15, zaprojektowała plan zagospodarowania terenu i stworzyła wizualizację przyszłego ogródka. Wspólna praca zyskała uznanie Komisji Dotacyjnej konkursu i szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację swojego zamierzenia. Podczas uroczystego podsumowania konkursu, na którym przedstawiono zwycięskie projekty,  Dyrektor PSP 15 odebrał symboliczny czek, na kwotę 8000 złotych.

Dzieci  już cieszą się na czekające ich zajęcia i myśl o cudownym miejscu pełnym niesamowitych doznań. O przyznanej dotacji i rozpoczęciu projektu uczniowie „Piętnastki” zostali poinformowani podczas szkolnego balu karnawałowego.

Pomysł wydaje się naprawdę trafiony, gdyż swój udział w realizację projektu zadeklarowały firmy i organizacje zaprzyjaźnione ze społecznością PSP15:

  • Rada Rodziców PSP 15
  • Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe
  • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „HORYZONT”
  • Fortrans Paweł Foryś
  • „Agat” Szyldy Maciej Banik
  • PS BHP SP. Z O.O.
  • Aranżacja i pielęgnacja Zieleni Joanna Paterova
  • Nadleśnictwo Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie Gorcach
 

Wasze komentarze

czwartek, 24.5.2018 10:43
środa, 23.5.2018 12:48
1
środa, 23.5.2018 09:19
poniedziałek, 21.5.2018 13:31
czwartek, 17.5.2018 08:55
Miral
Miral
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Mati Autogaz
Mati Autogaz
przewozy międzynarodowe piątka bus
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki