[FOTO] 30-osobowa grupa ukraińskiej młodzieży z Romanowa z wizytą w Bardzie

niedziela, 14.8.2022 12:01 5308 1

12 sierpnia przybyła do Barda ponad 30-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z gminy partnerskiej Romanow na Ukrainie. Zespół Szkolno-przedszkolny w Bardzie od 3 lat utrzymuje stały kontakt z uczniami i nauczycielami z tej miejscowości, dzięki współpracy nawiązanej z panią Olgą Myczkowską, prezesem aktywnie działającego Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w w Romanowie.

Był to przede wszystkim kontakt on-line, czyli zdalne spotkania poświęcone różnym tematom, które nas łączą, głównie w obszarze kultury. Nikt się nie spodziewał, że przyjdzie nam uczestniczyć w tragedii, która dotknęła naród ukraiński 24 lutego 2022 roku. Jak wszędzie w całej Polsce, mieszkańcy gminy zaangażowali się w pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy, ale też niemal od początku wojny w pomoc przekazywaną mieszkańcom Romanowa. W dużym stopniu jest to zasługa burmistrza Barda, pana Krzysztofa Żegańskiego, jak również ofiarności i zaangażowaniu osób indywidualnych.

Tak było również w przypadku organizacji przyjazdu grupy młodzieży z Romanowa, które wymagało zaangażowania i wysiłku po obu stronach granicy. Na szczęście udało się pokonać trudności i w piątek po południu w parku za Nysą nastąpiło pierwsze spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele szkoły (w tym uczniowie, którzy spotykali się z uczniami ukraińskimi ono-line, współpracujący z panią Olgą i innymi dorosłymi z Romanowa nauczyciele oraz pani dyrektor Wioletta Piojda).

Spotkanie, jak i cały pobyt grupy z Romanowa, został zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Bardzie przy współpracy Miasta i Gminy. Na spotkanie przybył również burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz przewodnicząca Rady Miejskiej pani Barbara Strzelec. Bardzo dużą grupę uczestników stanowili uczniowie ukraińscy od kilku miesięcy uczęszczający do naszej szkoły, którzy już świetnie zaadaptowali się do naszego środowiska. Były powitania i podziękowania, była wspólnie śpiewane piosenki i zatańczona "belgijka" i ogólnie atmosfera bardzo miła, widać było, że nasi goście coraz lepiej się u nas czuli.

Na czas pobytu w Bardzie mają zapewnione atrakcje na każdy dzień, w tym duża część zaplanowana jest jako zajęcia i spotkania integracyjne z polską młodzieżą , do których zachęcamy uczniów naszej szkoły. Najbliższa atrakcja to wspólna niedzielna dyskoteka (14.08.2022 r. o godz. 20.00). Zapraszamy i zachęcamy naszych uczniów d wspólnej zabawy i zapoznania się z ofertą na następne dni. Będzie okazja do wspólnej "belgijki", ale przede wszystkim do zabawy w dyskotekowych rytmach, które na pewno po obu stronach granicy są znane i modne.

ZSP im. KEN w Bardzie

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
Ja
czwartek, 01.01.1970 01:00
Zgadzam się
Ja niedziela, 14.08.2022 16:56
Zgadzam się