Śmierć mężczyzny po interwencji policji. Wyniki sekcji zwłok nie dały jednoznacznej odpowiedzi

piątek, 29.7.2022 16:47 89653 99

Świdniccy policjanci z pionu prewencji interweniowali 27 lipca po godzinie 20.30 w jednym z mieszkań w Grodziszczu (gmina Świdnica), gdzie miała miejsce sprzeczka domowa. Ze zgłoszenia wynikało, że nietrzeźwy mężczyzna awanturuje się z żoną w mieszkaniu.

Funkcjonariusze  pojechali na miejsce i potwierdzili zgłoszenie.

Przypomnijmy:

- Brat z bratową mieszkają po sąsiedzku. W środę około godziny 20.00 usłyszałam krzyki, to była dla mnie niecodzienna sytuacja, ponieważ na co dzień nie ma u nas awantur czy interwencji policji - relacjonuje relacjonuje siostra zmarłego mężczyzny. - Postanowiłam wezwać policję, aby przyjechali i sprawdzili, czy coś niedobrego się tam dzieje. Wydawało mi się, że to małżeńska awantura, być może doszło nawet do rękoczynów. Policjanci ze Świdnicy przyjęli moje zgłoszenie, ale po około 5 minutach sytuacja się uspokoiła i nie słyszałam już żadnych odgłosów awantur, a bratowa z bratem normalnie ze sobą rozmawiali i pogodzili się. Zadzwoniłam raz jeszcze na policję, chciałam odwołać tę interwencję, ponieważ uznałam, że nie ma potrzeby, aby fatygować funkcjonariuszy. Oceniłam, że ich przyjazd mógłby jeszcze zaognić sytuację. Dyżurny, który przyjął informację, powiedział, że nie gwarantuje tego, że patrol nie przyjedzie. Radiowozu nadal nie było, więc zadzwoniłam po raz trzeci, z prośbą, aby nikt nie przyjeżdżał. W tym samym momencie przyjechał patrol policji. Wyszłam z domu i wyjaśniłam funkcjonariuszom, że już nie ma potrzeby interweniowania i mogą odjechać. Policjantka poprosiła o dane osoby, do której zostali wezwani. Kiedy podałam dane brata, okazało się, że policjantka i zmarły brat to znajomi. Prosiłam policjantów, aby nie szli do brata. Gdyby sytuacja się powtórzyła, będę ich prosiła o pomoc. Policjantka stwierdziła, że skoro było wezwanie, muszą podjąć interwencję - opowiada kobieta.

  - Po sprzeczce z mężem wyjrzałam przez okno i zobaczyłam radiowóz. Powiedziałam mężowi, że przyjechała policja - mówi nam z kolei żona zmarłego mężczyzny. - Mąż zszedł na parter domu, po czym otworzył drzwi, przywitał się z policjantką, tak jak witają się znajomi, którzy dawno się nie widzieli. Zaprosił funkcjonariuszkę do domu i zaproponował jej kawę. Policjantka weszła do domu i przywitała się z naszym chorym synkiem. Następnie zapytała o powód interwencji. Opowiedziałam, że posprzeczaliśmy się z mężem. Powiedziałam, że byłam zdenerwowana i uderzyłam męża, a on mi oddał. Uderzył mnie, a później poleciało mi kilka kropel krwi z nosa. Po mojej relacji policjantka stwierdziła, że założy naszej rodzinie Niebieską Kartę. Później wyszła po dokumenty do radiowozu. Policjantka zostawiła mnie z mężem i drugim funkcjonariuszem. Gdyby coś się działo, gdyby mąż faktycznie był bardzo agresywny, to policjantka nie zostawiłaby partnera podczas interwencji. Mąż się normalnie zachowywał, poszedł za funkcjonariuszką prosić, aby nie zakładali żadnej karty, a dzisiejsza sytuacja to sprzeczka rodzinna. Funkcjonariusz, który był z nami w pokoju zauważył fakt, że mąż opuścił pomieszczenie, po czym przyspieszonym krokiem zszedł za nim na dół. Nie widziałam, co tam się wydarzyło, słyszałam jedynie odgłosy szamotaniny. Po chwili usłyszałam, że policjantka wróciła do domu. Funkcjonariuszka zaczęła głośno krzyczeć - "Na glebę, na glebę go!".  Nie wiedziałam, co się dzieje, ale bardzo się wystraszyłam.  Następnie poczułam zapach rozpylanego w domu gazu. Mąż zaczął krzyczeć do policjantki - "Proszę, umyj mi twarz, pali mi twarz!". Nie wiem, w jaki sposób i gdzie rozpylili ten gaz. Kiedy wyszłam z pokoju nie słyszałam, aby funkcjonariusze kaszleli, słyszałam jedynie krzyki męża. Byłam w szoku. Nie mogłam zejść, byłam cały czas na górze, przy dziecku. Kiedy zrobiła się cisza, zeszłam na dół i zobaczyłam nieprzytomnego męża leżącego we krwi. Policjanci kazali mi nie schodzić, tylko wyjść, ponieważ trwa resuscytacja krążeniowo-oddechowa, prawdopodobnie wtedy wezwali również pogotowie. Medycy przyjechali po około godzinie. Nie zgadzam się z oświadczeniem świdnickiej policji. Według mnie interwencja była podjęta w sposób nie adekwatny, a policjanci zareagowali zbyt agresywnie do sytuacji. Dzień po śmierci męża na wniosek policji została wykonana mi obdukcja przez lekarza. Doktor nie stwierdził żadnych zadrapań, siniaków czy innych śladów rękoczynów -  mówi pani Joanna.

Policja wydała oświadczenie

- Policjanci zastali pobitą kobietę, która miała widoczne ślady krwi na odzieży, a mężczyzna cały czas zachowywał się agresywnie. Podczas interwencji sprawca przemocy był bardzo pobudzony, nie reagował na polecenia wydawane przez funkcjonariuszy, a rodzina była zastraszona. Policjantka po rozmowie z przebywającą w mieszkaniu kobietą, wspólnie z drugim funkcjonariuszem, podjęli decyzję o izolacji prewencyjnej agresora i wdrożeniu procedury Niebieskiej Karty. 46-latek zachowywał się irracjonalnie, stawiał czynny oraz bierny opór, a także atakował funkcjonariusza, między innymi odpychając go, co doprowadziło do upadku. Policjanci zmuszeni byli użyć zgodnie z prawem środków przymusu bezpośredniego, stosując ich odpowiednią gradację. Najpierw zastosowane zostały chwyty obezwładniające, które okazały się nieskuteczne z uwagi na dużą posturę mężczyzny i ciągły opór. Następnie funkcjonariusz użył pałki służbowej, uderzając w umięśnione części uda, ale też nie doprowadziło do uspokojenia się agresywnego mężczyzny. Funkcjonariusz zastosował następnie ręczny miotacz pieprzu. 46-latek nadal nie stosował się do poleceń, ale po chwili przykląkł i stosując bierny opór stwierdził, że nigdzie nie pójdzie. Mundurowi podjęli próbę założenia kajdanek i gdy założyli je na jedną z rąk, mężczyzna wyraźnie osłabł i nastąpiło jego omdlenie. Chwilę później ustały czynności życiowe i policjanci przystąpili do reanimacji, którą przejęli wezwani na miejsce ratownicy medyczni. Czynności życiowych, jak się okazało - schorowanego mężczyzny, nie udało się przywrócić i niestety zmarł. W związku z tą sytuacją natychmiast powiadomiono miejscową prokuraturę oraz funkcjonariuszy z policyjnych komórek kontrolnych oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji, których czynności wykonywane były z udziałem prokuratora - mówi Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Dotychczasowe ustalenia nie wskazują, aby policjanci przyczynili się swoim działaniem do zgonu mężczyzny, a podejmowane czynności zakwalifikowane zostały, jako zgodne z obowiązującymi przepisami. Policjant interweniujący na miejscu posiada specjalistyczne przeszkolenie z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Czynności w tej sprawie obecnie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świdnicy oraz wewnętrzne komórki kontrolne Policji. Na polecenie Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, w celu pilnego wyjaśnienia przebiegu zdarzenia, wszczęto czynności wyjaśniające w sprawie.

- 46-latek nie reagował na polecenia policjantów i podczas tej interwencji odepchnął jednego z nich. Na miejscu zostały przeprowadzone oględziny, przesłuchano wiele osób. Dzisiaj prokurator wszczął śledztwo, które prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Będziemy badać, czy podczas tej interwencji nie doszło do przekroczenia przez funkcjonariuszy uprawnień.  – informuje prokurator Marek Rusin.

W poniedziałek, 1 sierpnia w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu przeprowadzono sekcję zwłok, jednak nie dały one jednoznacznej odpowiedzi, co było przyczyną zgonu mężczyzny. Biegli nie byli w stanie wydać opinii co do przyczyny śmierci 46- letniego mężczyzny. Pobrano do badań materiał biologiczny: wycinki do badań histopatologicznych oraz krew do badań toksykologicznych. Pełna opinia dotycząca przyczyny zgonu mężczyzny będzie wydana, wtedy gdy będą znane wyniki tych badań oraz przeanalizowane zostaną akta sprawy. Trwa opracowywanie wniosku do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy o wyznaczenie prowadzenia sprawy dotyczącej tego postępowa innej jednostki prokuratury, po to, aby uniknąć zarzutu stronności tutejszej prokuratury.

 

Przeczytaj komentarze (99)

Komentarze (99)

Adaś sobota, 30.07.2022 16:05
Wyrazy współczucia dla funkcjonariuszy policji. Wykonując uczciwie swoją pracę narażają...
Znowu sobota, 30.07.2022 17:27
Nie broń kolegów. Gdyby nie przyjechali człowiek by żył, a...
Ksiądz poniedziałek, 08.08.2022 16:51
Może by żył mąż ale może by żona i dziecko...
sobota, 30.07.2022 18:14
prawda
Piotr sobota, 30.07.2022 18:50
Gdyby nie przyjechali to może ofiara byłaby żona tego Pana....
Znowu sobota, 30.07.2022 23:25
Slowo "może" jest tutaj kluczowe. Na pewno to mamy...
niedziela, 31.07.2022 10:14
Bydlaka nie człowieka
abc niedziela, 31.07.2022 14:19
Znales ..as tego czlowieka?? ze tak podle go wyzywasz kazdy...
niedziela, 31.07.2022 15:57
Znałem go i wiem co piszę i nic go nie
Kobieta sama przyznała ze udezyl poniedziałek, 01.08.2022 09:31
Kobitka sama sie
abc niedziela, 31.07.2022 14:13
kto wg.ciebie jest ofiara?? kazde zycie jest wazne nie ma...
niedziela, 31.07.2022 10:11
Widzę że jesteś jak ten aniołek tj. Mąż tej poszkodowanej...
Hb niedziela, 31.07.2022 12:56
To ty nie broń kolegów. Kolegów od flaszki
niedziela, 31.07.2022 13:59
Sam jesteś jak flaszka... I To pusta
niedziela, 31.07.2022 13:35
Gdyby babcia miała wąsy...
Dziadek poniedziałek, 01.08.2022 08:58
Skąd wiesz? On by żył, ale ona być może by...
Anin sobota, 30.07.2022 17:56
Zgadzam się z Tobą w 100 procetach
ABC niedziela, 31.07.2022 14:36
Adas gdzie ty wycztales ze chlop pil?? czy dlatego ze...
Nowy niedziela, 31.07.2022 17:49
Oj ktoś tutaj ma wyrzuty... To nie był pierwszy raz...
poniedziałek, 01.08.2022 11:24
Bardzo trafna dedukcja. Brawo
cypisek poniedziałek, 01.08.2022 09:01
No tu żeś wydedukował. Sranie w banie.
niedziela, 31.07.2022 17:54
Mądry z Ciebie Adasiu człowiek i tak trzymaj
Jarek poniedziałek, 01.08.2022 18:06
Strzeż nas Panie przed taką policją
poniedziałek, 01.08.2022 22:01
Fajnie by było żebyś Jarku potrzebował pomocy i żeby tej...
Koper... poniedziałek, 08.08.2022 00:09
Nawet nie wiesz co piszesz... Przerobiłam taką sytuację. Była- zamiast...
poniedziałek, 08.08.2022 09:28
Ale bełkot. O co chodzi w tym wpisie, proszę nie...
Lewa poniedziałek, 01.08.2022 18:12
A skąd siostra wie że brat z bratowa ," rozmawiali...
... poniedziałek, 08.08.2022 00:02
Racja. Bez powodu siostrzyczka na brata policji nie wzywała a...
Obiektywy wtorek, 02.08.2022 07:12
Oj naród w Polsce to my mamy strasznie głupi. Jak...
Kamila Świdnica środa, 03.08.2022 01:01
Masz rację, naród b. Glupi jak można na pis głosować. A...
środa, 03.08.2022 15:41
Kamila tylko dureń kogoś obraża za preferencje polityczne lub inne...
wtorek, 02.08.2022 09:00
Obiektywny dobrze mówisz
Suzi niedziela, 31.07.2022 21:40
Który normalny mężczyzna podnosi rękę na kobietę nawet jeśli go...
wtorek, 02.08.2022 15:08
Nie możesz tłumaczyć żadnej przemocy. Nie ma że go uderzyła...
J 23 poniedziałek, 01.08.2022 22:05
Następnym razem żona była by martwa i było by ok...
Sdd poniedziałek, 01.08.2022 15:11
Współczuję Policjantom . Raczej nikt nie jedzie na interwencję z...
Yykwa poniedziałek, 01.08.2022 15:21
Dokładnie tak, to nie był pierwszy raz. Na szczęście ostatni
Jarek poniedziałek, 01.08.2022 18:04
Współczuję policjantom? Ty tak na serio?
Anka poniedziałek, 01.08.2022 12:25
Fakt ,że często policja nadużywa siły , a zwłaszcza policjantki...
Pan Wielkiego Formatu poniedziałek, 01.08.2022 08:24
Jakby mi coś wmawiali i zaatakowali mnie to po prostu...
gosc niedziela, 31.07.2022 16:35
Dawniej z awantury domowej pijaczek ladowal do wytrzezwienia teraz z...
Vg niedziela, 31.07.2022 12:55
Taki schorowany a pił. To już wiadomo od czego schorowany.
ABC niedziela, 31.07.2022 14:27
Gdzie ty wyczytalas ze byl piany czy tez nalogowo pil??...
Xxx piątek, 29.07.2022 23:57
Dziwne że siostra nie poszła zobaczyć co się dzieje.od razu...
sobota, 30.07.2022 09:00
Taka z niej siostra a teraz liczy że kasę za...
Kamila Świdnica poniedziałek, 01.08.2022 22:49
Dokładnie, zastanawiałam się jak to ująć.
Pak piątek, 29.07.2022 10:55
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.
Siara piątek, 29.07.2022 21:46
Przecież policja była tam też tydzień temu :D Coś się bratowej
Ania niedziela, 31.07.2022 21:32
Policja po pierwszej interwencji nie zakłada niebieskiej karty ludzie musiała...
Marek poniedziałek, 01.08.2022 01:30
Coś mnie się wydaje że słabo zna pani życie jeżeli...
sobota, 30.07.2022 14:19
Kamerki na interwencji były włączone?
Xxx sobota, 30.07.2022 15:13
Kamerki w PL są nie obowiązkowe baranie. Chcesz szpanować znajomością...
A niedziela, 31.07.2022 13:49
Jeżeli był agresywny powinni mieć włączone!!!!
niedziela, 31.07.2022 20:28
A no powinny
sobota, 30.07.2022 16:05
Moim zdaniem jeżeli agresor nie wykonuje poleceń mundurowego powinien kamere...
Know sobota, 30.07.2022 00:15
Milicjant dostanie premie a może awans. Tylko tyle potrafią.
Prrrrr niedziela, 31.07.2022 18:36
Szkoda czasu na takich gląbów jak ty
niedziela, 31.07.2022 20:18
Masz rację że to głąb i to do kwadratu
sobota, 30.07.2022 09:14
ty nie pisałbyś takich bredni gdybyś dostał trochę rozumu
13 sobota, 30.07.2022 08:29
skoro macie problem to po co wzywacie policję. pismackie bicie
sobota, 30.07.2022 08:47
Kolejny człowiek nie zyje.
sobota, 30.07.2022 09:27
To nie człowiek
ABC niedziela, 31.07.2022 15:14
Nie wiem kim jestes ale pewnie nie czlowiekiem...
niedziela, 31.07.2022 15:54
Ale nie matołem jak ty
sobota, 30.07.2022 13:14
zabili mi męża?Kobieto oni Ci życie uratowali ,inaczej on mógł...
ABC niedziela, 31.07.2022 14:44
sobie winien mowisz a co takiego zrobil zeby zona...
Sw sobota, 30.07.2022 21:39
To jak taka porządna spokojna rodzinka nigdy nie słyszeli kłótni...
Fd niedziela, 31.07.2022 12:57
Dokładnie, po policję dzwoni się w ostateczności
sobota, 30.07.2022 22:01
Dokładnie. Też tak uważam. Myślę że cała rodzina była zastraszona...
adrenalina niedziela, 31.07.2022 09:39
będzie jej czegoś brakowało
Def niedziela, 31.07.2022 07:29
Jesteś bohaterką wszystkich feministek.
sobota, 30.07.2022 15:47
Ostatnio w tej wsi zrobili festyn rodzinny. Tragedia.Pijaństwo straszne. Małe...
Nowy sobota, 30.07.2022 19:55
To ruszięi i zobacz co się dzieje na innych festynach...
Aninimus sobota, 30.07.2022 17:33
Nieważne jak było, ŻADNA interwencja policji nie powinna kończyć...
Si sobota, 30.07.2022 13:02
W każdym związku zdarzają się sprzeczki ale nikt normalny nie...
sobota, 30.07.2022 11:22
kolejny młody zabity .kondolencje dla rodziny .
sobota, 30.07.2022 13:58
Dodaj damski bokser
Kurator sobota, 30.07.2022 09:55
Należy się przyglądnąć w jakich warunkach wychowywało się dziecko w...
piątek, 29.07.2022 22:48
Chyba bratowa ma luki w pamięci, skoro już wcześniej...
Anna sobota, 30.07.2022 10:01
Ciężkim kawałkiem chleba jest praca przy takich interwencjach! Gdyby policjanci...
Katolik sobota, 30.07.2022 10:08
każdy ma prawo żyć
sobota, 30.07.2022 10:15
Tak, ale każdy musi szanować swoją rodzinę i innych ludzi...
sobota, 30.07.2022 09:18
Tylko szkoda że przez takiego człowieka cierpią Bogu Ducha winni...
piątek, 29.07.2022 23:10
Dla zwykłego człowieka jak czyta te wszystkie komentarze to wnioskuje,...
sobota, 30.07.2022 09:05
Masz rację dziwna kobieta chyba ciężko jej dogodzić ale z...
Dandys piątek, 29.07.2022 23:56
A może nagle się okazuje, że bez tego złego męża...
Anin piątek, 29.07.2022 23:57
Alkohol go zabił, każdy pijak tak kończy, a żona będzie...
A piątek, 29.07.2022 18:45
Damski bokser
To tylko człowiek piątek, 29.07.2022 18:37
Najszczersze kondolencje dla rodziny.
piątek, 29.07.2022 18:11
Kobieto może podziękuj policjantom bo być może Ci życie uratowali...
Jkpl piątek, 29.07.2022 07:00
No dobrze jednego patusa mniej
Kuki piątek, 29.07.2022 07:05
Nie umiał żyć jak trzeba to dobrze . Przynajmniej krzywdy...
piątek, 29.07.2022 17:23
Jak to było? Łobuz kocha najmocniej?
Zero agresji piątek, 29.07.2022 17:16
Damski bokser już sobie wyobrażam co tam musiało się dziać,...
Maku piątek, 29.07.2022 17:11
Lał mnie, ale był dobry bo to z miłości było. Jak...
Gaga piątek, 29.07.2022 09:27
Naćpał się napił i umarł .proste .szkoda ale Sam wybrał...
Ola czwartek, 28.07.2022 22:50
Nadtępny niech nie skacze
Jarek czwartek, 28.07.2022 19:11
Chyba nie szkoda zbytnio gnoja agresora kobiety i dzieci. Policjanci...
jacek czwartek, 28.07.2022 12:52
jednak Bozia istnieje