Nie tylko „Cały ten czas”. Książki od nastolatków dla nastolatków

piątek, 25.2.2022 09:56 1680

Kto napisze dobrą powieść młodzieżową, jak nie nastolatka? Literatura kierowana do młodych odbiorców powinna być lekka i przystępna. Nic więc dziwnego, że nastolatkowie często sięgają po książki autorstwa swoich rówieśników – przykładowo „Cały ten czas” Hani Czaban. Przyjrzyjmy się bliżej debiutowi młodej pisarki i sprawdźmy, jakie inne książki pisane przez nastolatków są godne uwagi.

„Cały ten czas” Hani Czaban – dlaczego warto dać szansę tej książce?

„Cały ten czas” ukazał się 12 stycznia 2022 roku. Zaledwie miesiąc wystarczył, aby książka doczekała się wielu fanów oraz sporej liczby pozytywnych recenzji.

Co wyróżnia „Cały ten czas”? Intryguje już sama postać autorki

Hania Czaban to na pozór zwykła siedemnastolatka z Lublina. Na głowie ma maturę i masę innych typowo nastolatkowych spraw. Tylko najbliżsi wiedzieli, że dziewczyna od lat pisze opowiadania i powieści – głównie do szuflady, chociaż kilka utworów ukazało się w Internecie.

Fascynacja literaturą fantasy zaczęła się u Hani od lektury książki „Lew, czarownica i stara szafa”. Powieść wywarła na niej olbrzymie wrażenie i uświadomiła dziewczynie, że słowa mają moc przenoszenia myśli do innych światów. Z czasem pojawiła się potrzeba, aby taki świat stworzyć samodzielnie.

Jak powstał „Cały ten czas” i co ma z tym wspólnego pandemia?

Trudno pogodzić chodzenie do szkoły, naukę i pisanie. W międzyczasie przydarzyła się jednak pandemia i nauka zdalna. Okres, który wielu uczniów wolałoby wymazać z pamięci, w przypadku Hani okazał się czynnikiem pobudzającym kreatywność.

To właśnie pandemii zawdzięczamy wątek podróży w „Cały ten czas”. O ile przebywanie w czterech ścianach sprzyjało pisaniu książki, izolacja domowa z czasem stała się uciążliwą rutyną. W tym trudnym czasie Hania Czaban marzyła o oderwaniu się od szarej rzeczywistości, a że podróż nie wchodziła w grę, autorka postanowiła sama sobie taką podróż napisać.

O czym właściwie jest „Cały ten czas”?

„Cały ten czas” to książka osadzona w klimacie postapo. Przenosi do świata, w którym od ponad piętnastu lat trwa ten sam dzień. Każdego wieczoru podczas gwałtownej burzy czas cofa się o dobę, a większość ludzi nie pamięta już życia sprzed czasowej anomalii.

W podróży po Przedczasie towarzyszy czytelnikowi dwójka nastolatków, którzy porzucają swój dom i rzucają się w wir przygody. Motywuje ich ciekawość – ona chce dowiedzieć się, jaki los spotkał jej rodziców, on pragnie poznać przyczynę zapętlania czasu. Obie zagadki rozwiązują się dopiero na ostatnich stronach powieści, do których goni się w prawdziwie szalonym tempie. Wszystko przez ogrom wydarzeń, dzięki którym trudno oderwać się od tej książki.

cay_ten_czas_ksiazki_od_nastolatkow_2„Cały ten czas” dostępny jest wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych, w tym na smyk.com. Daj się porwać przygodzie i jeszcze dziś zamów książkę w promocyjnej cenie.

Książki od nastolatków dla nastolatków – co jeszcze warto przeczytać?

Nie tylko Hania Czaban odważyła się wydać książkę przed dwudziestką. Oto 3 inne powieści autorstwa nastolatków, które również zasługują na uwagę.

„Eragon” Christophera Paolini

„Eragon”, pierwsza część cyklu „Dziedzictwo” to świetna pozycja literacka dla młodzieży autorstwa Christophera Paolini, który pracę nad dziełem rozpoczął mając zaledwie 15 lat. Paolini wprowadza czytelnika w fantastyczny świat pełen niebezpieczeństw. Życie tytułowego Eragona zmienia się, gdy na jego drodze pojawia się smoczyca Saphira. Bohater wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

„Władca Piasków” Elizy Drogosz

Czy to możliwe, że egipscy bogowie powrócili do świata żywych? W świecie fantasy jak najbardziej! „Władca Piasków” to pierwsza część sagi „Księgi Ankh”, której główną bohaterką jest nastoletnia Sonia. Wszystko zaczyna się od tego, że dziewczyna przyjeżdża na obóz młodzieżowy do Egiptu. Od samego początku dzieją się tam dziwne rzeczy. Jakie? Tego już nie zdradzimy, ale możecie być pewni, że maczają w nich palce pradawne bóstwa.

„Jedna na milion” Aleksandry Bugno

Kolejną propozycją od nastolatki dla nastolatków jest powieść Aleksandry Bugno „Jedna na milion”, którą autorka stworzyła w wieku 16 lat! Książka opowiada o nastolatce, która musi stawić czoła wielu problemom, by spełnić swoje marzenia – z pozoru banał. Nic bardziej mylnego! Wyjątkowy klimat i wiele ciekawych wątków powieść zawdzięcza osadzeniu w koreańskim klimacie!

***

Wszystkie opisane wyżej powieści również dostępne są w ofercie SMYKA. Szukajcie ich na stronie i w salonach stacjonarnych SMYK w całej Polsce.