komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

wtorek, 11 grudnia 2018

Damazego, Waldemara

[FOTO, WIDEO] Gala Techniki Rolniczej za nami

niedziela, 9.9.2018 16:26 , komentarze: 0 , odsłony: 1935
kategorie artykułu:

Już po raz ósmy w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odbyła się Gala Parowozów. W tym roku już po raz drugi imprezie towarzyszyła jej młodsza "siostra", czyli Gala Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. 

CZYTAJ: [FOTO, WIDEO] Para buch, pociąg w ruch!

Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo.

I tę historię właśnie chcielibyśmy opowiedzieć. Całodziennym prezentacjom towarzyszyły przejazdy zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia. Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność mogła podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, walców parowych, lokomobil oraz samochodów użytkowych zaprezentowanych z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego - mówi dyrektor muzeum, Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Folwark w Piotrowicach powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi  von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).

Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie zorganizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 10.12.2018 08:22
poniedziałek, 10.12.2018 14:34
2
poniedziałek, 10.12.2018 09:25
niedziela, 9.12.2018 16:27
sobota, 8.12.2018 18:55
4
czwartek, 6.12.2018 09:15
34
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Sk?ad opa?u Agro
Sk?ad opa?u Agro
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI ?widnica
TAXI ?widnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Auto Max
Auto Max
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra