komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 16 listopada 2018

Gertrudy, Edmunda

[FOTO, WIDEO] Para buch, pociąg w ruch!

niedziela, 9.9.2018 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 2291
kategorie artykułu:

Co roku w połowie września do Jaworzyny Śląskiej przybywają turyści niemal z całej Polski. VIII zlot zabytkowych lokomotyw parowych "Gala Parowozów" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa rozpoczął się w sobotę, 8 września.

Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo. 

Gala Pary jest imprezą bezprecedensową – jest to jedynie miejsce w Polsce gdzie jednocześnie można zapoznać się z dawną – i przede wszystkim sprawną – techniką użytkową. Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej jest areną, na której – tradycyjnie już – prezentowane są zabytkowe, czynne lokomotywy parowe. Całodziennym prezentacjom towarzyszą zabytkowe składy, które jeżdżą do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia.

Tymczasem na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność ma okazję podziwiać zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze, walce parowe, lokomobile oraz samochody użytkowe zaprezentowane z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego.

Sobotni wieczór zakończył się wyjątkowym koncertem lokomotyw w połączeniu z niezwykłymi głosami członków zespołu Me, Myself and I oraz występem grupy Senegal Senegal – premiera kompozycji “Zderzenie Światów”, skomponowanej specjalnie na Galę Parowozów 2018. 

Całość możecie Państwo obejrzeć w naszym materiale wideo:

 

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 3 godz temu
środa, 14.11.2018 11:56
13
wtorek, 13.11.2018 17:53
4
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro