komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

wtorek, 18 września 2018

Irmy, Stanislawa

[FOTO] Przeładowany "dostawczak"

środa, 11.7.2018 14:35 , komentarze: 8 , odsłony: 6747
kategorie artykułu:

11 lipca br. w godzinach porannych w Pszennie inspektor kłodzkiego oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd przewożący elementy betonowe. Po przeprowadzeniu pomiaru masy rzeczywistej pojazdu okazało się, że pojazd waży 8820 kg. Dopuszczalna masa całkowita samochodu wynosiła 3500 kg, co przy masie własnej określonej na 3100 kg pozwalało przewozić ładunek w masie 400 kg. Zamiast tego na pojeździe znajdował się ładunek o masie 5720 kg a zatem nastąpiło przekroczenie ładowności auta o ponad 1400%.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami ukarano kierującego mandatem karnym oraz nakazano doprowadzenie pojazdu do stanu normatywnego.  

Przekroczenie dopuszczalnej ładowności oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest także objawem nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Z praktyki Inspekcji Transportu Drogowego wynika, iż określona w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna masa całkowita pojazdu jest częstokroć przekraczana, niejednokrotnie w sposób rażący. Wynika to z faktu, iż podmioty wykonujące przewóz drogowy chcą przewieźć jak największe ilości ładunku wyłączając się jednocześnie ze stosowania przepisów m. in. o użytkowaniu urządzeń rejestrujących (tachografów), czasu pracy kierowców, uiszczania elektronicznej opłaty drogowej oraz obowiązku posiadania licencji czy też kierowania kierowców na badania lekarskie, psychologiczne oraz szkolenia. Właśnie takie działania stanowią nieuczciwą konkurencję wobec przewoźników wykonujących przewozy drogowe pojazdami lub zespołami pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500kg albowiem ci ostatni ponoszą znaczne koszty prowadzonej przez siebie działalności, chcąc sprostać wymaganiom nałożonym przez obowiązujące w tym zakresie regulacje.

Ujawniony przypadek jest już kolejnym stwierdzonym w tym roku przez inspektorów dolnośląskiej ITD użytkowaniem pojazdu w sposób daleki od pożądanych norm.

 

Wasze komentarze

Potrzeba więcej podobnych akcji.
środa, 11.07.2018 20:48 autor:
poniedziałek, 17.9.2018 11:20
piątek, 14.9.2018 08:47
5
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Auto Max
Auto Max
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pracuj z GoWork
Pracuj z GoWork
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC