Kobiety oceniły porodówki na Dolnym Śląsku. Jak wypadły szpitale z terenu powiatu kłodzkiego?
Kobiety w całej Polsce oceniały porodówki i dzieliły się doświadczeniami dotyczącymi przebywania w oddziałach położniczych. Na podstawie ankiet przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku powstał ranking oddziałów położniczych w poszczególnych województwach.
Fundacja Rodzić po Ludzku od ponad 20 lat monitoruje placówki położnicze sprawdzając jak respektowane są prawa kobiet w opiece okołoporodowej. Celem rankingu jest dostarczanie informacji na temat jakości świadczonych usług przez szpitale, wskazanie obszarów do poprawy i wprowadzania zmian.
W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane aktualizowane są co 24 godziny. Do prezentacji wyników używane są odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankiety on-line, dostępne na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankieta jest w pełni anonimowa.
Ranking obejmuje odpowiedzi kobiet z następujących obszarów:
- Doświadczenia badanych związane z pobytem w szpitalu;
- Relacja personel medyczny – kobieta;
- Respektowanie planu porodu;
- Ocena warunków sal porodowych i oddziałów położniczych;
- Ogólna ocena opieki czynniki wpływające na zadowolenie z opieki w szpitalu.
Na podstawie wypełnionych ankiet powstał ranking szpitali położniczych w województwie dolnośląskim, w którym szpital w Kłodzku zajął czwarte miejsce (66/100). Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju uplasowało się natomiast na 10 pozycji (62/100).
Z okolicznych placówek szpital w Strzelinie zajął drugie miejsce (76/100) na Dolnym Śląsku, w Dzierżoniowie trzecie miejsce (71/100), a świdnicki Latawiec miejsce 16 (58/100). Ząbkowicki szpital św. Antoniego (EMC Instytut Medyczny S.A.) nie został uwzględniony w rankingu, z powodu zbyt małej liczby wypełnionych ankiet. Na temat szpitala w Ząbkowicach wypowiedziało się tylko 21 pacjentek.
Dane statystyczne za poprzedni rok:
Liczba porodów 1184.
Odsetek cesarskich cięć 46%
Odsetek nacięć krocza 47%
fot. pixabay
Przeczytaj komentarze (42)
Komentarze (42)