Nagrody Roku Gminy Kłodzko, czyli w gościach u „Kum” z Krosnowic. – Im to się należało – powiedział wójt o laureatach [FOTO]

sobota, 25.5.2024 09:06 2978 0

To już była 21. edycja Nagród Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus”, czyli – bardziej swojsko – jaskier pędzelkowaty, roślina, która cieszy oko na Białej Lądeckiej. W piątek, 24 maja, w Krosnowicach, wyróżniono mieszkańców i firmy, którzy i które w szczególny sposób angażują się w życie lokalnej społeczności. – Im to się należało – podsumował krótko wójt Zbigniew Tur.

Jaskry przyznawane są od 2001 roku, z przerwą spowodowaną pandemią. To nagroda przyznawana przez kapitułę – mieszkańców gminy – w siedmiu kategoriach. Zanim przedstawimy wszystkich wyróżnionych, nie możemy sobie odmówić przyjemności, żeby wspomnieć od razu o Jaskrze Specjalnym dla pani Haliny Puk, szefowej Koła Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach i zespołu śpiewaczego „Kumy”. To ona wraz ze swoimi koleżankami ugościła nas w sali „Podhalanka”, a kucharki to przednie.

W tym roku Jaskry otrzymali, choć – o czym wspomniał przewodniczący rady gminy, Ryszard Jastrzębski – kapituła miała problem, problem bogactwa kandydatów:

• kategoria „Inicjatywa / Projekt / Produkt roku”
– Forum Kobiet, którego inicjatorką jest Elżbieta Ulatowska, przewodnicząca Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Promuje ono panie aktywne społecznie i zawodowo, tam „kobiety prezentują się dla kobiet”. Naszą relację z ostatniej takiej imprezy przeczytacie TUTAJ.

W kategorii tej nominowani też byli: • Wędkarski Dzień Dziecka w Szalejowie Dolnym, którego pomysłodawcą jest Janusz Nieckarz z Polskiego Związku Wędkarskiego oraz • Lawendowy Ogród w Kamieńcu, czyli „rodzinny pomysł zrodzony z miłości do kwiatów” Ewy i Eweliny Kieraś.

• kategoria „Przedsiębiorcą roku”
Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Bystrzycy Kłodzkiej, która działa od 1966 roku i trudno sobie wyobrazić inwestycję w Gminie Kłodzko, w której by nie uczestniczyła. Teraz buduje przedszkole w Krosnowicach. Nagrodę odebrała Danuta Izbińska.

W kategorii tej nominowani też byli: • Maciej Bernagiewicz i firma „Berna-Bram” z Szalejowa Górnego, m.in. za to, że „słucha klienta” i potrafi, ale też  mu doradzić, • Elżbieta Żółty-Bilaszewska i Sala Zabaw „Jaś”, znana wszystkim królowa dmuchańców, • Adam Momot i Winnica Momot powstała „z pasji do grona” i Józef Piesiak, właściciel gospodarstwa rolnego w Krosnowicach, producent wyśmienitych kiszonek.

• kategoria „Sponsor roku”
Zdzisław  Maślanka, który pracuje szklarskiej firmie „Koglass” ze Ścinawicy, która produkuje szkło kryształowe, a wspiera m.in. dożynki parafialne w Wojborzu czy piknik miodowy w Żelaźnie.

W kategorii tej nominowani też byli: • firma Kayser Automotive Systems Kłodzko sp. z o.o., która zatrudnia 730 osób i wspiera liczne imprezy oraz • Rapmet sp. z o.o. – firma rodzinna, która wspiera m.in. Towarzystwo Miłośników Krosnowic.

• kategoria „Najlepsza działalność edukacyjna, kulturalna, NGO”
– dwie równorzędne pierwsze nagrody: • Joanna Wolańska, nauczycielka języka niemieckiego w szkole w Jaszkowej Dolnej, m.in. za projekt  „Ogród zmysłów” i... zaraźliwy optymizm oraz • Janusz Zajdel, opiekun dziecięcej drużyny pożarniczej w Wojciechowicach, której pokazy pierwszej pomocy zadziwiają nawet doświadczonych widzów [ostatnio opisaliśmy je TUTAJ].

W kategorii tej nominowani też byli: • Anna Nowak, instruktorka tańca nowoczesnego, którego z pasją prowadzi niezwykłą szkołę – „Laboratorium  tańca” [jej młodziutkie adeptki były na sali] i • Tomasz Szpulak, nauczyciel z Ołdrzychowic Kłodzkich i prezes Fundacji „Nasze lepsze jutro”, która działa w gminie od 10 lat i promuje społeczeństwo obywatelskie.

• kategoria „Społecznik / Wolontariusz roku”
Józef Pilny, emerytowany nauczyciel przez lata aktywnie działający wśród młodzieży, który nadal angażuje się w promowanie sportu w Ołdrzychowicach Kłodzkich [a my dodajmy, że nie tak dawno świętował 50-lecie małżeństwa z panią Marią – więcej TUTAJ].

W kategorii tej nominowani też byli: • Zdzisław Moskaluk, który razem żoną Danutą prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Krosnowicach, a znajduje czas, by włączać się w organizację imprez w Krosnowicach, • Agnieszka Jarosz, działaczka społeczna z Ołdrzychowic Kłodzkich, m.in. szefowa gminnego sztabu WOŚP oraz • Mariusz Jastrzębski, trener UKS Akademia Piłkarska Śląska, na którego rozwój pozyskał w minionym roku ponad 110 tys. złotych!

• kategoria „Osobowość roku”
– ks. Adam Łyczkowski, od ponad 16 lat proboszcz z Krosnowic, który w 2023 roku obchodził 25-lecie kapłaństwa. To dzięki jego zaangażowaniu i umiejętnej współpracy z lokalną wspólnotą, wspaniały kościół pw. św. Jakuba Apostoła jest chlubą ziemi kłodzkiej.

• kategoria „Złoty Jaskier za promocję”
Jonasz Lewandowski, lekkoatleta z Ołdrzychowic Kłodzkich od dziecka związany z klubem „Ziemia Kłodzka”. Nie ma dyscypliny, której by nie uprawiał i odnosił sukcesów! Zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski U18 w trójskoku.

W kategorii tej nominowani też byli: • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym za liczne sukcesy swoich uczniów nawet na szczeblu wojewódzkim oraz • Marcin Łuszczyński, który sporty walki trenuje od dziecka, a nazajutrz po uroczystościach w Krosnowicach miał udać się na mistrzostwa świata w brazylijskim jiu jitsu...

Kapituła przyznała też sześć Jaskrów Specjalnych: byłym radnym Wandzie Piotrowskiej, Halinie Witos i Marku Trypce oraz Tadeuszowi Olejnikowi, komendantowi OSP w Ołdrzychowicach Kłodzkich, wspomnianej już na początku Halinie Puk za to min. jak genialnie gotuje i Katarzynie Mące-Żelazko, prowadzącej Kłodzki Chór Concerto Glacensis.

Pani Katarzyna Mąka-Żelazko w finale spotkania w Krosnowicach została też specjalnie wyróżniona: poseł Marek Chmielewski, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczył jej odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. My przytoczymy zdanie uzasadnienia nagrody Jaskra: „Wychowała całe pokolenia artystów (...), a także setki ludzi, którzy pokochali muzykę chóralną”.

Na koniec interesujące, kto z „politycznych” gości przybył na uroczystość Gminy Kłodzko. Byli to poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Chmielewski, starosta kłodzka Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, członkini Zarządu Powiatu Kłodzkiego Ewelina Ptak [tym razem po stronie gości!], wójt Stoszowic Katarzyna Ruszkowska, burmistrzowie Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin oraz Szczytnej Krzysztof Żak.

I jeszcze dwa zdania nagrodzonych. – Kobiety w tym powiecie są górą! – powiedziała Elżbieta Ulatowska. A ks. Adam Łyczkowskipodkreślił, że nie byłoby wyróżnienia dla niego, gdyby nie zaangażowanie ludzi z lokalnej społeczności. My dodajmy, że ci się chętnie angażują na rzecz innych, jeśli mają dobrych liderów. A Nagrody Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” są właśnie dla takich osób. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)