Dzień Strażaka Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich. To te trzy pannice były jego bohaterkami [FOTO]

sobota, 11.5.2024 13:18 2655 1

„Dla Was idziemy w ogień” – przeczytaliśmy na jednym z wozów podczas obchodów Dnia Strażaka Gminy Kłodzko. W Ołdrzychowicach Kłodzkich byliśmy pod wrażeniem pokazu pierwszej pomocy w wykonaniu młodziutkich adeptek z OSP Wojciechowice. Zawładnęły naszym sercem, a podziwiamy ich przełożonych.

Trzy dziewczęta, wsparte na pokazie przez kolegę, są jeszcze w „zerówce”. Zimną krwią i umiejętnościami mogłyby jednak zawstydzić wielu dorosłych. Kto z nas potrafi obsłużyć defibrylator? One robią to perfekcyjnie. Zamiast wpaść w panikę, słuchają po prostu instrukcji. I krok po kroku… ratują życie!

To był tylko pokaz, ale tego właśnie uczą Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. I za to m.in. dziękował strażakom wójt Zbigniew Tur. – Serce rośnie, gdy widzę, że poświęcacie swój wolny czas, by szkolić młodzież – mówił wójt. A wicemarszałek Sejmu, Monika Wielichowska, z podziwem oglądała wyczyny kilkulatek.

Ale po kolei… Obchody Dnia Strażaka w Gminie Kłodzko rozpoczęła 11 maja msza w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich. – Wasza służba wymaga odwagi i hartu ducha, nieupadania pod ciężarem nieszczęścia – powiedział na jej koniec proboszcz, ks. Stefan Łobodziński.

Spod kościoła na boisko strażacy przeszli paradą, a za nimi przejechały wozy bojowe [zobaczcie FILM powyżej i zdjęcia w naszej galerii]. W pierwszym rzędzie ramię w ramię szli wójt i kapelan gminnej OSP, ks. Bartłomiej Łuczak, proboszcz z Żelazna. Po drodze dołączyła do nich wicemarszałek Wielichowska.

Ależ to był hałas! Na miejscu wszystko jednak odbyło się według strażackiego ceremoniału. Meldunek złożony wójtowi, jego przegląd oddziałow, ukłon przed sztandarem, odśpiewanie hymnów: państwowego i strażackiego, wciągnięcie flagi na maszt. Ochotnicze Straże Pożarne potrafią się bawić, ale gdy jest czas po temu.

Wójt Tur chwalił swoje OSP, że 30 proc. akcji ochotników z powiatu kłodzkiego jest ich udziałem, a siebie, że w tym roku przeznaczy na strażaków 900 tys.złotych [300 tys. na inwestycje]. Janusz Marnik z zarządu powiatowego OSP przyznał, że „Gmina Kłodzko zawsze była potęgą”. – Jestem dumny, że mogę być z Wami – dodał.

Wicemarszałek Wielichowska zwróciła uwagę, że co prawda Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada 4 maja, ale… – Wy, jako jedna z nielicznych formacji, możecie świętować cały czas! – mówiła z uznaniem. Warto dodać, że nie startuje ona w najbliższym czasie w wyborach, a – jak zawsze – bywa na strażackich imprezach.

To chyba nie lada wyróżnienie otrzymać z rąk wójta, ale i wicemarszałek Sejmu, dowód uznania dla swojej aktywności… Tak było w Ołdrzychowicach Kłodzkich, a wśród nagrodzonych były też kobiety. Zresztą, zobaczcie na nasze zdjęcia. Ile w MDP jest dziewcząt. Tylko dmuchaniec na festynie nadal nazywał się „Fireman Sam”.

Tydzień temu marszałek Sejmu podczas krajowych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie mówił, że nikt nie zna chłopca, który chciałby być politykiem, za to niemal każdy chce być strażakiem. W Ołdrzychowicach Kłodzkich nikomu nie przeszkadzał „pogłos”, ale widać było, że dziewczynki chcą być strażaczkami.

Już dorównują chłopakom, co było widać w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Może też wezmą się za politykę. W Ołdrzychowicach miały dobre przykłady. Nie tylko wicemarszałek Sejmu, ale i Ewelinę Ptak, która kilka dni temu weszła do Zarządu Powiatu Kłodzkiego i Urszulę Panterałkę, zastępcę wójta Gminy Kłodzko. [kot]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

MK sobota, 11.05.2024 20:47
Respirator? Może defibrylator?