Gmina Polanica-Zdrój w Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego

środa, 21.4.2021 10:18 1334 2

Gmina Polanica-Zdrój przystąpiła do Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Inicjatorem programu jest wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, a porozumienie w tej sprawie w ubiegłym tygodniu podpisali burmistrz Polanicy-Zdroju, Mateusz Jellin oraz wicemarszałek, Grzegorz Macko.

- Dzięki temu programowi, mieszkańcy gminy będą mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych w zakresie jelita grubego. Przystąpienie do programu pozwala na dostęp do darmowych testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie Dolnośląskim Centrum Onkologii - informuje burmistrz Polanicy-Zdroju. 

Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:
•  osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego
• osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Osoby chcące wziąć udział w Programie, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, mogą pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt, który realizujemy wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Celem projektu jest wykrywanie zmian w obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do Koalicji przystępują kolejne samorządy lokalne. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie - mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

zainteresowany środa, 21.04.2021 11:20
Szkoda , że brak informacji skąd pobrać ankietę i gdzie...
zdziwiony środa, 21.04.2021 11:59
Wg tego co jest tu napisane, to w Legnicy, Wałbrzychu,...