Realna pomoc dla Ukraińców przebywających w Polanicy-Zdroju [Foto]

czwartek, 24.3.2022 10:30 1419

Gdy do Polski zaczęli przybywać uchodźcy zza wschodniej granicy kraju, władze i mieszkańcy Polanicy-Zdroju od razu ruszyli na pomoc potrzebującym. W mieście odbyło się już kilka dedykowanych wydarzeń i zbiórek charytatywnych z myślą o przebywających w Polanicy-Zdroju Ukraińcach. Jak dotąd uzbierano prawie 15 tysięcy złotych.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i hojności – powiedziała Agata Winnicka, wiceburmistrz.

W mieście zorganizowano spontanicznie wydarzenia, w które zaangażowali się praktycznie wszyscy: polaniczanie - od dzieci po seniorów, turyści, kuracjusze, a także mieszkańcy sąsiadujących gmin. Lokalne władze serdecznie dziękują wszystkim za ogromne serca, za wkład w przygotowanie wszystkich wydarzeń i hojne datki do puszek.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki takiemu wspólnemu zaangażowaniu będziemy mogli bardzo efektywnie wspomóc uchodźców z Ukrainy – stwierdziła Agata Winnicka, wiceburmistrz Polanicy-Zdroju.

Pieniądze na rzecz potrzebujących były zbierane m.in. podczas koncertu „Pomagamy Ukrainie”. Odbyły się wówczas występy: przedszkolaków z Wesołego Przedszkola, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukator, Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju, uczestników zajęć artystycznych TZ-CKiP, a także Szkoły Podstawowej z Dusznik-Zdroju, Konrada Kozłowskiego i koncerty zespołów Bizu-Bizu oraz Kapeli Zielonych Granic. Przy okazji koncertu „Pomagamy Ukrainie” odbył się także kiermasz rękodzieła i przysmaków. W to przedsięwzięcie zaangażowały się takie instytucje, jak: Dom Dzienny Senior +, Uniwersytet Trzeciego Wieku, klasa zerowa z SP nr 2, animatorzy Regionalnej Szkoły Turystycznej, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy i Fundacja Szansa.

Ukraińcom pomagano także na sportowo, podczas charytatywnego marszu nordic walking (udział wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mieszkańcy Polanicy-Zdroju oraz turyści i kuracjusze) oraz biegu „Solidarni z Ukrainą”, w który zaangażowały się RNB Team Polanica-Zdrój i Fundacja Szansa. Na starcie stanęli biegacze z Polanicy-Zdroju, Szczytnej, Radkowa, Ząbkowic Śląskich, Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowy, Dusznik-Zdroju i Nowej Rudy.

Zbiórka pieniędzy odbywała się też podczas koncertu Ralpha Kamińskiego w Teatrze Zdrojowym oraz podczas meczu na otwarcie sezonu piłkarskiego. Kwestującymi byli polaniccy Radni. Łącznie udało się zebrać 14 123,79 zł.

- Puszki szybko zapełniały się pieniędzmi, bo wszyscy mieliśmy świadomości, że środki będą przeznaczone na szczytny cel. W zbiórce udział brali nie tylko mieszkańcy Polanicy-Zdroju, kuracjusze oraz turyści, ale również mieszkańcy Ukrainy, którzy dziękowali za inicjatywę i również wspierali nas finansowo – powiedziała Anna Walczuk, członek stowarzyszenia Edukator, które formalnie organizowało zbiórkę. – Stowarzyszenie Edukator tworzą ludzie, którzy chętnie angażują się w różne działania. Mamy doświadczenia, a jeżeli chodzi o zbiórki publiczne, zorganizowaliśmy ich już kilka na rzecz potrzebujących mieszkańców powiatu kłodzkiego. W Polanicy nikogo nie trzeba namawiać do pomocy, wystarczy hasło, a chętnych do włączania się w akcje charytatywne jest naprawdę sporo – dodała Anna Walczuk.

- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim turystom, wszystkim szkołom, przedszkolom i organizacjom, które włączyły się w pomaganie – podsumowała Agata Winnicka, wiceburmistrz Polanicy-Zdroju.