Partnerstwo Gminy Polanica-Zdrój z ukraińską miejscowością Polyanitsa

poniedziałek, 19.9.2022 21:09 895 0

Dzięki współpracy ze  Związkiem Miast Polskich już w ubiegłym roku Gminie Polanica-Zdrój udało się nawiązać kontakt z miejscowością Polyanitsa (Polanica) w Ukrainie. Współpraca ta nawiązana została w ramach polsko-ukraińskiej inicjatywy „Mosty Zaufania” ("Bridges of Trust") – projektu realizowanego przez Radę Gmin i Regionów Europy (Council of European Municipalities and Regions – stowarzyszenia zrzeszającego samorządy lokalne i regionalne w Europie. 

Polyanitsa to wieś należąca do miasta na prawach rejonu Jaremcze w obwodzie iwanofrankowskim, w pobliżu znajduje się popularny ośrodek narciarski Bukovel.  10 i 16 listopada 2021 r. odbyły się pierwsze spotkania naszych samorządów w formule online. Pierwszy kontakt przedstawicieli polskich i ukraińskich gmin był okazją do krótkiego przedstawienia się, zrozumienia priorytetów i wyzwań rozwojowych oraz do omówienia obszarów potencjalnej współpracy. Po wybuchu wojny Gmina Polanica-Zdrój podtrzymywała kontakt online z przedstawicielami Polyanitsy. Mimo trudności udało się zaprosić do nas delegację z tego miasta. 

W środę, 14 września 2022 r., gościliśmy sekretarz tamtejszego urzędu – Khrystynę Vasilkovą, pracownicę Departamentu Prawnego – Antoninę Mirus oraz kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu – Halinę Kishchuk.  W trakcie tej wizyty doszło do podpisania umowy o współpracy. Burmistrz Miasta – Mateusz Jellin przekazał symboliczny czek na kwotę 8 000 euro na pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętych kryzysem wojny (realnie środki te zostaną przelane na konto naszych ukraińskich przyjaciół). Pieniądze te pochodzą ze zbiórki zorganizowanej przez mieszkańców zaprzyjaźnionego, partnerskiego Telgte w Niemczech. W ten sposób partnerska współpraca międzynarodowa zatoczyła koło i stała się realnym aktem wsparcia.

Goście z Ukrainy byli zachwyceni pobytem w naszym mieście i szczerze dziękowali za otwartość i pomoc okazaną w obliczu wojny ich rodakom. 

Agata Winnicka
Zastępca Burmistrza Miasta Polanica-Zdrój

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek