Duszniki-Zdrój: Czy ukraińskie dzieci pozostawione są samopas, a Zarząd Powiatu „ukradł” przeznaczone dla nich pieniądze?

wtorek, 28.2.2023 17:05 9036 14

Ta sprawa rozgrzała II sesję Rady Powiatu Kłodzkiego, która odbyła się 28 lutego. Radni PiS zaatakowali władze powiatu, że datki na dzieci ukraińskie, które od roku są w Dusznikach-Zdroju, zamiast na ich wypoczynek czy rozrywkę, przeznaczyły na remont łazienek. Starosta z PO nazwał to „rozmydlaniem sprawy”, którą jest drastyczne obcięcie środków przez wojewodę dolnośląskiego na utrzymanie tych dzieci.

Do Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju w marcu 2022 roku trafiło 119 dzieci i wychowawców z trzech ukraińskich jednostek pieczy zastępczej, czyli – w pewnym uproszczeniu – z domów dziecka [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Teraz dyskusja o ich sytuacji toczyła się dokładnie rok po tym, jak Rada Powiatu Kłodzkiego przyjęła stanowisko potępiające agresję rosyjską na Ukrainę. Tym razem to jednak nie Putin okazał się przeciwnikiem.

Radna Krystyna Śliwińska [PiS] uderzyła w najwyższe tony. – Tym dzieciom należy się szczególna troska i szczególna opieka, żeby zrekompensować im to wszystko, co ich strasznego w życiu spotkało – podkreśliła.

Zbigniew Łopusiewicz, przewodniczący Rady, próbował studzić emocje: – Chciałbym Państwa poprosić, żebyśmy zachowali trochę umiaru. Sam jednak zadał pytanie, które wyraźnie określiło polityczny podział w radzie: – Dlaczego pan wojewoda obniża koszty pobytu dzieci w Domu Wczasów Dziecięcych ze 130 do 70 złotych?

Starosta Maciej Awiżeń tłumaczył, że samorząd powiatowy zapewnia ukraińskim dzieciom byt, ogrzewanie, które jest coraz droższe, wyżywienie, które też przecież drożeje. Za wszystko dostawało dotąd zwrot od państwa, ale… Jego zdaniem pytania o remont łazienek to „rozmydlanie” problemu i to całkiem wymiernego. Zacytował przy tym radnym pismo od wojewody, które otrzymał:

„W związku z koniecznością zoptymalizowania wydatków publicznych związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem uchodźców z Ukrainy na terenie województwa dolnośląskiego, zobowiązuję pana do podjęcia działań ukierunkowanych na dostosowanie kosztów pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie Dom Wczasów Dziecięcych (…) do kwoty nieprzekraczającej 70 złotych za osobodzień wraz z wyżywieniem, z terminem wdrożenia najpóźniej 1 marca 2023 roku”.

Dotąd było to prawie dwukrotnie więcej. Starosta zatem policzył, że przy najlepszej woli, bez szkody dla dzieci, mógłby się zgodzić na 105 złotych. – Jeżeli nie dostaniemy takich pieniędzy, to pytanie, co dalej?  Na sesji Rady podkreślił, że ukraińskie dzieci w Dusznikach-Zdroju zostały umieszczone decyzją wojewody, a ten nie chce teraz za nie płacić. To zaś nie jest zadanie samorządu powiatowego. – Czy jesteśmy ukarani za dobre serce? Chyba tak… – stwierdził.

Według wyliczeń starosty, powiat musiałby dokładać 45 tys. złotych miesięcznie, a nie ma z czego. Już choćby dopłaca do szpitala, choć to też nie jest jego obowiązek, a zadanie państwa. Radna Joanna Walaszczyk [PiS] nazwała to jednak powielaniem „nie do końca prawdziwych informacji”, bo wojewoda „pochylił się” przecież nad problem. – Trwają negocjacje w tym zakresie – oświadczyła. Kto z kim negocjuje? Tego nie wyjaśniła. Radna Śliwińska dodała jedynie: – Wojewoda nad tym pracuje.

Swój pomysł na finansowanie pobytu dzieci, uchodźców przecież, zdradził radny Jarosław Przybył [PO]. Nawiązał do rządowego programu, który przez polityków PO i media określany jest „Willa plus”. – Proszę napisać do ministra Czarnka, by część tych środków trafiła właśnie tutaj – zwrócił się do radnych z PiS. Radny Jacek Hecht [„Porozumienie”] nie pozostawił jednak złudzeń: – Polityka państwa jest taka, by zaciskać pasa kosztem dzieci i przerzucać odpowiedzialność na samorząd. Radny Tomasz Nowicki [kiedyś PiS] próbował stanąć pośrodku: – Skala problemu nas przerasta. I państwo, i samorząd. Konkluzja? Brak.

Wróćmy jednak do kwestii nieszczęsnego remontu łazienek… Gdy Aneta Łosiewicz, dyrektor DWD w Dusznikach-Zdroju, wyjaśniła, dlaczego był potrzebny, radny Józef Kołt [kiedyś PiS] spytał ją, na jakiej podstawie prawnej to zrobiła. Usłyszał, że plan zatwierdził Zarząd Powiatu. I wtedy padło najmocniejsze zdanie radnego Kołta: – Na jakiej podstawie prawnej Zarząd po prostu wziął z darowizny te pieniądze na dzieci i przeznaczył na remont? Wyście je ukradli! Sprawę szybko wyjaśnili Zbigniew Łopusiewicz oraz skarbnik powiatu, Henryka Popiel. Okazało się, że taka była uchwała… Rady Powiatu Kłodzkiego, zatem gremium z udziałem członków PiS.

Burza w szklance wody? Nie, to zbliżające się wybory będą podnosić ciśnienie w sprawach, które mają drugie dno, a sensu żadnego.

Jest jednak inna ważna rzecz, która wiąże się z tą sprawą, na co zwrócił uwagę starosta Awiżeń. W Dusznikach-Zdroju jest jeszcze 51 ukraińskich dzieci i 19 ich opiekunów. Są wśród nich i trudne dzieci, doświadczone przez los, a w grupie „różne rzeczy się mogą zdarzyć”. Czterech chłopców trafiło decyzją sądu do młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Od pół roku jest jednak spokojnie, co potwierdza policja. Starosta prosi zatem, by nie straszyć tymi dziećmi mieszkańców Dusznik czy kuracjuszy. Naszemu bezpieczeństwu z pewnością dzieci nie zagrażają. [kot]

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

Hipokryzja level Hoch środa, 01.03.2023 08:24
Pani Krystyna Śliwińska udowodniła jak kocha dzieci. WOŚP jest dla...
Baba trzeźwo myslaca środa, 01.03.2023 20:47
No cóż starsza pani też kiedyś wyląduje w...
Stanisław z Kłodzka wtorek, 28.02.2023 18:46
Śliwińska się nudzi i aferę kręci.
Bogdan wtorek, 28.02.2023 19:46
Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce w skrajnym ubóstwie...
równia pochyła wtorek, 28.02.2023 21:31
SONDAŻ. Większość badanych ocenia, że Ukraińcy w Polsce są traktowani...
środa, 01.03.2023 07:58
Źródło kresy.pl - gratuluję. Pewnie 95% czytelników tego portalu chciałoby...
środa, 01.03.2023 08:18
Rozwiązanie jest proste. Niech radni zrzekną się diet na rzecz...
środa, 01.03.2023 09:58
Żartujesz...
jan pawał 3 środa, 01.03.2023 06:06
Mi banderowcy zabrali dziadka i jakoś nie skomle z tego...
abc środa, 01.03.2023 06:46
Jedynymi wygranymi wówczas były orki. Ani ukraińcy nic nie zyskali...
Ksiądz Józef środa, 01.03.2023 06:37
Pieniądze poszły na Aquapark, a pomoc niech przyjdzie z USA
Buffon środa, 01.03.2023 04:36
A skąd się wziął ten Józef Koło? I kto to
.. wtorek, 28.02.2023 20:28
Radny Kołt nie jest już w PiS. Tak dla porządku.
real wtorek, 28.02.2023 17:50
Myślę, że gdybyście solidarnie "wsiedli na wojewodę", a nie skakali...