Bielawa: Ustawa dekomunizacyjna - os. XXV-lecia PRL - osiedlem Tkaczy Śl.?
We wrześniu 2016 roku weszła w życie tak zwana ustawa dekomunizacyjna, na podstawie której, każda miejscowość w Polsce zobowiązana jest do zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Bielawa przygotowuje się do wypełnienia zapisów wspomnianej ustawy. Burmistrz miasta powołał zespół zadaniowy, do którego zaprosił Honorowych Obywateli Miasta Bielawa (mieszkających w Bielawie), tj: księdza prałata Stanisława Chomiaka, Ewę Glurę, Mieczysława Jedonia, Władysława Kroczaka, Emiliana Kupca, Tadeusza Łazowskiego, Krzysztofa Pludro i Władysława Szewczyka.
Z mocy wprowadzonej ustawy dekomunizacyjnej, w Bielawie należy zmienić nazwy następujących ulic: 9 Maja, Marcelego Nowotki, Generała Broni Zygmunta Berlinga, 22 Lipca, Jana Hempla, a także osiedle XXV-lecia PRL. Propozycja nowych nazw dla wyżej wymienionych ulic i osiedla przedstawia się następująco:
1. Obecna nazwa: ulica 9 Maja – proponowana nazwa: ulica Mieszka I
2. Obecna nazwa: ulica Marcelego Nowotki – proponowana nazwa: Władysława Andersa
3. Obecna nazwa: ulica Generała Broni Zygmunta Berlinga – proponowana nazwa: Aleja Najświętszej Maryi Panny (nazwa uzyskała poparcie ponad 1000 mieszkańców)
4. Obecna nazwa: ulica 22 Lipca – proponowana nazwa: Szarych Szeregów
5. Obecna nazwa: osiedle XXV-lecia PRL – proponowane nazwy: osiedle Tkaczy Śląskich lub osiedle Solidarności (rozważano również nazwę Armii Krajowej)
6. Obecna nazwa: ulica Jana Hempla – proponowana nazwa: ulica Fabryczna (rozważano również nazwę: Tkaczy Śląskich lub Gerharta Hauptmanna).
Jednocześnie zespół zaproponował, żeby zmienić nazwy ulic, które co prawda nie podlegają ustawie, ale wprost nawiązują do ustroju komunistycznego. Mowa o ulicach: Karola Marksa
i Przodowników Pracy. Propozycja nowych nazw dla wyżej wspomnianych ulic przedstawia się następująco:
1. Obecna nazwa: ulica Karola Marksa – proponowana nazwa: ulica Władysława Jagiełły
2. Obecna nazwa: ulica Przodowników Pracy – proponowana nazwa: ulica Romualda Traugutta
Są to oczywiście propozycje, do których każdy mieszkaniec może wnieść uwagi lub przedłożyć swoje pomysły. Z tego też względu zachęcamy mieszkańców Bielawy do włączenia się w konsultacje dotyczące zmiany nazewnictwa ulic i osiedla. Propozycje można wysyłać na adres mailowy burmistrza miasta: plyzwa@um.bielawa.pl lub składać do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego w Bielawie (Plac Wolności 1) do 15 lutego 2017 roku.
Po zakończonych konsultacjach propozycje nowych nazw zostaną przedłożone Radzie Miejskiej do rozpatrzenia i głosowania.
Warto wspomnieć, że zmiana nazw ulic nie wiąże się z koniecznością wymiany takich dokumentów jak dowód osobisty i paszport. Wymianie podlega prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Niemniej mieszkańcy ulic, których nazwy zostaną zmienione z mocy ustawy dekomunizacyjnej, nie poniosą kosztów związanych z wymianą tych dokumentów.
Źródło: UM Bielawa
Przeczytaj komentarze (149)
Komentarze (149)
za,garncarska,cicha,Jedne z najbrzydszych nazw ulic.Gdzie???????....dzierzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzoniow.zmienic to.
Może zapytać wypada mieszkańców czy jest to w ogóle im potrzebne.
Widać "dobra zmiana" zawitała do Bielawy już na całego.
Rozmienia się Pan na drobne.
Powinny być administracyjnie połączone w jedno miasto !
Obecnie, blisko 80 000 mieszkańców / więcej o Swidnicy
To unikalna sytuacja dla mieszkańców i miliony oszczędności
Niepowtarzalna szansa dla całego regionu
propozycję włączenie takich miejscowości jak Jodłownik w granice miast. Brzmiało by to tak Jodłownik -część miasta Bielawa.Takie rozwiązania są powszechne w Niemczech
Ulice od nazw drzew lub kwiatów, Os. np. Słoneczne (no mnie pół dnia słońce po oknach daje więc jak znalazł ;) ), albo zostawić samo XXV Lecia
Nie chcę mieszkać ani na Tkaczy ani na Solidarności
A tak serio to najlepsze są nazwy neutralne, np. ul Kwiatowa, Złota, os. Kubusia Puchatka itd
Za dwadzieścia lat odkopią jakieś teczki i okaże się że nowi patroni byli w czymś umoczeni i zaś trzeba będzie zmieniać nazwy.
Też jestem za neutralnymi nazwami!!!
A mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów... ? To z czyich pieniędzy ja się pytam
os XXV Lecia PRL = os XXV Lecia
tak było by łatwiej dla wszystkich
Gdyby upadł później, to koszmar po pęknięciu tej bańki mydlanej byłby wielokrotnie większy.
Nic tylko płakać pozostaje nad losem tych plebejskich podludzików.
Już nigdy nie będzie potrzeby zmiany nazw ze zmianą władz.
A czy będzie zwrot kosztów poniesionych przez Firmy w związku ze zmianą dokumentów?
ehh.... miną dziesięciolecia i pokolenia zanim nowa nazwa 25-lecia się przyjmie - po co tak kombinować - wywalić "PRL" z nazwy osiedla i tyle, a zmiana Przodowników to już wyjście przed szereg
Jeszcze rozwiązać kwestie koryta i polska pędzi ku potędze