komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 21 lipca 2019

Daniela, Diany

Wzruszający, rewelacyjny... Zakończył się 54. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

poniedziałek, 1.7.2019 11:12 , komentarze: 0 , odsłony: 368
kategorie artykułu:

Takie opinie płyną od uczestników 54. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego, który w niedzielę zakończył się w Szczawnie-Zdroju. Przez cztery festiwalowe dni publiczność miała okazję zobaczyć i wysłuchać znakomitych solistów z Polski i zagranicy oraz orkiestry symfoniczne.

Na scenie Teatru Zdrojowego wystąpili: Bomsori Kim, skrzypaczka z Korei Południowej, Ilya Grubert z Łotwy, Gabriela Balcerek, Julita Przybylska-Nowak, Sara Dragan. Artystom towarzyszyli znakomici muzycy z orkiestr symfonicznych filharmonii poznańskiej i dolnośląskiej.

Szczególnie poruszający był koncert kameralny, który odbył się 28 czerwca w Białej Sali – ze względu na miejsce, bo to właśnie w tym miejscu 16 sierpnia 1855 roku Henryk Wieniawski wystąpił przed szczawieńską publicznością. A dodatkowym smaczkiem był fakt, że łotewski skrzypek Ilya Grubert zagrał na autentycznych skrzypcach Wieniawskiego, które spoczęły na jego trumnie.

Instrument mimo wieku ma się doskonale, a możliwość usłyszenia oryginalnych skrzypiec naszego Mistrza dla wielu widzów było niezapomnianym przeżyciem.

Tegoroczna edycja obfitowała w niespodzianki – podczas niedzielnego koncertu finałowego pękła struna w instrumencie Sary Dragan. Skrzypaczka pokazała wielką klasę, dokończyła wykonanie na skrzypcach pożyczonych od orkiestry, a po szybkiej naprawie powtórzyła wykonanie już na własnym instrumencie.

- Dziękuję mieszkańcom i gościom za jak zawsze liczną frekwencję, cieszę się, że mogliśmy wspólnie przeżywać to wielkie święto muzyki w Szczawnie-Zdroju – komentuje burmistrz Marek Fedoruk.

O udanej edycji mówi dyrektor Teatru Zdrojowego.

– Koncert w Białej Sali był wielkim wydarzeniem, usłyszałam też wiele ciepłych słów pod adresem programu tegorocznej edycji i organizacji wydarzenia, bardzo za to dziękujemy – mówi Marzena Sobczyk.

O sukcesie 54. festiwalu mówi także dyrektor artystyczny Maciej Kieres.

- Cieszę się, że udało się zaprosić dwoje znakomitych skrzypków, prezentujących najwyższy poziom, czyli Bomsori Kim i Ilya Grubert – mówi. Na festiwalu prezentowaliśmy nie tylko muzykę Wieniawskiego, ale innych, znakomitych kompozytorów tamtej epoki, np. Bramhsa, a to jest dobra konfrontacja bo pokazuje, jakiej klasy kompozytorem był Wieniawski. Cieszę się, że tak tłumnie wypełniły się wszystkie koncerty, wydarzenie miało bardzo dobra promocję, a koncert finałowy będzie można już wkrótce zobaczyć w TVP Wrocław i TVP Polonia.

Podczas festiwalu w dwóch szczawieńskich kawiarniach: Bohema i Herbaciarnia Teatralna, można było zjeść specjalnie przygotowane ciastko: torcik Wieniawskiego.

 

Wasze komentarze

sobota, 20.7.2019 09:30
sobota, 20.7.2019 09:05
poniedziałek, 15.7.2019 09:35
niedziela, 14.7.2019 08:20
sobota, 13.7.2019 09:45
poniedziałek, 8.7.2019 10:06
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele